Hemen Arayın

Bastonla da olsa ayaktayım

okuyabilirsiniz.

Kanserle 25 yıldır mücadele eden 71 yaşındaki E.Ö., ABD’de yanlış tedavi ve geçirdiği operasyon nedeniyle 2 memesi alındı. Operasyondan sonra kemoterapi görmeyen E.Ö.’nün hastalığı 2000 yılında metastaz yaptı, yani vücuduna yayıldı. Tedaviler nedeniyle kemikleri kırılan ve toplamda 28 kez ameliyat geçiren E.Ö. “Bastonla da olsa ayaktayım, çok şükür” diye konuştu.

50 yaşında meme kanserine yakalandığında kanserin çok yavaş ilerleyen bir tür olduğunu ve henüz hastalığın çok başında olduğunu belirten E.Ö., “1992 yılında sol mememde bir kitle fark etmiştim. ABD’de hemen ameliyata alındım. Meme kanseri çok erken evre olduğu halde mememi aldılar ancak kemoterapi yapmadılar. 1996 yılında öbür mememi de aldılar. Kanser ikinci mememde de çıktı çünkü. Daha sonra da kemiklerime sıçrayınca hem radyoterapi hem de kemoterapi almak zorunda kaldım. 2001 yılında 2 yıl ömür biçtiler, ancak ilk kanser tanısından 25 yıl geçti, dimdik ayaktayım” dedi.

28 kez ameliyat oldu

2001 yılında hastalığı metastaz yapan ve kemiklere sıçrayan E.Ö., “Tedaviler nedeniyle kemiklerimde kırıklar başladı. 4 kere omuriliğim kırıldı, 5 kere bacağım kırıldı. Ayrıca kuyruk sokumu ameliyatı geçirdim. Meme ameliyatlarımı da sayarsak başımdan toplamda 28 ameliyat geçti. En son da bundan 4 ay önce bir enfeksiyon geçirdim. Uzun bir süre hastanede yatarak tedavi gördüm. Radyoterapiyi çok ağır geçirdim. Ağır bir yükleme yaptı doktorum. Şimdi çok şükür bastonla da olsa ayaktayım. Ömrüm çok büyük mücadeleyle geçiyor” diye konuştu.

2001 yılında doktorların kendisine 2 yıl ömür biçtiğini söyleyen E.Ö. “Haberim yoktu, meğer doktorlar bana 2 yıl ömür biçmiş. Kızım bunu bana 2 yıl önce söyledi. Aradan yıllar geçti. Beni takip eden Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal’a hayatımı borçluyum. Doktor çok önemli. Şu an ayda bir kontrollerimi yaptırıyorum, çok iyiyim” açıklamasında bulundu.

İntiharı bile düşündüm”

ABD’de yaşayan kızının da 3 sene önce meme kanserine yakalandığını belirten E.Ö., “Kızımın da maalesef her iki memesi alındı. Şu an 42 yaşında. Bizim ailede bir tek halamda kanser vardı. Halam zamanında memesini aldırmış. Sonrasında kemoterapi ile radyoterapi yaptılar ve halama bir daha herhangi bir müdahale yapılmadı. Belki bana da ilk başta radyoterapi ve kemoterapi yapılsaydı kanser bu kadar vücuduma yayılmayabilirdi. Tedavi sürecinde ailem ve arkadaşlarım hep yanımdaydı. Olumsuz düşünürseniz kanserden kurtulmanız mümkün değil. Hastalığımın en başındaki dönemi hiç unutamam ancak daha sonrasında hiç olumsuz olmadım. Bir ara hastanede bu acı çekilmez diye camdan atlamayı bile düşündüm. Bu kadar ameliyat geçirip de sancı çekmemek tabii ki mümkün değil. Ancak çok şükür atlattım ve hepsi geride kaldı” diye konuştu.

Kemoterapi döneminde 11 kilo verdim”

İkiz torunlarının kendisini hayata bağladığını belirten E.Ö., sözlerine şöyle devam etti: “Benim hayata bağlı bir yapım var. ‘Ben kanserim, öleceğim’ denilmemesi gerekiyor. ‘Kanseri yeneceğim’ diye düşünüp kanserle mücadele etmesini öğrenmek gerekiyor. Kansere yakalananlar mutlaka kendini oyalayacak bir şey bulmalılar. Benim çevremde birçok kanser hastası vardı, bir şeyle uğraşmadıkları için hastalıktan çok etkilendiler. Hayat çok kısa. Her an ölebiliriz fakat hayatla mücadele etmeyi öğrenmek gerekiyor. Kansere yakalandıktan sonra bunu daha iyi anladım. ‘Eyvah ne yapacağım?!’ demek boşuna. En önemlisi mücadele etmek. Ben kemoterapi döneminde 11 kilo verdim ancak mücadele ve kararlılıkla vücudumu toparladım.”

 

*****

Kanserle başarılı bir şekilde mücadele etti”

Prof. Dr. Serdar Turhal (Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı)

Hastamıza ilk meme kanseri 1992 yılında sol memeden konuldu, 1996 yılında da diğer memedeki kanseri çıkarıldı. 2001 yılından beri de nüks etmiş kanseri ile mücadele ediyor. Pek çok değişik kemoterapi ve anti-hormonal tedaviler alması gerektiği gibi yine pek çok kez ameliyat olması da gerekti. Ancak hem mücadele azminin yüksek olması hem de tedavilerinde doktorlarının önerilerini hassasiyetle takip etmesi sayesinde böylesine uzun bir dönem kanserle başarılı bir şekilde mücadele edebildi.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.