Hemen Arayın

Astım hastalığı

okuyabilirsiniz.

En sık görülen solunum yolu hastalıkları arasında yer alan astım, havanın akciğerlere iletilmesini sağlayan bronşların aşırı derecede kasılıp daralmasıyla, nefes vermekte zorlanma sonucu ortaya çıkar. 

Astım hastalığı

Astım nedir?

En sık görülen solunum yolu hastalıkları arasında yer alan astım, havanın akciğerlere iletilmesini sağlayan bronşların aşırı derecede kasılıp daralmasıyla, nefes vermekte zorlanma sonucu ortaya çıkar. Astım hastaları bazı maddelere karşı özellikle duyarlıdırlar. Bu maddeler hastalarda hırıltılı nefes alma, öksürme gibi problemleri beraberinde getirir. Astım özellikle,  çocukluk çağında sık görülen bir hastalıktır. Ailesinde astım öyküsü olan kişilerde astım riski daha yüksektir.

Astım kimlerde görülür?

Alerjik olabileceği gibi alerjisi olmayan kişilerde de başka faktörlerin etkisiyle görülebilir. Çevresel, alerjik faktörler ve genetik faktörler astımın oluşumunda etkilidir. Çiçek ve ev tozları, kedi tüyü, evde yaşayan bazı böcekler, mevsim değişiklikleri, bazı kimyasal maddeler, kömür tozu, sigara, parfüm-sprey, kirli hava, tebeşir tozu ve nemli ortamlar astım için tetikleyicidir.    

Astımın belirtileri nelerdir?  

•       Nefes almada güçlük
•       Hırıltılı nefes alıp verme
•       Kuru ve inatçı öksürük    

Astım nasıl tedavi edilir?

Her şeyden önce astım tedavi edilebilen fakat mutlaka tedavinin takibinin iyi yapılması gereken bir hastalıktır. Hastanın şikayetleriyle birlikte kesin tanı için bazı testler ve tetkiklere ihtiyaç vardır. Solunum testi bunlardan biridir ve akciğerlerin ne kadar hava alıp verebildiği bu testle gözlemlenir. Yine bu aşamada akciğer filmi çekilir ve değerlendirilir. Eğer alerjiye bağlı bir astımdan şüphe edilirse buna özel kan ve deri testleri yapılabilir.

Astım tedavisindeki öncelikli hedef, hastalığı en az ilaçla kontrol ederek hastanın yaşam kalitesini yüksek tutmaktır. Tedavi planında genellikle; alerjen ve tetikleyici faktörlerden uzak durmak, ilaçları düzenli kullanmak ve sürekli doktor kontrolünde olmak vardır. Doktorun vereceği, hava yolunun genişlemesini sağlayan ilaçlar, astım tedavisinde özellikle acil durumlarda kullanılır. Koruyucu özelliği olan ilaçlar ise, astımın hava yollarında sebep olduğu ödemi gidermek içindir. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.