Hemen Arayın

Aknelerle nasıl mücadele edilmeli?

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, aknelerin sadece ergenleri değil, hamilelik ve menopoz döneminde kadınları da etkilediğini belirterek, hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı çözüm yolları olduğunu söylüyor.

Aknelerle nasıl mücadele edilmeli?
Her 10 ergenden 9’unu etkileyen akne problemi, gençlerin en önemli estetik problemlerinden biri. Sadece erkeklerde değil az da olsa kadınlarda da bulunuyor.  

Akneler neden olur?  


Böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar ve testislerden salgılanan testosteron hormonu, yağ bezlerini uyarıp büyümelerine yol açıyor, böylece daha fazla yağ salgılanıyor. Bu da cildi akneye ve yüzeyde yağlanmaya meyilli hale getiriyor. Akneye asıl yol açan; cildin yüzeyindeki değil, kıl köklerinde birikip dışarıya atılamayan aşırı yağ. Aknenin şiddeti hafifse, sadece cildi kurutmadan nazikçe temizleyen bir yıkama ürünü ve dermokozmetikler yeterli olabiliyor. Ancak şiddetli ve genci rahatsız eden durumlarda hekime başvurmakta fayda var. Aknenin şiddetine göre dışarıdan deriye uygulanacak kremler, losyonlar, ağızdan ilaçlar hekim tarafından uygun görülebilir. Yağlanma ve siyah-beyaz noktaların tedavisi için medikal cilt bakımı yöntemleri ya da ilaç tedavilerine dirençli olgularda lazer tedavilerine gereksinim duyulabiliyor.  

İki gebeden birinde görülüyor  


Gebeliğin ilk üç ayında artan hormon düzeyi, ciltte yağlanmayı tetikliyor. Bu sorun her iki gebeden birinde görülüyor. Hamile kadınların akne tedavisi için doktorlarına danışmadan kullanacakları reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar bebeğe zarar verebiliyor. Nazik bir yıkama ürünü ile cildi kurutmadan temiz tutmak, yağlı, gözenekleri kapatıcı kozmetik ürünlerden uzak durmak gerekiyor.  

Menepoz döneminde fondöten kullanmayın  


Kadınlar, menopoz döneminde de akne sorunu yaşayabiliyor. Kanda östrojen miktarının keskin bir şekilde azaldığı ve testosteronun yüksek kaldığı menopoz döneminde, özellikle çene çizgisi hizası ve boyunda baş vermeyen, derin yerleşimli, ağrılı, kaşıntılı akne lezyonları görülüyor. Bu dönem için tedavi yöntemi olarak, gözenekleri tıkayan ağır fondötenler ve cildi yağlandıran ürünlerden uzak durulması öneriliyor. Cildi kurutacak yıkama ürünleri ve tonikler cildi ilaçlara karşı tahammülsüz hale getireceğinden, nazikçe temizlemeye özen gösterilmesi gerekiyor. Bu dönemde lezyonlar derin yerleşimli olduğundan, dışarıdan sürülecek ilaçlara dirençli olabiliyor. Eğer rahatsızlık düzeyi artarsa dermatoloji uzmanına başvurulması gerekiyor. Bu dönemde düzenli medikal cilt bakımları ya da kimyasal peelinglerin de problemi kontrol altında tutmaya yardımcı olabiliyor.  

Hormonsal hastalıklar ve akne sorunu  


Hormonsal dengeyi bozan hastalıkların başında gelen ve doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 10-15’inde görülen polikistik over sendoromu yağ bezlerinin aşırı çalışmasına ve dolayısıyla akne oluşumuna neden oluyor. Polikistik over sendromunda, problem tedavi edilmeksizin sadece aknenin giderilmeye çalışılması anlam taşımıyor. Endokrinoloji ya da kadın doğum uzmanının düzenleyeceği tedaviyle beraber dermatoloji uzmanının düzenleyeceği ilaç tedavisi hastaya yardımcı oluyor. Ancak polikistik over problemi kronik bir rahatsızlık olduğundan buna bağlı gelişen aknenin de sık sık nüks etme eğiliminde olacağı unutulmamalı bu nedenle akne tedavisinde inatçı olunmalı. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.