Hemen Arayın

Alzheimer hastalığı

okuyabilirsiniz.

Özellikle 65 yaşından sonra görülme sıklığı giderek artan, daha ziyade unutkanlıkla kendini gösteren ve halk arasında da “unutkanlık hastalığı” ya da “bunama” olarak bilinen bir sorundur. 

Alzheimer hastalığı

Alzheimer (Alzaymır) nedir?  

Özellikle 65 yaşından sonra görülme sıklığı giderek artan, daha ziyade unutkanlıkla kendini gösteren ve halk arasında da “unutkanlık hastalığı” ya da “bunama” olarak bilinen bir sorundur. Geri dönüşü yoktur ve ilerleyen bir hastalıktır. Bazen, herkeste zaman zaman görülebilen basit unutkanlıklarla karıştırılabilmektedir.

Alzheimer (Alzaymır) belirtileri nelerdir?

•       Günlük hayatı etkileyen unutkanlıklar (kişi adlarını, olayları hatırlayamama)
•       Gündelik işleri yapamama (yemek yapma vs.)
•       Eşyaların yerlerini karıştırma
•       Basit konularda karar verme güçlüğü
•       Sosyal aktivitelerden uzaklaşma
•       Kelimeleri bulmakta zorlanma ve kelime dağarcığının daralması
•       Başkalarını suçlama
•       Tarihleri ve yolları hatırlayamama
•       Hesap yapamama     

Alzheimer (Alzaymır) hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir?  

Alzheimer günümüz tıbbı ile tam olarak tedavi edilemese de, erken teşhisle tedavisine başlanan hastalarda ilerleme yavaşlatılabilmektedir. Şu anda hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar, alzheimer hastalığına yakalanan hastaların daha net düşünebilmesine ve günlük işlevleri daha rahat yerine getirebilmesine yardımcı olmaktadır. Hastalık, ilaç tedavisi alan hastalarda almayanlara göre daha yavaş ilerler. Alzheimer için geliştirilen ilaçlar sadece hastalığın erken safhalarında değil, orta ve ileri safhadaki hastaların tedavisinde de etkilidir. Tedavi sürecinde iyileşme fark etmemek, olumsuz düşüncelere yönlendirmemelidir. Çünkü tedavi edilmeyen alzheimer hastalığı sürekli olarak kötüye doğru ilerler. Bu nedenle herhangi bir değişiklik fark etmemek aslında iyiye işarettir. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.