Hemen Arayın

7 soruda TAVI yöntemi

okuyabilirsiniz.

Ameliyatsız tedavi yöntemi TAVI, pek çok kalp hastasının yaşam süresini belirgin bir şekilde uzatıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen konuyla ilgili merak edilenleri anlattı...

7 soruda TAVI yöntemi

İleri derece aort kapak darlığı bulunan, ileri yaştaki ve yüksek risk grubundaki hastalarda yaşam süresi, hastanın herhangi bir tedavi görmemesi durumunda kısadır. Ancak bu tip hastalar için uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemi TAVI, yaşam süresini de belirgin bir şekilde uzatıyor.

Toplumda nüfusun günden güne yaşlandığı ve birçok insanın kronik rahatsızlıklarla daha da uzun yaşamaya devam ettiğini düşündüğümüzde, artan oranda insanda “aort stenozu” (aort kapağı darlığı) problemi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu sorun nedeniyle ameliyat olması gereken hastaların büyük bir kısmı 75 yaş ve üzerinde. TAVI yöntemi, aort stenozu olup, yaşlarının ileri olması veya başka sistem problemleri sebebiyle operasyon riskinin çok yüksek olduğu ileri yaş grubu için uygulanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen’in katkılarıyla hazırladığımız bu yazımızda, 7 soruda TAVI yöntemini en ana hatlarıyla öğrenebilirsiniz.

  1. TAVI yöntemi nedir?

İngilizce ”transcatheter aortic valve implantation”ın kısaltması TAVI, ameliyatsız aort kapak darlığı olan hastalarda daralan kapağa protez aort kalp kapağı yerleştirilmesi işlemidir. 2005 yılından öncesine kadar sadece ameliyatla değiştirilebilen aort kapağı, yüksek cerrahi riski sebebiyle operasyon yapılamayacak hasta grubunda cerrahiye alternatif tedavi olarak gündeme gelmiştir.

2. Türkiye’de ve dünyada kaç yıldır kullanılıyor?

İlk olarak 2002 yılında Fransa’da uygulanan yöntem, daha sonra 2005’te tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Türkiye’de ise 2009’dan bu yana çeşitli merkezlerde başarıyla uygulanıyor.

3. Uygulama şekli nedir?

Genellikle kasık damarından girilerek uygulanır. Kasık damarından koroner anjiyografi işleminde olduğu gibi kılavuz teller ile kalbe ulaşıp, dar olan kapaktan teli geçirdikten sonra ilk önce balonla dar olan kapak genişletilir. Daha sonra ise genişletilen eski hasta kapağın içine yeni protez kapak yerleştirilir. Kapağın durumu yerleşimi ve fonksiyonu anjiyografik ve ekokardiyografik yöntemle teyit edilir ve işleme son verilir. Eğer hastanın kasık damarı uygun değilse, göğüs duvarından kalbe girilerek veya direkt aort damarından girilerek de uygulanabilir.

4. İşlem ortalama ne kadar sürüyor?

Yaklaşık 2 saat sürdüğünü söyleyebiliriz. İşlem sonrasında hasta kontrol amaçlı olarak 1 gece yoğun bakımda izlenir. Ertesi gün normal odaya alınarak takibine devam edilen hasta, genel durumuna bağlı olarak 3-4 günlük takip sonrası taburcu edilir. Bu noktadan sonra ise düzenli kontrollerinin yapılması önemlidir.

5. Hasta normal hayatına ne zaman dönebiliyor?

TAVI işlemi sonrası hastanın normal yaşama dönüşü ortalama 7-10 gündür. Tamamen iyileşme 1-3 ay arası bir süreyi bulabilir.

6. İşlemin başarısı ne kadar yüksek?

TAVI yönteminin başarısı %99’dur. İşlem sonrası 1 yıllık sağ kalım %92, 2 yıllık sağ kalım %89 civarındadır.

7. Açık kalp ameliyatına göre ne gibi avantajları var?

Cerrahi gerektirmez, kısa süreli anesteziyle göğüs kafesi açılmadan iyileşme sürecini minimuma indirir. Yaşam süresini ve kalitesini belirgin olarak artırır.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Dr. Ersin Özen
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Ersin Özen, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2003 yılında İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Merkezi’nde, Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 2004 yılında GATA Haydarpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde askerlik görevini yerine getirdi. 2005 yılında Universal Hospital Kadıköy Hastanesi’nde kardiyoloji uzmanı ve başhekim yardımcılığı, 2006 yılından 2017 yılının Ağustos ayına kadar ise Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nde girişimsel kardiyoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Ağustos ayından itibaren Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Özen, girişimsel kardiyoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.