Hemen Arayın

Anadolu Sağlık Merkezi İnsan Odaklı Bakım başarısını tescilledi!

okuyabilirsiniz.

“Sağlığın Merkezi” olma vizyonu ile 2005 yılından bu yana Türkiye’de dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmaya odaklanan Anadolu Sağlık Merkezi, İnsan Odaklı Bakım yaklaşımını Planetree Bronz Akreditasyonu ile tescilledi. Anadolu Sağlık Merkezi’nin, İnsan Odaklı Bakım prensibini yaymak için dünya çapında sağlık kurumlarıyla iş birliği içerisinde olan sivil toplum örgütü Planetree ile üç yıl önce işbirliğine başladığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi İnsan Odaklı Bakım Müdürü İlkay Baylam “Anadolu Sağlık Merkezi olarak Planetree İnsan Odaklı Bakım Bronz akreditasyonunu Türkiye’de alan ilk hastaneyiz. Bu bizim için büyük bir gurur” açıklamasında bulundu.

 

Anadolu Sağlık Merkezi İnsan Odaklı Bakım başarısını tescilledi!

 

İnsan Odaklı Bakım alanında somut çalışmalar gerçekleştiriyoruz


Planetree İnsan Odaklı Bakım Bronz Akreditasyonunun alınmasının Anadolu Sağlık Merkezi’nin İnsan Odaklı Bakım kültürünün bir sonucu olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi İnsan Odaklı Bakım Müdürü İlkay Baylam “Planetree’nin bir akreditasyon sistemi var. Bronzla başlayıp gümüşle devam eden, daha sonra da altınla sonuçlanan bir sistem bu. Bu sistemde hedefimiz öncelikle Hasta Odaklı Bakım kültürünü kurumumuzda oturtmaktı. Üç senedir bu işin üzerinde çalışırken yaptığımız aktiviteler belli bir olgunluğa gelince Planetree İnsan Odaklı Bakım Bronz Akreditasyonuna başvurmaya karar verdik ve bronz akreditasyonunu almaya hak kazandık. Günümüzde birçok sağlık kurumunun hasta odaklılıktan söz ettiğini duyuyoruz. Bu, bir taraftan İnsan Odaklı Bakım kavramının bilinirliğinin arttırılması için hoşumuza gitse de, diğer taraftan sağlam bir alt yapıyla olmadığında sadece reklamlarda anılacak bir pazarlama ögesi olma potansiyeliyle bizleri endişelendirmekteydi. İnsan Odaklı Bakım’dan bahsederken hiçbir zaman toz pembe bir dünya yaratıp, günümüz sağlık işletmelerinin gerçeklerinden kopuk, soyut uygulamalardan bahsetmiyoruz. Bunun içinde mutlaka hasta ve yakınlarının aktif biçimde katıldığı kurullar ve çalışma gruplarından oluşan bir yapının olması gerek. Bu yapının literatürde var olan, dünyadaki en iyi uygulamaları takip edip, ülkemiz kültürüne uygun biçimde hastanemizde hayata geçirmesi uzun zaman ve emek aldı. Bu akreditasyonu almak için yerine getirilmesi gereken 51 kriter var. Bu 51 kriter arasında yapının kurulması, bu yapıyla birlikte mutlaka hasta ve yakınlarından oluşan bir kurulun olması ve bu kurula çeşitli görevler verilmesi gerekiyor. Bunun yanında görev tanımlarınızı hasta odaklı olacak şekilde değiştirmeniz, çalışan performansı ve davranış standartlarını hasta odaklı tasarlamanız, hastanenin lider ekibini İnsan Odaklı Bakımdan sorumlu olan rol model haline getirmeniz gerekiyor. İnsan Odaklı Bakım konusunda çeşitli eğitimlerin hastanenin yüzde 50’sinden fazlasına verilmiş olması gerekiyor ki biz bu eğitimlerde yüzde 75’ler seviyesine geldik. Türkiye’deki Planetree İnsan Odaklı Bakım Bronz Akreditasyonunu alan ilk sağlık kurumu  olmak gerçekten büyük gurur. Ancak bize asıl gurur veren şey şu: Biz bir akreditasyon için çalışmadık. Biz, İnsan Odaklı Bakım kültürünü oluşturmak, bu kültürü yaşamak ve bu felsefeyi hücrelerimize işlemek için çalıştık. Bunu hastalarımızın ve yakınlarının bize verdikleri geri bildirimlerde de görüyoruz” dedi.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.