Hemen Arayın

Bayram yolculuğunu rahat hale getirmenin 10 yolu

okuyabilirsiniz.

Tatil öncesinde yapılan sorunlu yolculuklar keyifli bir tatil geçirmenize engel olabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Elif Hakko da sorunsuz bir yolculuk için basit önerilerde bulunuyor.

Bayram yolculuğunu rahat hale getirmenin 10 yolu
 • Çocuklarınızı yolculuğa aç çıkarmayın çünkü uzun süren araba, uçak, tekne yolculuklarında çocukların midesi bulanabilir. Yola çıkmadan önce çocuğunuza kraker, ekmek, elma suyu gibi hafif bir şeyler yedirebilirsiniz. 
 • İki üç saatte bir mola verin. Araba yolculuklarında çocuklarınızı pencereden dışarıya bakabileceği şekilde oturtun ve zaman zaman mola vererek temiz hava almalarını sağlayın. Çocuk, yolculuk sırasında uyursa veya gözlerini kapalı tutup dinlenirse yolculuğu daha rahat geçecektir. 
 •  Yanınızda yedek giysiler, kusma, terleme, kirletme gibi durumlar için ise ıslak mendil ve ağzı kapanabilen torbalar bulundurun. Özellikle bebekler için çok sayıda ince pamuklu atlet, body, şort gibi kıyafetler alın. 
 • Sağlık malzemelerinizi unutmayın. Yolculuk sırasında ateş ölçer termometre, ateş düşürücü fitil ve şurup, bebekler için biberon, kaşık, kase, su bardağı, böcek ısırıklarına karşı kullanılabilecek serinletici jel, nemlendirici krem ve bebeğinizin özel şampuanını yanınızda bulundurun. 
 • Sigara içemeyecek olmanızı sorun haline getirmeyin. Otobüste ve uçakta sigara içememek sizin için sorun oluyorsa hekiminize danışarak nikotin sakızları veya nikotin bantlarından faydalanın. 
 •  Derin toplardamar (ven) pıhtısını engelleyin. Genellikle uzun süren yolculuklarda, venlerde kan akımında yavaşlama ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak da, riskli grupta olanlarda, özellikle bacak venlerinde pıhtılar meydana gelebilir. Uzun yolculuklar sırasında uçakta veya otobüsteyseniz oturduğunuz yerde veya kalkıp dolaşarak egzersiz yapın, otomobildeyseniz mola verin ve hareket edin. 
 • Uçağa binme riskinizi öğrenin. Kronik hastalığınız ve yedi günden küçük bebeğiniz varsa hekiminize danışmadan uçağa binmeyin. Hekiminiz uçmanıza izin verirse; hastalığınız ile ilgili tıbbi kayıtları, ilaçları, hekiminizin telefonunu, varsa aşı kartınızı yanınıza alın. Eğer şeker hastasıysanız yanınızda olası hipoglisemi atağı için mutlaka şeker, kraker veya meyve bulundurun. 
 • Uçakta meydana gelebilecek kulak basınç travmasını çözün. İniş ve kalkışlarda sakız çiğneyin, bebeğinizin ise biberon veya emzik emmesini sağlayarak basınç farkını eşitleyin. Hekim önerisi ile alınabilecek dekonjestan ilaçlar da bu konuda oldukça faydalıdır. 
 • Uçuş fobisiniz varsa uygun ilacı kullanın. Uçuş korkusu olanların genellikle başka fobileri de mevcuttur. Önceden hekiminizle konuşarak bazı sakinleştirici ilaçları kullanabilirsiniz. 
 • Jet lag için önlem alın; Vücudun uyku saatlerinde ve düzeninde bozulma olarak tanımlanan jet lag için basit önlemler alabilirsiniz. 
 • Uçuş öncesi iyi uyuyarak, iyice dinlenin. 
 • Uçuş sırasında da uyumaya çalışın.
 • Uçuş öncesi ve sırasında ağır yağlı, kızartma gibi yiyeceklerden kaçının, hafif yiyecekler tüketin.
 • Alkol tüketimini kısıtlayın. 
 • Bol su veya meyve suyu tüketin. 
 • Uyku düzenini korumak için bazı yolcuların kullandığı melatonin tabletlerinin etkin olup olmadığının ve yan etkilerinin henüz bilinmediğini unutmayın.  
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Doç. Dr. Elif Hakko
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Elif Hakko, eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Hakko, halen enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.