cover image

Hareket azlığının zararları

Fiziksel inaktivite, yani hareket azlığı birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Hangi hastalıklar olduğunu öğrenince daha fazla hareket etmek isteyeceksiniz.

Fiziksel inaktivite nedir?  


Fiziksel inaktivite, yani hareket azlığı birçok önemli hastalık için risk yaratıyor. Özellikle;  obezite, tip 2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp damar hastalıkları, osteoporoz, kolon ve meme kanseri açısından risk artıyor. Bu nedenle fiziksel inaktivite günümüzde ölümcül hastalıklara yol açabilen risk faktörleri arasında 4. sırada yer alıyor.
 


Egzersiz yapın  


Hareketli olmak, egzersiz yapmak kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kemik, eklem sağlığı ve kas gücü üzerine etkili. İnaktivite ile öncelikle kilo kontrolü ortadan kalkıyor, giderek obeziteye varan kilo artışı, yağ kitlesinde artış, kas kitlesinde azalma meydana geliyor. Bütün bunlar obezite ile tetiklenen; Tip 2 diyabet, kan basıncında artış (hipertansiyon), kan yağlarında artış (hiperlipidemi) gibi sağlık sorunlarına yol açıyor.  


Hareket azlığı kalp hastalıklarına neden oluyor  


Tüm bunların sonucunda, metabolik sendrom denilen durum ortaya çıkıyor. Metabolik sendrom, günümüzde kalp damar hastalıklarının en önemli nedeni. Hareket azlığı; enerji dengesinde bozulmaya, hormonsal değişimlere, bağışıklık sisteminde ve antioksidan savunma mekanizmasında yetersizliğe yol açıyor. Bu nedenle başta meme, rahim ve kolon kanseri olmak üzere kanser riskinde artışa neden oluyor. Vücut yağ kitlesinin artması ile tetiklenen birtakım hormonsal aktiviteler, insülin direnci, tümör gelişimini hızlandıran bazı maddelerin üretimindeki artış kanser riskini artıran faktörler.