Hemen Arayın

Bebeklerde ek gıdaya geçerken tuzdan uzak durmalı

okuyabilirsiniz.

Bebeklerin beslenmesi, fiziksel gelişimleri için çok önemli. Bebeklerin mama ve ek gıdaya geçiş dönemlerinin ebeveynler için hassas bir süreç olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Bebeklerde ek gıdaya geçişte bebeğin zorlanmaması gerekiyor. İlk olarak kaşıkla püre ve yoğurt gibi gıdalar verilebilir. Daha sonra iyi pişirildikten sonra et ve ciğer de verilebilir ancak bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı” dedi.

Bebeklerde ek gıdaya geçerken tuzdan uzak durmalı

Bebeklerin beslenmesi, fiziksel gelişimleri için çok önemli. Bebeklerin mama ve ek gıdaya geçiş dönemlerinin ebeveynler için hassas bir süreç olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Bebeklerde ek gıdaya geçişte bebeğin zorlanmaması gerekiyor. İlk olarak kaşıkla püre ve yoğurt gibi gıdalar verilebilir. Daha sonra iyi pişirildikten sonra et ve ciğer de verilebilir ancak bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı” dedi.

 

Bebek beslenmesinde en önemli konu “anne sütü”. Anne sütünün yeterliyse ilk 6 ay sadece anne sütünün verilebileceğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Devam sütü anne sütünün olmadığı zamanlarda ilk 6 ayda eklenebilir. 6 aydan sonra anne sütü yeterliyse bile yanına ek gıda eklenir. Devam sütünün şart olmadığını söyleyen Dr. Mehmet Kılıç, “Ancak anne sütü yeterli değilse mama da verilebilir” şeklinde konuştu.

 

Sirkülasyon için 2 meme de boşaltılmalı

Annenin iyi beslenmesinin süt oluşumu açısından önemli olduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Anne sütü mümkün olduğu kadar, gerekirse son damlasına kadar sağılabilir. Buna rağmen yetmiyorsa bebek beslenmesine mama da eklenebilir” dedi. Anne sütünün gerekirse derin dondurucuda 3 ay saklanabileceğini belirten Dr. Mehmet Kılıç, “Memede süt sirkülasyonunun sağlanması için 2 meme de boşaltılmalı. Meme boşalmazsa süt yapımı için uyarı azalır. Bu nedenle boşaltmakta fayda var. Süt sağıp saklanabilir. Anne sütü buzdolabında 3 gün kalabilir” açıklamasında bulundu. Dr. Kılıç boza gibi mayalı içeceklerin sütü arttırabileceğini vurgulayarak annelere bol sıvı tüketmelerini önerdi.

 

Bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı

Bebek beslenmesinin yaşa ve bebeğin kaç aylık olduğuna göre değiştiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Meyve püresi, sebze püresi ve yoğurtla başlanır. Daha sonra yumurtanın sarısı eklenir. Biraz anne sütü biraz mamayla yumurtanın sarısını ve tam tahıllı güvenilir bir ekmek ufalanarak kaşık maması halinde püre yapılabilir” dedi. Bebek beslenmesinde tuzdan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Dr. Kılıç, bebe bisküvisinin de önerilmediğinin altını çizdi.

 

 

 

Kıyma, et gibi besinler iyice haşlandıktan sonra verilmeli

Bebeklere ciğer gibi ek gıdaların da verilebildiğini belirten Dr. Mehmet Kılıç, “7 ve 8. aylardan sonra kıyma gibi ürünleri verdiğimiz için ciğer, inek eti, kemik suyu çorbaları tolere edildikten sonra, bebek 8-9 aylıkken verilebilir” dedi. Etlerin bebeğe yedirilmeden önce iyice haşlanması ve ezilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Kılıç, “Önemli olan etin iyi pişmiş olması çünkü özellikle ciğer mikroorganizmalar açısından bir kaynak. Güvenilir ise çocuğa tavuk ciğeri verilebilir” açıklamasında bulundu.

 

Bebekler için 12 beslenme önerisi

 • Mamanın güvenilir marka olup olmadığına ve bebeğe dokunup dokunmadığına bakılmalı. Bebeğin seveceği ve bebeğe gaz, alerji yapmayan mama bebek için en iyi mamadır.
 • Hiç anne sütü yoksa, sadece mama ile besleniyorsa ek gıda biraz daha erkene çekilerek 4. ve 5. ay gibi ek gıdaya geçilebilir.
 • Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, taze tuzsuz peynirlerden verilebilir. Süt kesiğinden yapılan lor peyniri de verilebilir. Labne gibi peynirler mecbur kalmadıkça verilmemeli.
 • Bebeklere gece maması verilmesi şart değil. Bebek açsa verilir, değilse verilmez.
 • Gece maması ve emzirmesi için bebeği uyandırmak gerekmiyor. Kucağa alınıp bebek uykudayken de emzirilebilir. Bebek 2-3 saatte bir uyurken emebilir.
 • Biberona alışan bebek tekrar memeye alıştırılabilir. Bunun için her beslenmeden önce anne memesi denenmeli. Biberondan mama emmek kolay, memeden daha zor. Biraz zor da olsa aşılabilir.
 • Bebek doymadığında aranır, huzursuzluğu gitmez, her şeyi yeme isteğiyle ağzına götürür. Bu tabii bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişir. İlk 6 ayda bebek huzursuz olup ağlayarak bunu belli eder ve sürekli aranır.
 • Mama bebeğin yaşına uygun seçmeli. İlk 6 ay için 1 numara mama seçilebilirken, inek sütü alerjisi olan bebekler için özel mamalar seçilmeli.
 • Mamalar çocuğa göre seçilmeli.
 • Anason çayı bebeklere önerilmez.
 • Gece uykusunu uzatmak için bebeklere ek gıda verilmez. Bebek açsa verilir, değilse verilmez.
 • Bebeklere genelde büyük, kılçıksız, somon gibi omegası yüksek balıklar verilebilir.

 

6 aylık bebek beslenmesi

Mevsim sebze-meyve püreleri ve yoğurt verilebilir.

 

9 aylık bebek beslenmesi

Yumurta, peynir, pekmez, biraz ceviz ezilebilir, yanına muhakkak mama ihtiyacı olur. İlla domates, peynir, zeytin verilecek diye bir kural yok. Bunların yanında meyve de yedirilebilir.

 

2 yaşındaki çocuk beslenmesi

2 yaş kahvaltısında peynir, yumurta, biraz bal ya da pekmez olabilir. Bunların yanına fındık, ceviz gibi kuruyemiş ya da kuru kayısı, kuru üzüm de konabilir. Kuru yemişler ezilerek verilir. Aksi halde akciğere kaçma riski olabilir. Çocuk istediği kadar domates ve salatalık da yiyebilir. Yumurta omlet ya da haşlanmış şekilde tüketilebilir. Ancak çocuğun sosis, salam gibi işlenmiş gıdalardan uzak durması öneriliyor. Süt ya da meyve suyu da verilmeli.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Mehmet Kılıç
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Mehmet Kılıç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi  Düzce Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde pediyatri ihtisası, Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. 2013 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Kılıç, halen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görevine devam ediyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.