Ülkeme sağlıklı olarak döndüm

Rahatsızlığım 2009 yılının ilk aylarında öksürüklerle başladı. Öksürüğün gittikçe şiddetlenmesi üzerine hekime başvurdum. Sol ana nefes yolumun tıkanmasına neden olan bir kitle saptandı ve kitleden biyopsi yapıldı. 

Biyopsi sonucu akciğer kanseri olduğum ve ameliyat olamayacağım söylenerek kemoterapi tedavisine başlandı. Ancak üç kür kemoterapi almama rağmen durumum gittikçe kötüleşti. Tedavim sırasında televizyonda Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) ile ilgili bir haber görünce, ikinci görüş almak üzere görüntü ve raporlarımı ASM Uluslararası Hizmetler Departmanı aracılığıyla hastanenin göğüs cerrahisi uzmanına ilettim. Bunun üzerine, yeniden değerlendirilmek üzere ASM’ye davet edildim. 

ASM’de muayene edildikten ve tetkiklerim incelendikten sonra aslında cerrahi girişimden fayda görebilecek ve kesin tedavi sağlanabilecek bir hasta olduğum belirlendi. Bana önce rigid bronkoskopi ardından sol ana bronştaki kitleden biyopsi yapıldı. Ameliyatla tedavi edilebileceğimin belirlenmesinin ardından sol ana bronşumun tümörü içeren yaklaşık 1.5 cm’lik kısmı başarılı bir ameliyatla çıkarıldı. Böylece hem iyileşmem hem de sol akciğerimin tamamının korunması sağlandı. Ameliyattan üç gün sonra başka herhangi bir tedaviye ihtiyacım olmadan taburcu oldum ve ülkeme sağlıklı olarak döndüm.