cover image

Meme cerrahisi sonrası ağrılar önlenebilir

Genellikle her ameliyattan sonra geçici ağrıların olması normal görülse de özellikle meme ameliyatından sonra ağrılar kronikleşebiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Ağalar, kronik ağrıların nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Meme cerrahisi sonrası ağrılar önlenebilir
Her ameliyat sonrası ağrı olabiliyor ancak kanser nedeniyle meme ameliyatı geçiren hastaların çoğunda birkaç seneye hatta daha da uzun yıllara varabilen, hem memede hem de koltukaltında kronik ağrılar görülebiliyor. Meme ameliyatında uygulanan cerrahi yöntem, koltuk altının temizlenip temizlenmemesi ve iç kozmetiğe dikkat edilmemesi bu tür ağrıların ortaya çıkmasına sebep olur. Hastalar tarafından ağrı genelde yanma hissi, bıçak sokulması veya koltukaltı derisinde gerginlik hissi olarak tanımlanır. Meme cerrahisinin ardından oluşabilecek ağrılar yaşam kalitesini etkileyebilecek boyuta ulaşabilir.

Ameliyatlarda koltukaltına gereksiz müdahale edilmemeli

Koltukaltı lenf bezleri temizlenen hastaların önemli bir kısmında ağrı, göğüs duvarından kola giden sinirlerin kesilmesi veya travmatize edilmesiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle günümüzde uygun olan hastalarda koltukaltı temizlemesi çok fazla yapılmıyor. Koltukaltını temizleme; komplikasyonlara, kol ödeminden kolda gelişebilecek kanserlere kadar pek çok soruna neden olabiliyor. Ancak bunlardan en fazla görüleni kol ağrısıdır. Son yıllarda koltukaltına gereksiz müdahalelerden kaçınılıyor. Hem meme ameliyatlarında hem de koltukaltının temizlendiği durumlarda dış kozmetik kadar iç kozmetik de son derece önemli.  

Kol hareketleri ve kol jimnastiğine özen gösterin

Ameliyat sonrası göğüs, koltukaltı ağrıları için başvuran hastalara basit ağrı kesici ilaçlar veriliyor ancak verilen ilaçlar da sırt, omuz gibi vücudun belli yerlerinde kronik ve can sıkıcı ağrılara neden olabiliyor. Böyle bir durum olduğunda daha az ağrı etkisi olan başka ilaçlara geçiliyor. Ağrı olması genellikle hastadan hastaya değişse de ameliyatların deneyimli ellerde yapılması büyük önem taşıyor. Dikkatli ve özenli bir cerrahi operasyon sonrasında hastada ağrı görülme olasılığı da en düşük seviyede oluyor. Hastalar ameliyatın ardından bir süre kollarını kullanmakta zorlansa da düzgün ve sağlıklı bir rehabilitasyon sürecinin ardından eski yaşamlarına dönebilir. Düzenli kol hareketleri ve kol jimnastiğinin ardından hasta piyano çalıyorsa piyano çalmaya, tenis oynuyorsa tenis oynamaya, yüzüyorsa yüzmeye devam edebilir. Meme kanseri ameliyatı sekel bırakan bir ameliyat değildir.