Hemen Arayın

Bel ağrısını ciddiye alın!

okuyabilirsiniz.

Ağır kaldırma, kas zedelenmeleri, eklemlere zarar verebilecek hareketler gibi birçok etken ile neredeyse herkes zaman zaman bel ağrısı çekiyor. Her bel ağrısının fıtık olmayacağını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroşirurji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Hilmi Kaya, bel ağrılarının araştırılması gerektiğine dikkat çekiyor ve “Beldeki ağrı bir metastaza, tümöre veya enfeksiyona ya da hastanın kalça ekleminde bilmediği bir soruna bağlı olabilir. Erken tedbir için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır” diyor.

Bel ağrısını ciddiye alın!

Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve pek çok insanı etkileyen fıtıkta, ameliyat için “doğru zamanlama” büyük önem taşıyor. Vücuda ait herhangi bir organ veya yapının normal bulunması gereken anatomik sınırlarının dışına taşması olarak adlandırılan fıtık çoğunlukla ileriki yaşlarda ortaya çıkıyor.   
 

Fıtık nedir?  


Fıtık disk dokusunun yaşa bağlı ya da başka nedenlerle beslenememesi, hatalı hareketler, genetik yatkınlık ve duruş bozuklukları gibi faktörler ile ortaya çıkabiliyor.  

 

 

Fıtık belirtileri  


Fıtık bel ve boyun ağrısının yanında sinir basısı ile boyundan kola veya belden bacağa doğru ağrı yapabiliyor. Fıtık etkilenen kas grubuna bağlı olarak; güçsüzlük, hissizlik, yanma, uyuşma, idrar tutamama ve büyük abdesti kaçırma gibi belirtiler verebiliyor. Her bel ağrısı fıtık olmamakla birlikte bel ağrısını insanlar mutlaka hayatlarında birkaç kez yaşıyor ancak bunun araştırılması ve teşhisinin çok önemli olduğu ifade ediliyor. Beldeki ağrı bir metastaza, tümöre veya enfeksiyona ya da hastanın kalça ekleminde bilmediği bir soruna bağlı olabiliyor. Erken tedbir için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor.    

 

 

Fıtıkta ilaç tedavisi kimler için uygulanıyor?

Eğer fıtık hastayı hiçbir zaman tehdit etmeyip sadece belirli dönemlerde ağrılara sebep olacaksa, yılda 1-2 defa tutulma şeklinde görülecekse, bu dönemde ilaçlardan yararlanmak mümkün olabiliyor. Bu noktada hastanın samimi bir şekilde bilgilendirilmesi büyük önem arz ediyor. Diyelim ki büyük bir fıtığınız var fakat sizin için çok tehdit edici değil. Bu sorun yılda birkaç defa tutulmanıza sebep olacaktır. Böyle yaşamaktan mutluysanız, yaşam kalitenizi bozacak seviyeye gelene kadar sadece ağrılı dönemlerde ilaçla devam etmeniz öneriliyor.  

Boyun fıtığı tedavisi

Fıtığın radyolojik görüntüsü, bulunduğu bölge, hasta bulguları ve neyi tehdit ettiği gibi hususlar önem taşıyor. Hastanın önce ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Boyunda boylu boyunca can damarımız olan omurilik uzanıyor. Belde çok büyük bir fıtık görüldüğünde eğer hiçbir bulgusu yoksa endişe duyulmuyor. Fakat boyunda büyükçe bir fıtık görüldüğünde, hastanın hiçbir bulgusu olmasa da omurilik basısı belirginse boyun fıtığı ameliyatı öneriliyor çünkü hastanın ters bir hareketinde omuriliğe bası artarsa bunun sonuçları dramatik olabiliyor ve tablo hastanın felç olmasına kadar gidebiliyor. Diğer yandan boyunda sadece tek taraflı sinir kökü basısı yapan büyükçe bir fıtık varsa, hastanın neredeyse hiç şikayeti yok ya da olsa bile önemsiz ve hastayı pek rahatsız etmeyen şikayetlerse, hasta sadece takip ediliyor ve şikayetleri olmadıkça ameliyata gerek kalmayabiliyor.  

Fıtık tekrarlar mı?

Fıtık ameliyatıyla bir yerden fıtık çıkarınca üstten veya alttan tekrar çıkmayacağının garantisi olmuyor. Bunun yapılan ameliyatla ilgisi olmadığı gibi ameliyat edilen yerde bile tekrar fıtık oluşabiliyor. Ameliyatla sinire bası yapan fıtık kısmı çıkarılıyor ve tüm bası ortadan kaldırılıyor. Disk dokusunun aralığı da bir miktar boşaltılıyor ama mikro cerrahide bile görüş açısı dar olduğundan sadece mikroskopla görülen yerlerin veya aralığın arka kısmından disk dokusu alınabiliyor.  

Ameliyatta “Erken Müdahale” kritik öneme sahip!

Hastada ani gelişen felç, idrar kaçırma veya kesin ameliyat endikasyonları durumunda hiç vakit kaybetmeden ameliyat kararı verilmesi gerekiyor. Erken müdahale başarı oranını artırıyor. Küçük olup ciddi risk faktörü olmayan bir fıtık için de ameliyat kararı alınabiliyor.  Bu tür fıtıklar da hastayı mağdur edebiliyor. Ameliyat kurallarından biri olarak da hastanın acısını azaltmak kabul ediliyor.  

Bel çektirmek en büyük hatalardan biri

Genellikle ataklar halinde giden ağrılara neden olan bel ve boyun fıtığında hastalar sürekliliği olan bir ağrıdan şikayetçi olmuyor. Bir dönem hiçbir şey yokmuş gibi hayatına çok rahat bir şekilde devam eden bir hasta, gün geliyor çok şiddetli, dayanılmaz ağrılar hissedebiliyor. Dolayısıyla fıtık ağrıları belirli dönemlerde ortaya çıkıp şiddetleniyor. Hastalığın yüzde 80 seyri bu olduğunu için, bu durum hasta için kafa karışıklığına ve hastanın maalesef yanlış tedavi metotlarına başvurmasına sebep oluyor. Hastalar bel çektirme gibi son derece riskli yöntemlere başvurabiliyor. Hastalar bu yöntemlerle ağrılarının geçeceğine inanıyor ve en büyük yanılgı da bu noktada ortaya çıkıyor.

Fıtık ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Fıtıkta en önemli konu uygun kilo ve düzenli egzersiz olarak kabul ediliyor. Fıtık ameliyatı geçiren hastanın vücudunu hor kullanmaması gerekiyor. Vücudumuzu dikkatli kullandığımızda nüks etme riski azalıyor. Hastanın biraz da kendi kendisinin doktoru olması öneriliyor. Toplumun yüzde 4’ünde ameliyat sonrası fıtığın tekrarlama meyli oluyor; çünkü bu insanlarda bağ dokusu farklılaşıyor ve bu kısımdan diskin tekrar taşma eğilimi oluşabiliyor.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.