Hemen Arayın

Alzheimer tedavi edilebilir mi?

okuyabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye’nin 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biri olacağını gösteriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, Alzheimer’dan kurtulma olanağı olmasa da tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söylüyor.

Alzheimer tedavi edilebilir mi?
Alzheimer, günümüz tıbbı ile tam olarak tedavi edilemese de, erken teşhis ile tedavisine başlanan hastalarda ilerleme yavaşlatılabiliyor. Şu anda hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar, Alzheimer’a yakalanan hastaların daha net düşünebilmesine ve günlük işlevleri daha rahat yerine getirebilmesine yardımcı oluyor. İlaçlar Alzheimer’ın ilerlemesini ne tamamen durdurabiliyor ne de hastayı yeniden eski haline getirebiliyor. Ancak hastalık, ilaç tedavisi alan hastalarda, almayanlara göre daha yavaş ilerliyor. Alzheimer için geliştirilen ilaçlar, sadece hastalığın erken safhalarında değil, orta ve ileri safhadaki hastaların tedavisinde de etkili oluyor. Alzheimer hastalığı için geliştirilen aşılar ve kök hücre tedavileri mevcut ancak bunların insan kullanımına hazır olabilmesi için yıllar gerekiyor. Tedavi edilmeyen Alzheimer hastalığı, sürekli olarak kötüye doğru ilerliyor. Bu nedenle herhangi bir değişiklik fark etmemek aslında iyiye işaret olarak sayılıyor.    

Alzheimer’ı ötelemenin 9 yolu
 

Alzheimer olmaktan kurtulamayabilirsiniz, ancak başlangıç yaşını en az 10-15 yıl öteleyebilirsiniz.
 
  • Satranç, sudoku ve briç benzeri oyunları tercih ederek beyninize boş zaman bırakmayın.
  • Yediklerinize özen gösterin, yağ ve şeker tüketiminizi asgariye indirin. 
  • Kan basıncınızın 130/80 mmhg üstünde olmamasına dikkat ederken özellikle küçük tansiyonunuzun 9 mmhg altında olmasını sağlayın. Ayrıca yüksek tansiyon yanında damar sertliğine neden olan şeker, kolestrol yüksekliği, sigara kullanımı gibi nedenler var ise bunların önlemini alın ve tedavi ettirin. 
  • Zihninizi canlı tutmak için her gün okumaya vakit ayırın. 
  • Aktif ve düzenli spor yapın.
  • Müzik dinleyin,  dans edin ve kendinize zevkle yapabileceğiniz uğraşılar bulun.
  • Sadece bedensel değil, görsel belleğinize yönelik egzersizleri de ihmal etmeyin. 
  • Mutlaka ayda birkaç kez sosyal toplantılara aktif olarak katılın. Sadece dinleyici olmayın. Bu ayrıca stres, depresyon, anksiyete gibi unutkanlığa neden olabilecek diğer risk faktörlerini de azaltıyor.
  • Uykunuz düzenli olsun.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Yaşar Kütükçü
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Yaşar Kütükçü; eğitimini GATA Tıp Fakültesi’nde tamamladı. GATA Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini yaptı. USCF Department of Neurology’de çalıştı. 2013 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Kütükçü, halen nöroloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.