Hemen Arayın

Bayramda eti kahvaltıda tüketmeyin

okuyabilirsiniz.

Pandemi döneminde yanlış beslenme ve düşük fiziksel aktivite vücut ağırlığını olumsuz etkiledi. Buna bağlı olarak meydana gelen kilo artışının hem bağışıklık sistemini zayıflattığını hem de COVID-19’a ve kronik hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Tatil ve bayram dönemine girdiğimiz şu günlerde beslenme ve fiziksel aktivite konusunda sağlıklı ilerlemek en az taktığımız maske, hijyen ve mesafe kadar önemli. Kurban Bayramı, kırmızı et ve tatlı tüketiminin arttığı dört günlük bir süreç. Geleneklerimizi yerine getirirken et tüketimini de elbette kontrol altına alabiliriz. Eti kahvaltıda tüketmeyin, dinlenmesine izin verin. Özellikle kalp-damar hastaları ve böbrek hastaları çok dikkatli olmalı” açıklamasında bulundu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, sağlıklı bir bayram geçirmek için önerilerde bulundu...

Bayramda eti kahvaltıda tüketmeyin

Kırmızı et, proteinden zengin ve demir, çinko, selenyum, B1, B6, B12, D vitamini gibi önemli besin öğelerini içeren, vücut için gerekli bir besin. Ancak kolesterol ve doymuş yağ içeriği nedeniyle özel bir durumunuz yoksa günde 150-200 gramı aşmamak gerekiyor. Ayrıca etlerin sebzelerle birlikte tüketilmesi demir, çinko, magnezyum emilimini arttırıyor. Eğer servis tabağınızın yarısını salata veya sebze ile, diğer yarısını et ve pilav gibi tahıl ile yarı yarıya doldurursanız dengeli ve ölçülü bir öğün yaratmış olursunuz. Bu örüntüyü günde bir öğün şeklinde yapın. 

Kahvaltıda et tüketmeyin

Kahvaltıda et tüketilmemesi ve etin biraz dinlenmesine izin verilmesi gerekiyor. Kahvaltınız her zamanki gibi bol sebzeli, yumurta, peynir, zeytin, tam tahıllı ekmeğinizden oluşabilir. Aralarda sütlü ve/veya meyveli tatlı tüketilebilir. 

Eti pişirirken ayrıca kuyruk yağı eklemeyin

Etin kesim sonrası hemen pişirilip yenmesi, hazımsızlık, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir. Eti olgunlaştırmak, yumuşak, lezzetli ve kolay sindirilebilir hale getirmek için güneş görmeyen serin bir ortamda (7-15°C) 3-4 saat dinlendirmek gerekir. Sonrasında 4°C’de buzdolabında 24 saat bekleterek istediğimiz sonucu almış oluruz. Pişirme sırasında özellikle kuyruk yağı gibi ekstra yağ ekleyerek pişirmemeliyiz. 

Eti haşlama, ızgara şeklinde, fırında veya kendi yağında kavurarak pişirilebilirsiniz. Mangalda pişirmek istiyorsanız, ateşten yanmayacak şekilde 15 cm’lik mesafede tutmak gerekli. Etin kalan kısmını en fazla 6 ay depolayabilmek için dondurucuya yerleştirebilirsiniz. Kıyma halinde ya da parçalara ayrılmış olan etleri buzdolabı poşetleri yardımıyla tek pişirimlik porsiyonlar halinde dondurmayı unutmayın ki yiyeceğiniz kadarını çözdürebilesiniz. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, Kurban Bayramı için sağlıklı tarifler paylaştı:

Kavurma tarifi: 

Eti, ilk günkü sertliğinden kurtulup daha yumuşak ve lezzetli olması için yoğurt suyunda 5-6 saat marine edebilirsiniz. Kuşbaşı doğrayıp tencereye koyduğunuz etlere ilk başta tuz ve baharat eklemeyin. İlk birkaç dakika yüksek ateşte pişirdikten sonra kısık ateşte ağır ağır pişirmeye bırakın. Altını kapattıktan sonra az miktar tuz ve kekik ekleyebilirsiniz.

Tatlı tarifi: 

Önceden doğranmış ve dondurulmuş olgun muzları robottan geçirin. Krema kıvamına gelince dondurmanız hazır demektir. Dilerseniz kakao ve fıstık ezmesi ekleyebilirsiniz. Kuplara koyduktan sonra meyve ve ceviz parçalarıyla süsleyebilirsiniz.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Tuba Örnek
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Tuba Örnek, 1980 yılında Sakarya’da doğdu. Üniversite öğrenimini 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi’nde iki yıl diyetisyen olarak Nutrisyon Ekibi’nde çalışmalar yürütürken klinik ve poliklinik deneyimleri de oldu. Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde yaklaşık dört yıl poliklinik ağırlıklı deneyiminden sonra 2011 yılında İstanbul’a yerleşerek Bayındır ve Medistate olmak üzere iki özel hastanede çalıştı. Evli ve bir oğlu olan Dyt. Örnek, 2016’dan bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde Tamamlayıcı Tıp Merkezi Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Beslenme ve Diyet Bölümü’nde diyetisyen olarak da görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.