Hemen Arayın

60 yaşından sonra 6 altın beslenme önerisi

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “yaşlanmak” yerine “yaş almak” için  60 yaşından sonra dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

60 yaşından sonra 6 altın beslenme önerisi

Geçen yıllar alnınızda birkaç çizgi hediye bırakmış olabilir. Ancak bu yılların geçmesi yaşlanmanıza değil sadece yaş almanıza sebep olsun. İşte kendinizi daha iyi hissetmek, günü daha zinde tamamlamak ve genel sağlığınızı korumak adına özellikle 60 yaşından sonra beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken 6 altın öneri:

Öğün atlamayın

İştah kaybınız olsa bile veya yemek yeme ihtiyacınız olmasa dahi öğün atlamak sizde kas kaybına sebep olacağı gibi kan şekerinizin uzun süreli açlık neticesinde düşmesi sonucu tatlı veya karbonhidrat krizlerini tetikleyecek. Bu da yağlanmanıza sebep olacaktır.

Kiloyu reddedin

Her bir fazla kilo bel ve omurga sağlınız açısından size birer yük oluşturur. Bu yükleri vücudunuzdan uzaklaştırın.

Kaliteli yağ tüketin

Günde 1 avuç içi kadar ceviz, badem, fındık veya kaju tüketin. Ancak kuruyemişlerin çiğ olmasına özen gösterin.

Çorba ile başlayın

Öğünlerinize çorba ile başlayın. Hem sindirim sisteminiz için hem de kilo kontrolü için unsuz ve kremasız çorbalar sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Baklagiller tüketin

Nohut, barbunya, mercimek ve kuru fasulye gibi baklagiller içerdiği vitamin ve mineralizasyon örüntüsü olarak hem mutluluk hormonu olan serotonin salınımına destek olacak hem de Alzheimer ve demans riskinizi azaltacaktır.

Sofrada vakit geçirin

Yiyeceğiniz yemeğin süresini uzatın ve yemeklere aralar verin.Böylece doymak ile dolmak arasındaki farkı özümseyeceğiniz gibi tokluk hissinizi de artıracaksınız.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Ulaş Özdemir
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Ulaş Özdemir, Yeditepe Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Staj dönemimi GATA, Okmeydanı SSK Hastanesi, Memorial Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nde Beslenme/Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet polikliniklerinde stajını tamamladı. Sporda Beslenme ve Supplement kullanımı alanında çalışmalar yürüttü ve tezini bu alanda bitirdi. Ardından Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışırken onkoloji beslenmesi alanında eğitimler aldı.  Sonrasında Alarko Holding Hillside City Club Etiler ve İstinyepark bünyesinde iki yılı aşkın süre poliklinik hizmetleri verdi.   2017 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dyt. Özdemir, beslenme ve diyet uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.