Hemen Arayın

Baş ağrısı türleri nelerdir?

okuyabilirsiniz.

Baş ağrısı türleri Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tarafından en sık karşılaşılan ağrı nedenlerine göre birincil (primer) ve ikincil (sekonder) baş ağrısı olmak üzere iki ana başlıkta incelenir. Birincil baş ağrısı herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, doğrudan gelişen ağrı türü olarak tanımlanırken ikincil baş ağrısı hipertansiyon, sinüzit veya menenjit gibi hastalıklara bağlı olarak gelişir. 

Birincil baş ağrıları en sık migren, gerilim tipi ağrı ve küme baş ağrısı şeklinde görülür ve şiddetli baş ağrısı yaşayan hastaların %90'ı bu sınıfta yer alır. 

Baş ağrısı türleri nelerdir?
  • Migren: Ataklar halinde seyreden ve 4-72 saat sürebilen migren ağrısı, toplumun yaklaşık %20'sinde görülen ve kişiyi günlük yaşam aktivitelerinden dahi alıkoyacak şiddette gelişebilen primer ağrı türlerinden biridir. Ağrı şikayeti genellikle başın tek tarafında ve zonklayıcı tarzda meydana gelir. Kişinin ışıktan ve sesten şiddetli derecede rahatsız olması, ağrıyla birlikte bulantı ve kusma şikayetlerinin gözlenmesi ve ağrının fiziksel aktivite ve baş hareketleriyle artması migren belirtileri olarak sıralanabilir. Bu belirtilerin doğru şekilde tanılanması, tedavinin planlanabilmesi açısından son derece önemlidir. Migren tedavisi için ana hedef ağrıyı tetikleyen faktörleri azaltmak, sinir sisteminde yaşanan hassasiyeti ve ağrı sırasında gözlenen olayları baskılamaktır. Temel tedavi yöntemi ağrının tekrarlama sıklığına göre koruyucu tedavi veya atak tedavisi şeklinde planlanır. Migrende baş ağrısı için kullanılan ilaçlar genellikle tek başına yeterli değildir ve tedavinin baş ağrısına iyi gelen soğuk uygulama benzeri doğal yöntemlerle desteklenmesi gerekir. 
  • Gerilim tipi ağrı: Primer ağrılar içerisinde en sık görülen bir diğer ağrı çeşidi gerilim tipi ağrılardır. Genellikle iki taraflı gelişen ağrılar daha çok alın veya ense bölgesinde görülür. Ağrı künt, sıkıştırıcı ve batıcı tarzda tanımlanır ve genellikle hafif-orta şiddette seyreder. Gerilim tipi ağrılar fiziksel aktiviteyi ve günlük hayatı fazla etkilemeyen, bulantı ve kusma gibi şikayetlere neden olmayan ve daha çok stres kaynaklı olarak geliştiği düşünülen ağrı çeşitleridir. 
  • Küme baş ağrısı: Haftalar süren ağrılı dönemin sonrasında aylar veya yıllar süren ağrısız dönemlerin görüldüğü küme baş ağrıları, ortalama 1 saat süren ve batar-oyulur tarzda görülen şiddetli ağrılardır. Migrenden daha şiddetli seyreden ancak daha kısa süreli ve sık tekrarlayan ataklar görülür. Tedavi yine ağrının sıklığına göre koruyucu veya atak tedavisi şeklinde planlanır. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.