Hemen Arayın

“Bacağından aldıkları kemikle yeni çene yaptılar”

okuyabilirsiniz.

“Hasta geldiğinde ağzını dahi açamıyordu”
Prof. Dr. Sertaç Yetişer (Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı)

Hasta sağ yanak cildine yerleşmiş bir tümör ile geldi bize. Üstelik ülkesinde kemoterapi ve radyoterapiye rağmen tümörde büyüme devam etmişti. En son yapılan incelemesinde çene sağ yarısını tutan bir kitle haline gelmiş. Hasta geldiğinde ağzını dahi açamıyordu. Bu nedenle ameliyatı boynundan nefes borusuna giden bir delik açarak gerçekleştirdik. Sağ yanaktaki tümörü temizledim. Sağ çene kemiğinin yarısını da tümör oraya da sıçradığı için almak zorunda kadım. Patoloji sonucu iyi çıktı ancak her ihtimale karşı ülkesinde radyoterapi  ve kemoteraopi alması gerekecek. Durumu ülkesine giderken çok iyiydi.

“Bacağından aldıkları kemikle yeni çene yaptılar”
“Çok zor bir ameliyattı ama sonucu güzel oldu”
Prof. Dr. Haluk Duman (Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)

Rusya’dan gelen hastamızın ağız içerisindeki tümör yanağına da sıçramıştı. Ayrıca alt çene kemiğinin sağ tarafına da yayılmıştı. Bu ameliyatı Onkolojik Cerrahi ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer ile birlikte yaptık. Birbirimizden bağımsız olarak ancak bir arada ameliyatı gerçekleştirdik. Tümör vakalarında birincil amaç tümörü tamamen yok etmektir. Bunu KBB uzmanımız gerçekleştirdi, tümörü tamamen temizledi, biz de yaptığımız işlemde, fonksiyonel olarak hastanın devamlılığını, yani çene ve yüz fonksiyonlarının devamlılığını sağlamayı amaçladık. 

İlk olarak tümör KBB uzmanı tarafından temizlendi. Sonrasıda ise yanağının bir kısmında çene kemiğinin yarısı alındığı için büyük bir çukur, boşluk oluştu. Yanakta 6 cm x 6 cm’lik ağız içerisinden ağız dışarısına uzanan bir hasar oluştu. Ayrıca çene kemiğinin sağ tarafında “corpus” dediğimiz bölgesinde de yaklaşık 6 cm’lik bir kemik eksikliği oluştu. Bu kusuru kapatmamız gerekiyordu. O bölgede kemik eksilmiş oldu tabii. Eğer kemik kusuru olmasaydı sadece yumuşak doku aktarabilirdik o bölgeye. Ancak hem yumuşak doku hem de kemik eksik olunca buraya biz hastanın sağ bacağından bir kemik ve ona bağlı olan bir deri parçasını aldık ve boyundaki damarlara bağladık. Böylece yüze naklettiğimiz bu dokunun kanla beslenmesini sağladık. Damara bağlamasaydık nakledilen doku beslenemediği için ölürdü. Nakledilen dokunun o bölgede çalışması çok önemli. İkicisi de fonksiyonun tam olarak gerçekeştirilmesiydi. Bacaktan yeni bir çene oluşturmak için naklettiğimiz kemik ile alt çenenin bütünlüğünü sağladık. Dolayısıyla hastamız sağlıklı bir şekilde yeme içme fonksiyonlarını yerine getirebilecek. 

Sonuç çok güzel oldu. Dışarıdan bakıldığında hastanın yüzünde sadece hafif bir renk farkı var. Bir de, ameliyat sırasında dudaklara giden sinir ve kasların ortadan kaldırılması gerektiğinden de çok hafif bir assimetri sorunu görülebilir. Başka da bir sorunu yok. Hastamız bize çok kötü bir durumda gelmişti. Yüzünde kocaman bir apse gibi kokulu bir akıntısı vardı. İnsan içine çıkamıyordu. Yüzünü sarmıştı akıntıyı durdurmak için. Hastamız şu an istediği gibi sosyal yaşantısına devam edebilecek. Mutlu bir şekilde ülkesine geri döndü. 

Hastaya kendi ülkesinde “Yapacak bir şey kalmadı” deyip  evine yollamışlar. Kimse dokunmak, ameliyat etmek istememiş. Hasta radyoterapi almış olarak hastanemize geldi. Bu yüzden işimiz zordu. Radyoterapi gören bölgede doku değişiklikleri oluyor çünkü. Özellikle de yumuşak doku ve damarlarda kalınlaşma ve sertleşme oluyor. Büyük ve zor bir ameliyattı. Her merkezde yapılmayan, yapılamayan bir ameliyat bu. 8 saat sürdü. KBB uzmanı hastanın yüzündeki tümörü temizlerken ben de  hastanın bacağına müdahale ettim, yüze aktarılacak dokuyu hazırladım. Birlikte girdik ameliyata, herkes kendi işini yaptı. Bacağından kemik alarak yeni bir çene oluşturduk. Bu ameliyat sayesinde hasta hem tümörden kurtuldu, hem yaşam süresi uzadı hem de yaşam kalitesi arttı. Ayrıca yüzünde herhangi bir boşluk, çukur ya da bozukluk da yok. 

Bu bizim ilk ameliyatımız değil. Bu tür zor vakalarımız çok oluyor. Burada biz hem estetik hem de rekonstrüktif cerrahi uyguladık. Yani hastanın yüzüne şekil verdik. Sonuçtan da çok memnunuz.

HASTA NE DİYOR?

Vladimir Stoykonof

Rusya’da yaşıyorum. 38 yaşındayım. Evliyim, bir kızım var, 13 yaşında. Ailemde hiç kimsede kanser hastalığı yok.  Ancak benim yanağımın içinde bir tümör tespit edildi. Tümörün ikinci evrede olduğu ve mutlaka ameliyatla çıkarılması gerektiği söylendi. Bu ameliyatın çok riskli olduğu ve iyi bir merkezde yapılması gerektiğini söyledi doktorlarım. Bu ameliyatın Rusya’da yapılamayacağını söylediler. Ailece araştırmaya başladık ve Anadolu sağlık Merkezi’ne gelmeye karar verdik. Burada ameliyatı gerçekleştirdiler. Yanağımda olan tümörü tamamen temizlediler. Tümör çene kemiğine de bulaşmıştı. Kemiğin de bir kısmını almak gerekti. Dolayısıyla bacağımdan bir kemik alınarak yeni bir çene oluşturuldu. Kendi ülkemdeki doktorlarım bu ameliyatı  gerçekleştiremeyeceklerini söylediklerinde çok üzülmüştüm. Ancak şu an bunu atlatmış olmaktan ve sağlığıma kavuşmuş olmaktan dolayı çok mutluyum.  Çok teşekkür ediyorum herkese, özellikle de doktorlarım Prof. Dr. Haluk Duman ve Prof. Dr. Sertaç Yetişer’e. Düzenli olarak Türkiye’ye kontrollere gidip geleceğim. 


Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.