Hemen Arayın

Ayak sağlığınız için en uygun ayakkabıları seçin!

okuyabilirsiniz.

Ayakkabı seçiminde sağlığınızı ön planda tutun. Yanlış seçimlerin çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, doğru ayakkabı seçimiyle ilgili ipuçları veriyor.

Ayak sağlığınız için en uygun ayakkabıları seçin!
Ayakkabı, çoğu kadın için aksesuardan çok bir tutku; incecik topuklu stilettolar, dolgu topuklar, platformlar, babetler, bootieler, oxford ve mokasenler… Ayakkabı seçiminde öncelik her ne kadar renk ve modele verilse de aslında ilk sırayı alması gereken konu ne kadar sağlıklı olup olmadığı. İşin içine sağlık girince hemen ilk suçlananlar yüksek topuklar oluyor. Peki, hiç topuğu olmayan babetler ayak sağlığı için uygun mu?   

Yanlış ayakkabı seçimi çeşitli ağrılara neden oluyor  


Yanlış ayakkabı seçimi; ayak sağlığını olumsuz etkiliyor, duruş bozukluklarına, diz, kalça ve bel ağrılarına neden oluyor. Topuksuz, düz ayakkabılar ayağa binen yük dağılımında, en az yüksek topuklu ayakkabılar kadar olumsuzluklara neden oluyor. Babetler, yüksek topukluların aksine ayağa binen yükü topuğa kaydırarak burada yüklenmeye neden oluyor. Bu tür ayakkabılar ayağı yanlardan çok iyi kavrayamadığı için ayak ön yüzünde yer alan bağlarda da aşırı yüklenmeye sebep olarak ayak ağrılarına yol açabiliyor. Ayak bileğini saran ayakkabılar ayak bileğine destek vererek burkulmaları önlüyor, özellikle ayak bileği burkulmaları sık olanlarda bu tür ayakkabı seçimi daha uygun. Burnu dar ayakkabılar ayak başparmağını sıkıştırıyor, bu bölge sürekli uyarıldığı için de ayaklarda hallux valgus riski daha yüksek oluyor.  

Yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskini artırıyor  


Yüksek topuklu ayakkabılarda ise babetlerin tam tersine, yük ayak topuğundan öne doğru kayıyor ve ayak ön bölümü aşırı stres altında kalıyor. Yüksek topuklu ayakkabılar aynı zamanda diz, kalça ve bel bölgesinde vücut ağırlık merkezinin değişimine neden oluyor. Bu bölgelerdeki bağlarda aşırı gerilmeye, eklemlerde aşırı yüklenmeye ve kaslarda aşırı çalışmaya bağlı olarak diz, kalça ve özellikle bel ağrılarına zemin hazırlıyor. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar düşme riskini artırıp özellikle ayak bileği çevresindeki bağlarda yaralanmalara sebep olabiliyor.  

Doğru topuk boyu ne kadar olmalı?  


Ayak deformasyonlarının en büyük nedeni; yanlış topuk seçimi. Ayakkabı seçerken sağlığınızı düşünüyorsanız topuk boyuna öncelik vermelisiniz. Ayakkabı topuğu, geniş ve 4 ile 5 cm arasında olmalı. Ayakkabının ön tarafı, parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte olmalı.  

Ayakkabıyı en uzun parmağınıza göre alın  


Ayakkabı alırken en uzun ayak parmağa göre seçim yapılmalı. Ayrıca yeni alınan ayakkabıların ayağa zarar vermeden uyum göstermesi için, giyme süresinin aşama aşama artırılması öneriliyor. Birkaç gün sonra ayakkabı ayağınıza daha iyi uyum sağlar.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play