Hemen Arayın

Akne

okuyabilirsiniz.

Çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Genellikle ergenlik dönemlerinde başlar. Her 10 ergenden 9’unu etkileyen akne, gençlerin en önemli estetik problemlerinden biridir. 

Akne

Akne (sivilce) nedir?

Çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Genellikle ergenlik dönemlerinde başlar. Her 10 ergenden 9’unu etkileyen akne, gençlerin en önemli estetik problemlerinden biridir. Çünkü bu dönemde cilt altındaki yağ miktarı artarak yağ bezlerinde bozulmalar olur. Akneler, derinin yağ oranı bakımından yüksek olan bölgelerinde kırmızı benekler, siyah ya da beyaz noktalar şeklinde kendini gösterir. İltihaplı türleri (püstül) de vardır. Toplum genelinde sivilce adıyla daha yaygın olarak bilinmektedir. Kadın ya da erkek, herkeste ve her yaşta görülebilir. Hormonsal dengeyi bozan hastalıklar, menopoz ve gebelik gibi durumlarda da akne sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Aknelerin belirtileri nelerdir?

 • Siyah noktalar
 • İçi irinle dolmuş kırmızı şişlikler
 • Kist ve nodüller (Kist, cilt altında oluşan şişliktir ve aknelerden daha büyüktür)

Akneleri engellemek için neler yapmalıyım?

 • Düzenli uyuyun.
 • Günde iki defa yüzünüzü yumuşak bir sabunla yıkayın. 
 • El temizliğinize özen gösterin.
 • Sivilcelerinizi sıkmaktan kaçının.
 • Eğer belirli yiyeceklerin cildinizde aknelerinizi artırdığını düşünüyorsanız o yiyeceklerden uzak durun.
 • Güneşte çok uzun süreler kalmamaya dikkat edin.
 • Stresten uzak durun.
 • Doktorunuzla görüşün.    

Akne tedavisi nasıl yapılır?  

Tedavinin amacı akne lezyonlarını yok ederek yenilerinin oluşmasını önlemektir. Ancak bu uzun sürelidir ve tedaviye yanıt genellikle geç olur. Dolayısıyla sabırlı olmakta fayda vardır.  Aknenin şiddeti hafifse, sadece cildi kurutmadan nazikçe temizleyen bir yıkama ürünü ve dermokozmetikler yeterli olabilir. Ancak şiddetli ve genci rahatsız eden durumlarda hekime başvurmakta fayda var.    

Akne izleri nasıl geçer?

Aknenin şiddetine göre dışarıdan deriye uygulanacak kremler, losyonlar, ağızdan ilaçlar hekim tarafından uygun görülebilir. Yağlanma ve siyah-beyaz noktaların tedavisi için medikal cilt bakımı yöntemleri ya da ilaç tedavilerine dirençli olgularda lazer tedavilerine gereksinim duyulabilir. Gelişigüzel uygulanacak her tedavi, aknelerin daha çok artmasına, yayılmasına ve ileride kalıcı izler bırakmasına sebep olabilir. Akneleri kapatmak için, bazı kozmetik ürünler kullanmak da, hastalığı daha kötüye götürebilir. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.