Hemen Arayın

Anadolu Sağlık Merkezi’ne altın akreditasyon

okuyabilirsiniz.

İnsan Odaklı Bakım anlayışıyla hizmet veren Anadolu Sağlık Merkezi, bu alandaki başarısıyla Türkiye’de Planetree Altın Akreditasyon alan ilk, dünyadaki 85. hastane oldu.

Anadolu Sağlık Merkezi’ne altın akreditasyon

İnsan Odaklı Bakım alanındaki başarıya Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışan herkesin katkıda bulunduğunu belirten İnsan Odaklı Bakım Yöneticisi Asuman Kuşçu, “ İnsan Odaklı Bakım, kurum kültürü değişimini gerektiren çok boyutlu çalışmalardan oluşuyor. En temelde kişiyi sadece ’hasta’ kimliği ile değil, geçmiş deneyimleri, değerleri, tercihleri, beklentileri ile bir birey olarak ele alıp, sağlık hizmetinin merkezine koymayı ifade ediyor. Bu, her ne kadar kolay gibi görünse de sağlık hizmeti veren kurumlarda her hastayı benzersiz olarak görüp, bakımın buna göre şekillendirilmesi söz konusu olunca akıllar karışabiliyor. Çünkü sağlık hizmeti verirken tek taraflı bir bakış açısından vazgeçerek, hastayı ve ailesiyle ortaklığı sağlamak gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını yaklaşık 40 yıl önce ‘hasta odaklılık’ kavramını ortaya atan Planetree adlı bir organizasyon göstermiştir. ‘ dedi.

1978 yılında kötü bir hastane deneyimi yaşayan bir hasta tarafından Amerika’da kurulan Planetree, sağlık kuruluşlarının hastalar için nasıl daha iyileştiren ortamlar olabileceği üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu kapsamda 50 000’in üzerinde hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanıyla görüşerek, onların daha iyi bir sağlık deneyimi için neler bekledikleri konusunda düşüncelerini almıştır. Bu görüşmeler sonunda görülmüştür ki insanların sağlık hizmetlerinden beklentileri genellikle benzerlik göstermektedir. Hastayı sağlık durumu hakkında daha etkin bilgilendirme, hasta ve hasta ailesi ile daha fazla ortaklık, sağlık kuruluşlarının fiziksel olarak daha iyileştirici etkiye sahip ortamlar olması, hastaların bireysel tercihlerine daha fazla yer verilmesi gibi beklentiler, bugün sağlık kuruluşlarında insan odaklı bakım akreditasyonu için oluşturulan standartları belirlemiştir.

2017 yılında Planetree Bronz Akreditasyon’u alan Anadolu Sağlık Merkezi, İnsan Odaklı Bakım alanındaki başarısıyla Türkiye’de ve yakın coğrafyada Planetree Altın Akreditasyon alan ilk hastane oldu. İnsan Odaklı Bakım konusunda söz sahibi olan sivil toplum kuruluşu Planetree’den gelen denetçiler Anadolu Sağlık Merkezi’nde denetimde bulundu ve hastalar, hasta yakınları ve çalışanlar olmak üzere toplam 144 kişiyle görüştüler. 

Hastalar kadar çalışanlara da odaklanıyoruz
Planetree’nin en çok üzerinde durduğu konulardan birinin de çalışanlara odaklanılması olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi İnsan Odaklı Bakım yöneticisi Asuman Kuşçu “Nasıl hastaların tercihlerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını ele alıyorsak, bununla ilgili anketler yapıyorsak, projeler oluşturuyorsak, çalışanların da aynı şekilde beklenti, tercih ve ihtiyaçlarını ele alıyoruz. Örneğin; bütün çalışanlar yoga yaparak rahatlayamayabilir. Dolayısıyla çalışanların geri bildirimlerini, beklentilerini alıp, hayata geçireceğimiz projeleri bu beklentilere göre planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Hastalarımızın ağzından İnsan Odaklı Bakım:

 • ‘Bana bakım veren tüm hemşireler gerçekten çok ilgili, güler yüzlü ve yardımsever davranıyorlar. Zor bir ameliyat geçirecek olmama ve ameliyatımın bazı sağlık problemlerim nedeniyle 1 gün ertelenmiş olmasına rağmen hemşirelerin desteği ve motive edici sözleriyle endişem azaldı.  Yanımda refakatçi olarak kalan hamile kızıma da çok ilgili davranıyorlar. Bir şeye ihtiyacı olup olmadığını, canının bir şey isteyip istemediğini bile soruyorlar.’
  Kalp Damar Cerrahisi Operasyonu olacak bir hastamız.

   
 • ‘Bana sanki burada yatan tek hastaymışım gibi davranıyorlar. Her istediğimde yardımıma koşuyorlar. Bütün bunları yaparken samimi olduklarını hissediyorsunuz. Hiç bir zaman işleri olduğu için bunu yaptıklarını bana hissettirmediler.’
  Kemik İliği Nakli olan bir hastamız.

   
 • ‘Bana burada devlet başkanıymışım gibi bakıyorlar’
  Rusya’dan gelen bir hastamız.

   
 • ‘Odamızın manzarası muhteşem. Biraz önce ebru çalışması yaptım. Çalışanlar çok sıcakkanlı ve ilgili. Sanki hastanede değil de tatilde gibi hissediyorum.’
  Kalp Damar Cerrahisi ameliyatı geçiren hastamızın refakatçısı.

   
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.