Hemen Arayın

9 soruda Glokom

okuyabilirsiniz.

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, göz içi basıncının görme sinirine zarar verecek kadar yükselmesi nedeniyle görme kaybına yol açan bir hastalıktır. Ancak erken tanı ve uygun tedavi ile bu hastalığı kontrol altına almak mümkün. Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arslan Bozdağ glokom ile ilgili önemli bilgiler verdi...

9 soruda Glokom

Glokom nedir?

Glokom (göz tansiyonu), göz içi basıncının görme sinirine zarar verecek kadar yükselmesi nedeniyle görme kaybına yol açan bir hastalıktır. Normal bir gözde gözün iç sıvısı devamlı olarak üretilir ve dengeli bir şekilde göz dışına boşaltılır. Böylece göz içi basıncı normal düzeylerde kalır. Üretilen göziç sıvısının göz dışına boşalması engellenirse göz içi basıncı artar ve glokom hastalığı oluşur. Genelde 20–21 mm Hg’in altındaki göz tansiyonu normaldir. Ancak daha düşük tansiyonda bile kişinin göz yapısına göre glokom hastalığı görülebilir. 

image.png

Kaç çeşit glokom vardır?

İki çeşit glokom vardır:

Açık açılı ve kapalı açılı (akut) glokom:

image.png

image.pngimage.png

Glokom tanısı nasıl konur?

Glokom tanısı konurken aşağıdaki adımlar dikkate alınır:

 • Göz tansiyonu ölçülmesi
 • Gözün ön kamara açısının incelenmesi,
 • Görme sinirinin muayenesi,
 • Görme alanı gibi yöntemlerle görme siniri fonksiyonlarının değerlendirilmesi,
 • Tomografi ile (OCT-NFA)örme sinir başı ve sinir liflerinin detaylı incelenmesi,
 • Gözün kornea tabakasının kalınlığının ölçülmesi.

Glokom nedenleri neler?

Glokom göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması nedeniyle sıvının yeterli boşalmaması ve buna bağlı olarak göz içindeki sıvı basıncının artması sonucu oluşur. Yükselen göz içi basıncı görme sinirine bası yapıp zarar vererek görme siniri hücrelerinin ölümüne neden olur. Görme siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybı ortaya çıkmaktadır.

Risk faktörleri neler?

 • Ailede glokom varlığı
 • Uzun süren kortizon tedavisi (genel veya yerel)
 • Göz içi iltihabı (Üveit)
 • Sigara
 • 40 yaş üstünde olmak
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek-düşük vücut tansiyonu
 • Miyopi ya da hipermetropi
 • Göz yaralanmaları
 • Migren

Hangi belirtiler görüldüğünde hekime başvurmalı?

Nadir görülen akut glokomda ani başlayan göz ve baş ağrısı, gözde şiddetli kızarıklık, görmede ani azalma oluşur. Ama glokomun çoğunluğunu oluşturan açık açılı glokom, pek belirti vermeyen, sessiz ve sinsi bir hastalıktır. Yıllar içinde önce kenar görme alanlarını daraltır en sonunda da merkezi görmeyi geri dönüşsüz olarak tahrip eder. Çoğunlukta rutin göz muayenesi esnasında tespit edilir.

Tedavide ne yapılır?

Büyük çoğunluğu göz damlası şeklinde ilaçlarla tedavi edilir. Tedavi süresi ömür boyudur.

Ne zaman cerrahi tedavi gerekir?

İlaçla kontrol edilemeyen inatçı glokomlu gözlerde lazer (ALT- SLT) yapılır, çok daha ağır durumlarda göz içi glokom ameliyatları (trabekülotomi, trabekülektomi, göz içi implant) gerekebilir.

Glokomu önlemek veya korunmak mümkün müdür?

Mümkün değildir, çünkü glokom yapısal bir hastalıktır.Ancak erken tanı ve uygun tedavi ile görme sinirine zarar vermesini engellemek mümkündür.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.