Hemen Arayın

Adet Dönemi Sancılarıyla Baş Etmek Mümkün

okuyabilirsiniz.

Adet dönemlerinde kadınlarda uykusuzluk, baş ağrısı, açlık hissi, şişkinlik, ruhsal değişiklikler, göğüslerde ağrı ve özellikle yüzde akne gibi şikayetler görülebiliyor. Adet döngüsünün bir kadının üretkenliği açısından çok önemli olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Bu süreçte ortaya çıkan sorunlar ve şikayetler tedaviyle çözülebilir. Bir kadın-doğum hekimi bir kadının aile hekimi gibi olmalı ve bu durumlarda kadının sorunlarını multidisipliner bir yaklaşımla farklı tıbbi branşların desteğini alarak çözmeli. Uygun diyet, egzersiz ve gerekli hallerde ilaç tedavileri denenebilir” açıklamasında bulundu. Dr. Meltem Çam, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi...

Adet Dönemi Sancılarıyla Baş Etmek Mümkün

Adet döneminde kadınlarda ne gibi şikayetler görülür, ne önerirsiniz?

Adet dönemlerinde kadınlarda ruhsal değişiklikler, uykusuzluk, baş ağrısı, açlık hissi, şişkinlik, memelerde duyarlılık ve ağrı, özellikle yüzde akne gibi şikayetler olabilir. Adet dönemindeki şikayetler kadının yaşam kalitesini bozuyor ise bir kadın-doğum hekimi ile görüşülmesi gerekir.

Adet dönemi şikayetlerine karşı ne yapılır?

Bir kadının üretkenliği açısından adet döngüsü olmazsa olmazdır. Bu nedenle bu süreçte ortaya çıkan sorunlar bu şikayetleri tedavi etmekle çözülebilir. Bir kadın-doğum hekimi bir kadının aile hekimi gibi olmalı ve bu durumlarda kadının sorunlarını multidisipliner bir yaklaşımla farklı tıbbi branşların desteğini alarak çözmelidir. Uygun diyet, egzersiz ve gerekli hallerde ilaç tedavileri denenebilir.

Ağrısız bir adet döneminde neler yapmalıyız?

Adet sancıları genellikle yumurtlama fonksiyonu ile ilgilidir. Bu süreçte açığa çıkan kimyasal maddelerin yarattığı bir yanıttır. Bu nedenle non steroid anti-inflamatuar (NSAİİ) olarak tanımlanan ağrı kesiciler ve doğum kontrol hapları ağrıları azaltır. Özellikle ağrı kesicilere beklenen adetten 1-2 gün önce başlamak şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Sancılı geçen adet döneminin nedenleri nedir ve nasıl tedavi edilir?

Adette sancıya neden olan farklı nedenler de olabilir. Bu nedenle adet sancılarını yoğun olarak yaşayan kadınlar bir kadın-doğum hekimi tarafından muayene edilmeli. Ağrı adet döngüsüne bağlı fizyolojik, yani doğal olabileceği gibi rahim ve yumurtalıklarda bulunan miyom ve kistler de bu ağrılara neden olabilir. Böyle durumlarda tedavi nedene yönelik olarak farklılık gösterebilir. Kist ve miyomların tedavisi bunların yeri, büyüklüğü, hastanın şikayetlerinin şekli, yoğunluğu ve en önemlisi de kadının yaşı ve doğurganlığına göre farklılık gösterir. İlaç tedavileri ve bazen de cerrahi tedaviler gerekebilir.

Adeti ertelemek için ilaç kullanımı uygun mudur?

Adeti ertelemek bazı ilaçlarla mümkün olabilir. Özel durumlar haricinde bu yönteme sıklıkla başvurulması uygun değildir.

Adet döneminde spor yapmak vücuda iyi gelir mi?

Adet döngüsü zaman zaman kadının hayatını zorlaştıran bir süreç. Bu dönemin, kadın hayatının belli bir süresinde yaşanması gereken ve kadına doğurganlığını sağlayan yumurtlama döngüsünün bir sonucu olduğu unutulmamalı. Bu dönemi, karbonhidrat ve tuzdan uzak bir beslenme şekliyle ve özellikle keyif alabileceğiniz; yürüme, koşma, dans gibi aktivitelerle daha keyifli ve mutlu bir zaman haline getirmek mümkün.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Meltem Çam
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Meltem Çam, 1964 yılında Ankara’da doğdu. Op. Dr. Çam sırasıyla; Nevşehir Hacı Bektaş Devlet Hastanesi, Lütfiye Nuri Burat Doğumevi ve Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde çalıştı. 2008 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Çam, halen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalışmaya devam ediyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.