Hemen Arayın

Balığın faydası

okuyabilirsiniz.

Balığın sağlığa faydası malumunuz. Hele ki tam mevsiminde tüketilen taze balık... Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanları, kanser riskini azaltan, kalp damar sağlığına destek olan balığı sofralarınızdan eksik etmeyin diyor.

Balığın faydası

Balık tüketimi  


Balık, içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde, beynin yaşlanma sürecini uzatıyor ve çağın vebası kanser hücreleri için de önleyici özellikleri bulunuyor. Balık tüketimi beyin ve sinir gelişiminin yanında fiziksel ve psikolojik gelişimi de destekliyor. Ancak doğru şekilde tüketilirse… Balık genellikle kızartılır ya da mangalda tercih edilir. Oysa balığı pişirirken bu yöntemler tavsiye edilmiyor. Sağlık açısından en doğru pişirme yöntemi; ızgara, fırında ya da buğulama.  

 

 

İlaç niyetine balık  


Kalp damar hastalarına özellikle mevsiminde ve taze balık tavsiye ediliyor. Balığın pıhtılaşmayı etkileyici, damar daralması ve kötü huylu kolestrolü düşürücü ve hastalıkları önleyici etkisi var. Yanı sıra antiinflamatuar ve hücre memranlarının korunmasına da destek oluyor. Balığın içerdiği selenyum, retinol ve D vitamini gibi besin öğeleriyle; kemik ve dişlerin yapı ve onarımdan, özellikle meme ve prostat kanseri riskini azaltmasına kadar faydalarını kanıtlayan pek çok klinik çalışma bulunuyor.  

 

 

 

 

Hafızanızı güçlendirir  


Balığın denizden yeni çıkmışı, tazesi makbul ancak buna her zaman ulaşamayanlar ya da başka nedenlerle balık yiyemeyenlere de konserve edilmiş balıklar (ton balığı gibi) öneriliyor. Balık tüketmeyen bireylerde hafıza sorunları oluşabiliyor. Bu nedenle hiç olmazsa haftada iki defa mevsim yeşillikleri ile birlikte tüketecekleri konserve balık tüketmekte fayda var. 

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.