Hemen Arayın

Babalara özel beslenme önerileri

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, Babalar Günü vesilesiyle babalara sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu...

Babalara özel beslenme önerileri

Erkeklerin vücut yapıları da, erkeklerde sık görülen hastalıklar da kadınlardan farklı. Dolayısıyla beslenme şekillerinde de farklılıklar oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek Babalar Günü dolayısıyla babalara özel beslenme önerilerinde bulundu...

“Çocuklarınızla sağlıklı ve güzel günler geçirmek için doğru beslenmenin de önemli olduğunu unutmayın. Çocuklarımıza beslenme konusunda iyi örnek olmak da oldukça önemli bir konu. Bu nedenle erkek sağlığına yönelik beslenme önerilerini dikkate almanızı öneriyoruz...

Erkeklerin kadınlara göre vücut yağ dokusu daha az, kas dokusu daha fazladır. Metabolizmaları daha hızlıdır. Erkekler kilo aldıklarında ise bel çevrelerinden alırlar. Bel çevresi 102 cm’den daha fazla olursa şişmanlık söz konusu demektir.

Erkeklerde daha sık görülen sağlık sorunları ise şu şekilde sıralanabilir:

Bu hastalıkları önlemek içinse öncelikle sağlıklı beslenmek ve aşağıdaki önerileri dikkate almak gerekir:

  • Sigaradan uzak durun
  • Sebze, meyve tüketiminizi arttırın. Günde 2-3 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve olarak ayarlanabilir.
  • Kırmızı et haftada en fazla 3 porsiyon tercih edilmeli.
  • Omega 3 için balığı haftada en az 2 kez tercih edin. Balık kadar yoğun olmasa da semizotu ve ceviz de omega 3 içerir.
  • Yağlı tohumlar önemli besin öğeleri içerir. Günde 1 avuçtan fazla olmayacak şekilde kabak çekirdeği, ceviz, fındık, badem tüketin.
  • Tam tahıllı yiyecekler tercih edin.
  • Aşırı yağlı, şekerli besinlerden, hazır yiyeceklerden uzak durun.
  • Günde en az 2 litre su için.
  • Haftada en az 3 defa yürüyüş veya spor yapın.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Tuba Örnek
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Tuba Örnek, 1980 yılında Sakarya’da doğdu. Üniversite öğrenimini 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi’nde iki yıl diyetisyen olarak Nutrisyon Ekibi’nde çalışmalar yürütürken klinik ve poliklinik deneyimleri de oldu. Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde yaklaşık dört yıl poliklinik ağırlıklı deneyiminden sonra 2011 yılında İstanbul’a yerleşerek Bayındır ve Medistate olmak üzere iki özel hastanede çalıştı. Evli ve bir oğlu olan Dyt. Örnek, 2016’dan bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde Tamamlayıcı Tıp Merkezi Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Beslenme ve Diyet Bölümü’nde diyetisyen olarak da görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.