Hemen Arayın

Bahar yorgunluğu hamileleri iki kat fazla etkiliyor

okuyabilirsiniz.

Havaların ısınmaya başlaması, bahar yorgunluğuna bağlı şikayetleri de beraberinde getiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, hamilelerde bu sürecin daha zorlu geçtiğini söylüyor ve çeşitli önerilerde bulunuyor. 

Bahar yorgunluğu hamileleri iki kat fazla etkiliyor

Hamilelikte bahar yorgunluğu  


Güneşli bahar günleri; halsizlik, eklem ağrısı, sürekli uyku isteği ile kendini gösteren bahar yorgunluğunu da beraberinde getiriyor. Hemen hemen herkesin hissettiği bahar yorgunluğu, hamile kadınları 2 kat fazla etkiliyor. Yoğun gebelik hormonlarının etkisi altında olan anne bu sürçte kendisini normalden daha fazla halsiz, isteksiz ve sinirli hissediyor. Gebeliğin devamını sağlayan progesteron hormonu, kadınların mutsuz hissetmesine neden oluyor. Vücut su tutuyor, barsak hareketleri yavaşlıyor, el ve ayaklarda şişlik oluşuyor. Hamilelik hormonları aslında durumu tetiklemiyor sadece var olan tabloyu ağırlaştırıyor.  

Hamileler yaşam kalitesi olabildiğince yükseltmeli  


Sadece bahar yorgunluğu değil, gebeliğin kişiye yüklediği stres, bilinmezlik, sağlıklı bir çocuğa sahip olunup olunmayacağına dair yaşanan endişeler, iş yaşamı, evdeki sorumluluklar, normalden fazla enerji harcanması gibi olumsuz faktörler de önem taşıyor. Hamilelik kaynaklı yorgunlukla bahar yorgunluğunu birbirinden tamamen ayırmak mümkün değil, şehirlerdeki hava kirliliği ve kaçınılmaz stresleri ortadan kaldırmak da mümkün olmayabilir ancak olabildiğince hamile kadınların yaşam kalitesinin yükseltilmesi gerekiyor.  

Kısa bir tatil iyi gelir  


Tablonun normal sınırların dışına çıkması yani gebenin isteksiz, mutsuz, çevresine karşı kırıcı, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştiremeyecek kadar halsiz olması durumunda, biyokimyasal parametrelerin ideal seviyeye getirilmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda; spor aktiviteleriyle ruhsal gerginliği azaltmak, aile içi ilişkileri daha iyi konuma taşımak, bir süreliğine tatile çıkmak son derece faydalı önlemler olarak sıralanıyor.  

Hamilelikte ne yemeli, ne yememeli?

 • Yaz aylarında daha hafif gıdalar tüketin. 
 • Sık aralıklarla, az az yiyin.
 • Komposto, çorba gibi sulu gıdalar, sebze, meyve ağırlıklı beslenin. 
 • Tavuk, kırmızı et, haftada en az 2 kez balık yiyin. 
 • Günde en az 2.5-3 litre sıvı tüketin.
 • Kızartma, ağır, yağlı gıdalar yemeyin.
 • Çok miktarda karbonhidrat almayın. 
 • Sindirimi zor yiyeceklerden uzak durun. 
 • Yemek saatlerine mutlaka uyun. 
 • Günde 3 öğün ana yemeği; yoğurt, meyve, ufak sandviçler gibi ara öğünlerle destekleyin.
 • Yemeklerden sonra mümkünse 10-15 dakika hafif tempo yürüyün veya kısa süreli istirahat edin.    

Dışarı çıkılan saatlere dikkat  


Gün içerisinde havanın çok sıcak olduğu saatlerde dışarıya çıkılmaması gerekiyor, mümkün olduğu kadar kapalı ve iyi havalandırılmış ortamlarda bulunulmalı. Eğer mutlaka dışarıya çıkmak gerekiyorsa, sabahın erken saatleri veya akşamüzeri saatleri tercih edilmeli. Dışarıda açık renkli, bol, rahat kıyafetler tercih edilmeli. Bol sıvı alınmalı. Sıcak saatlerde dışarıda bulunulacaksa mutlaka güneş kremleri ile korunmalı.  

Bahar yorgunluğunu daha rahat atlatmak için gebelere öneriler

 • Daha sakin bir hayat tercih edilmeli. 
 • Mümkün olduğunca tüm sıkıntılı ortamlar yumuşatılmalı. 
 • Gün içindeki iş planları daha az olacak şekilde düzenlenmeli.
 • Hamilenin kendine ait daha fazla ve daha kaliteli bir zaman yaratılmalı. 
 • Sabah ve akşam 30-40 dakika temiz havalı bir ortamda yürüyüş ve yoga, pilates gibi hem vücudu hem ruhu stresten uzaklaştıracak sporlar yapılmalı.  

Babalar daha yapıcı olmalı  


Gebelikte babaya önemli görev düşüyor. Her konuda anne adayına yardımcı olmaları gerekiyor. Baba adayı anneye mutlaka anlayışlı davranmalı ve bunun geçici bir süre olduğunun bilinci içinde olmalı. 
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Nuri Ceydeli
Doktorun Biyografisini Gör

Op. Dr. Nuri Ceydeli, 2002-2005 yılları arasında Kadıköy Şifa Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Op. Dr. Ceydeli, halen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.