Hemen Arayın

Anneler Günü'nde annenize alacağınız hediye “ona özel” olsun

okuyabilirsiniz.

Kadınlardan iyi bir anne ve ev kadını olmasının yanı sıra başarılı bir iş kadını olması da bekleniyor. Bir çocuğun annesi olma sürecinde yaşanan rol değişiminin kadınları zorladığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Günümüzde artık anneler evin temiz olmasına değil, mutluluklarına odaklanıyor. Çünkü mutlu anneler, mutlu çocuklar yetiştiriyor” açıklamasında bulundu. Anneler Günü vesilesiyle açıklama yapan Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Annelerinize içinizden ne geliyorsa onu alın, yeter ki ona özel bir hediye olsun” dedi...

Anneler Günü'nde annenize alacağınız hediye “ona özel” olsun

Kadının rollerinden en önemlisinin anne olmak olduğunun düşünülse de kadın olmanın da, birey olmanın da, çalışan kadın olmanın da annelikten daha az kıymetli olmadığını vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut “Anne babalar çocuklara rol model oluyor. Bu nedenle çocuklara iyi örnek olmalılar” dedi. Anne-babaların çocuklara kendilerinin yardımına ihtiyaçlarının olup olmadığını sormaları gerektiğini belirten Karabulut, “Onlar muhtemelen durumları sizden farklı düşünüp değerlendireceklerdir” dedi.

Çocuklara “hayır” denmeli

Çocuklarla her gün oyun oynanmasını, sohbet edilmesi gerektiğini ve nasıl olduklarının mutlaka sorulması gerektiğini anlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut “Yaşam içerisinde sorunlar çıkabilir ve her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çocuklara sorunlarla başa çıkma ve problemlerin üstesinden gelme anlatılmalı. Çocukları koşulsuz, karşılık beklemeden ve hatalarına rağmen sevilmeli. Sevgi mutlaka belli edilmeli” şeklinde konuştu. Çocuğun ödevlerinin ve derslerinin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Karabulut, ”Anlayamıyor, konulara artık yetişemiyor olsanız da kontrol edin. Gerekirse yanında oturun eşlik edin. Okulla irtibatınızı kesmeyin. Çocuklarınıza hayır demeyi bilin” açıklamasında bulundu.

Anneler Günü, anne emeğine verilen değerin hatırlanması için bir vesile

Anneler Günü'nün, insana, anne emeğine verilen değer, sevgi ve saygıyı hatırlatmasına vesile olan özel ve güzel bir gün olduğunu hatırlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut, “İçinizden gelen, sadece ona özel olan bir hediye, bir çiçek, yazılmış iki satır, küçük bir not, onun için hazırlanmış bir sofra bugünü rutinden farklı, özel geçirmenizi sağlayacaktır” önerisinde bulundu.

Çocuklar adına karar verilmemeli

Mutlu annelerin mutlu çocuklar yetiştirdiğinin altını çizen Uzman Psikolog Selin Karabulut, anne-babalara önerilerini şöyle sıraladı:

  • Çocukların okuması için elinizden geleni yapın, okumamak gibi bir seçeneklerinin olduğunu düşünmesinler.
  • Çocuklarınız TV, bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarla değil çocuklarla, hayvanlarla, ağaçlarla, kalem kitaplarla ve oyuncaklarıyla arkadaşlık etsin.
  • Yaşlarına ve psikolojilerine uygun olmayan her tür yaşantı, görüntü, ortam ve insanlardan uzak tutun.
  • Çocuklarınızın sizden her anlamda daha iyi, daha eğitimli, daha başarılı, daha mutlu olabilmeleri için uğraşın.
  • Çocuklarınızın seçimlerinde onlara yol gösterici, onları destekleyici olun; ancak seçimlerini onlara bırakın.
  • Çocuklarınıza yalan söylemeyin, ona ihtiyacı olan kadar bilgiyi en doğru şekilde vermeye çalışın.
  • Başka kişilere, başka meselelere olan öfkenizi onlardan çıkartmayın.
  • Onu doğurmuş olmanız onun her şeyine karışma hakkını size vermez. Çocuklarınız adına karar vermeyin!”
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Psk. Selin Karabulut Hızlan
Doktorun Biyografisini Gör

Psikolog Selin Karabulut sırasıyla; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Acıbadem Mobil, ARM Psikiyatri / Psikoterapi ve çeşitli özel okul ve özel kurumlarda çalıştı. 2014 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Uzm. Psk. Karabulut, halen psikolog olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.