Hemen Arayın

4 boyutlu lazer teknolojisiyle yaşlanmayı geciktirin

okuyabilirsiniz.

Genç kalmayı, ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı herkes ister. Yaşlanmanın etkilerini sağlıklı bir yaşam tarzıyla hafifletmek ve geciktirmek elbette mümkün. Ancak bazen cildimizde başa çıkamadığımız sorunlar için yenilikçi tıbbi uygulamalara da ihtiyaç duyabiliyoruz. 4 boyutlu lazer teknolojisi de bunlardan biri…

4 boyutlu lazer teknolojisiyle yaşlanmayı geciktirin

Cildimiz ömürlük giysimiz e onun iyi görünmesi, kuşkusuz iyi hissetmemizi sağlayan bir durum. Yaşlanmanın cildimizde yarattığı bazı etkiler hoşumuza gitmese de, yenilikçi tıbbi teknolojilerle bu etkileri azaltabilir, ışıl ışıl parlayan daha genç bir yüze sahip olabiliriz. Cilt sağlığımızı destekleyecek sağlıklı bir yaşam tarzının yanı sıra yenilikçi tıp teknolojilerinden de faydalanabiliriz. Tek bir dalga boyunda ışık yayma özelliğine sahip ileri teknoloji ürünü lazer uygulamaları, özellikle cilt gençleştirme işlemlerinde hayli başarılı sonuçlar veriyor. Lazer uygulamalarıyla cilt gençleştirmeyi anlatan Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Canter’e sorduk: Özellikle birden fazla lazerin bir arada uygulanmasına olanak sağlayan “Fotona Dynamics” platformu nedir, kimlere yapılır, nasıl uygulanır? Hepsinin yanıtı bu yazımızda…

CİLDİNİZİN ENERJİSİ YÜKSELİYOR!

Lazer teknolojisiyle cildimizdeki bir dokuya iletilen ışık enerjisi sadece bir renk tarafından emiliyor ve emildiği bölgede en yüksek ısı enerjisini yayıyor. Ancak doku üzerinde ışının ne kadar süre verildiğine bağlı olarak çevre dokuların, ortaya çıkacak ısı enerjisinden ne şekilde etkileneceğini düzenlemek de mümkün. Dolayısıyla lazerler, kullanılacakları amaca göre özel üretilebilen güçlü teknolojiler. Örneğin Er:YAG veya karbondioksit lazerler tarafından üretilen ışın enerjisi, su tarafından yüksek oranda emileceğinden, cilde bu lazerler ile atış yapıldığında ışın, cildin en üst tabakasındaki hücreler tarafından emilmekte. Bu sebeple bu tür lazerler cilt soyma ve cilt gençleştirme işlemleri için oldukça ideal. Nd:YAG adlı lazer türü ise kırmızı renk tarafından tutulduğu için ışın deride hiçbir hasara sebep olmadan derin dokulardaki damarlara kadar ulaşıyor ve damarlar içindeki kırmızı kan hücreleri tarafından emilerek ısı enerjisine dönüştürülüyor. Bu sayede deri altındaki kılcal varislerin tedavisinde kullanılabileceği gibi enerji miktarı ve enerjinin ısıya dönüşme süresi ayarlanarak

derin ısıtma işlemleri için de kullanılıyor.

DÖRT BOYUTLU LAZER NEDİR?

Er:YAG ve Nd:YAG lazer sistemlerini aynı anda bünyesinde bulunduran Fotona Dynamics platformu sayesinde, birden fazla mekanizma ile cilt yenileme ve sıkılaştırma işlemi yapmak mümkün. Er:YAG lazer sistemi, uygun başlık sistemi kullanılarak ağız içi mukozaya uygulandığında ilk olarak yanağın ağız içi tarafında sıkılaştırma işlemi yapılıyor. Sonrasında ise Nd:YAG sistemi ile derin ısıtma yapılıyor ve böylece dokularda gençleşme sağlanıyor. Üçüncü aşamada Nd:YAG sistemi PIANO moduna alınarak lazer enerjisi cilt altı dokuları

kontrollü ısıtmak için kullanılıyor. Böylece cilt sıkılaştırma işlemi tamamlanıyor. Son olarak Er:YAG lazer sistemi kullanılarak ciltte yüzeyel soymayla (peeling) derideki yüzeyel pigmentasyonlar ve kırışıklıklar uzaklaştırılıyor. Bu dört uygulamanın bir arada kullanılması sonucunda yüzün tüm katmanlarına hitap eden, tek bir uygulamaya göre daha yaygın etkiye sahip güçlü bir sonuç elde ediliyor. Lazer işlemi sonrası hastanın cildinin verdiği cevap kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Pek çok hastada yılda bir kez yapılması yeterli oluyor. Ancak ileri yaş grubundaki hastalarda ikişer ay aralıklarla tekrarlayan seanslar yapıldığında sonuç daha kalıcı ve başarılı olabiliyor.

KİŞİYE ÖZEL PLANLAMA

Lazer uygulamalarında yapılacak işlemin başarısında, kullanılan lazer cihazın kapasitesi ve üretilme amacının da etkisi çok büyük. Fotona Dynamics platformu, birden fazla lazerin bir arada uygulanmasına olanak sağlayarak yüz gençleştirme işlemlerinde hastaların ihtiyacına göre en uygun tedavi seçeneğinin sunulabilmesine de imkan veriyor. Yaşlanma süreci herkeste farklı olduğu için Fotona Dynamics platformu ile yüze uygulanacak lazer tedavilerinin kişiye özel planlanabildiğini de belirtelim.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Halil İbrahim Canter
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Halil İbrahim Canter, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden 1996 yılında mezun olmuş, aynı üniversitenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünde 2003 yılında uzmanlık eğitimini, 2008 yılında İleri Plastik Cerrahi doktora programını tamamlamıştır. 2006-2007 yıllarında ABD’de Klinik fellow olarak Kraniofasiyal cerrahi alanında çalışmıştır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki ihtisası haricinde Ağız Çene ve Yüz Cerrahisi ihtisası ve El Cerrahisi üst ihtisas mevcuttur. 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör unvanlarını almıştır. 10 sene süre ile Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Ayrıca iki farklı Kraniofasiyal Konseyine danışman öğretim üyesi olarak katkı sağlamaktadır.  Bugüne kadar dünyanın ileri gelen uluslararası tıp dergilerinde elliden fazla yayını olup Aesthetic Plastic Surgery, Burns, International Journal of Dermatology, Lasers in Medical Science gibi ondan fazla dergide hakemlik görevi yapmakta olup The Cleft Palate-Craniofacial Journal dergisinin yayın kurulundadır. Yaptığı çalışmalar ile Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin ulusal kongresinde 4 sefer birincilik ödülü, bir sefer de ikincilik ödülü almıştır. En son 2017 yılında American Society of Plastic Surgeons derneği tarafından 2016 yılındaki yayınına ‘‘En İyi Yayın’’ ödülü verilmiştir. Ayrıca distraksiyon osteogenez konusunda tanımladığı bir cihazın patentini almıştır. Türkiye ve Avrupa Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi yeterlilik belgelerine sahiptir. Mesleki alanda Türkiye’de pek çok ulusal derneğin yanı sıra uluslararası The American Society of Plastic Surgeons, The European Society of Craniofacial Surgery, The American Cleft Palate-Craniofacial Association ve The International Confederation for Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery derneklerinin üyesidir. Yarık damak dudak onarımları için yurtdışındaki sosyal sorumluluk projelerine de katılmaktadır. Dr. Canter, 2019 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahisi uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.