Hemen Arayın

Bayramda kilo almamak için…

okuyabilirsiniz.

“Sağlığınız için bayramlarda ikram edilen her tatlıyı tüketmeyin” diyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanları, bayramlarda yemek konusunda aşırıya kaçmanın da fazladan 2-3 kiloya neden olabileceğini belirtiyor.

Bayramda kilo almamak için…

Bayramlarda tatlı tüketimi katlanarak artabiliyor. Özellikle şerbetli tatlılar hacim olarak küçük ve az doygunluk veren yiyecekler olmasına karşın kalorileri fazla. Ayrıca kısa sürede kan şekeri seviyesini yükseltip hemen ardından da düşürmeleri nedeniyle daha da çok tatlı tüketme isteği uyandırıyorlar. 
    

Bayramda kilo almamak için ne yapmalıyız?  


Tatlıyı yoğurt ya da süt ile tüketin  

Bayramda hem sağlığınıza hem de formunuza dikkat etmek için hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin. Eğer hamur tatlılarından vazgeçilemiyorsa, tatlı ile birlikte yoğurt veya süt tüketin, böylece kan şekerini düzenleyerek daha fazla tatlı isteğinin önüne geçmiş olursunuz.  

Öğün atlamayın  

Ramazan’ın hemen ardından bayramda daha fazla yemek yeme eğilimi de görülebiliyor. Bayramda az öğün sayısı ile fazla yemek yerine, daha sık ve az miktarlarda besin tüketmek gerekiyor.  

 

  • Ramazan ayı boyunca uzak kaldığınız kahvaltıya çok yüklenmeyin.
  • Bayramın ilk günlerinde ana ve ara öğünleri atlamayın. 
  • Saat 13.30 gibi öğle yemeği yiyin. Saat 16.00 gibi tüketilecek bir meyve ve akşam 19.30’da yenecek akşam yemeği, günlük beslenme ihtiyacınızı karşılar.
  • Tatlı ve atıştırmalıklarla geçiştirilen öğle öğünü, metabolizma hızını düşürerek şişmanlığa zemin hazırlar. 
  • Ramazanda geç saatlerde atıştırma alışkanlığı edinildiyse meyve, yoğurt gibi sağlıklı seçenekleri tercih edin ve saat 22.00’den sonra kesinlikle bir şey yemeyin.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play