Hemen Arayın

Bel kayması ameliyatlarında “hibrit” dönem!

okuyabilirsiniz.

Her yaşta görülebilen bel kayması sorunu, özellikle cerrahi tedavi gerektiğinde, hibrit ameliyathanelerde çok daha az riskle, konforlu bir şekilde çözülebiliyor.

Bel kayması ameliyatlarında  “hibrit” dönem!

Omurganın birbiri üzerinde yer değiştirmesi olarak tanımladığımız bel kayması, sıklıkla L4 omurun L5 üzerinde öne doğru kayması şeklinde ortaya çıkıyor. Herhangi bir yaşta görülebilen bu soruna çoğu zaman bel fıtığı ve dar kanalın da eşlik ettiğini söyleyebiliriz. Anadolu Sağlık Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Serdar Kahraman, bel kayması sorununda hastaların bel, kalça ve bacak ağrısı ile başvurduklarını söylüyor. Şikayetlere göre ağrı uyluk arka kısmına ve baldıra, ayak tabanına kadar yayılıyor. Bu ağrıların şiddeti öne doğru eğilince artış gösterirken, arkaya doğru eğilince azalıyor. Hastalar tipik olarak öne doğru hafif eğik yürüyorlar. Ayrıca ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük, yürürken sık sık bel ağrısı görülebilirken, durup dinlenmek zorunda kalabiliyorlar. Anadolu Sağlık Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Göçmen, çok uzun süre ayakta durmakla akşamları bacaklarda oluşan krampların da bel kayması belirtileri arasına girebileceğini hatırlatıyor. Gelişmiş tıbbi görüntüleme sistemleri ve tıbbi cihazların aynı anda bir arada kullanılabildiği hibrit ameliyathanelerde konforlu bir şekilde yapılan bel kayması ameliyatları hakkında Prof. Dr. Serdar Kahraman ve Prof. Dr. Selçuk Göçmen’in verdiği bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz…

BELDEKİ KAYMANIN NEDENLERİ

Bel kaymasının aslında pek çok nedeni var. Bunlar arasında; yaşlılıkta görülen dejenerasyona bağlı kaymaları, ameliyat sonrası gelişen kaymaları ve çocukluk çağında omurlardaki doğumsal sorunlara bağlı gelişen kaymaları gösterebiliriz. Çocukluk çağındaki bel kaymaları, ergenlik çağında bel ağrısı problemiyle karşımıza çıkabilir ve bunun erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Bele darbe alınmasını, kontrolsüz düşmeleri (sporcularda sık görülür; özellikle de jimnastikçiler, halterciler ve futbolcularda) ve tekrarlayan mikro (küçük) travmaları da diğer nedenler arasında sayabiliriz.

KESİN TANI NASIL KONUYOR?

Tanı için, beyin ve sinir cerrahisi uzmanı veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı tarafından yapılan muayene sonucunda röntgen, tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) tetkikleri istenebilir. Bel kayması için özellikle hareketli grafi ile yapılan test sonucunun (öne, arkaya eğilme vb.) ve MR görüntülemenin önemli olduğunu belirtelim. Bu sayede kaymanın derecesi (hafif, orta ve ileri düzey arasında) ve bel fıtığı ile bası derecesi belirlenebiliyor.

BEL KAYMASINDA CERRAHİ DIŞI TEDAVİ VAR MI?

Bel kaymasının derecesine ve şikayetlerin ağırlığına göre tedavi de çok çeşitli şekillerde yapılabiliyor. Örneğin, kayma hafif derecede ise istirahat, ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar, günlük aktiviteleri kısıtlama ve gerekirse bel korsesi önerilir. Bel korsesi ağrının azalmasına, oluşan spazmın giderilmesine yardımcı olası açısından önemlidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programıyla bel bölgesindeki ağrılar azalabilir, kasların güçlendirilmesi sağlanabilir. Bel ağrısıyla birlikte bacağa giden sinirde bası mevcut ise, algoloji bölümü tarafından yapılan epidural veya foraminal enjeksiyonların tedaviye eklenebileceğini belirtelim.

HANGİ HASTALAR İÇİN CERRAHİ TEDAVİ UYGULANMALI?

İlaç tedavisi, fizik tedavi ve algoloji tedavisine rağmen iyileşemeyen hastalarda cerrahi

tedavi düşünülmelidir. Bel kaymasının cerrahi tedavisinde, kayma bölgesindeki sinirler serbestleştirilirken, omurlar birbirine sabitlenerek (platin-vida sistemi) kaymanın ilerlemesi önlenir. Spinal füzyon denilen teknikler sayesinde kayan omurgalar vidalarla tespit edilir. Ameliyat önden, arkadan ya da her iki taraftan yapılabiliyor. Günümüzde bu ameliyatlar, “hibrit ameliyathane”de kullanılan yeni nesil navigasyon cihazları, tomografi ve intraoperatif nöromonitörizasyonla daha az riskle, başarıyla gerçekleştiriliyor. Hibrit ameliyathane sadece bununla kalmıyor ve hasta için daha konforlu bir ameliyat sürecini de beraberinde getiriyor:

  • Daha az cerrahi travma
  • Daha küçük kesi
  • Daha kısa süreli operasyon
  • Daha az kan kaybı
  • Daha az komplikasyon
  • Daha az yatış
  • Daha az maliyet

Hastalar 1-2 gün içinde taburcu edilirken, ameliyat sonrası rehabilitasyon programları da iyileşme sürecini hızlandırmada etkili oluyor.

Cerrahi tıbbın geleceği bu odada! Hibrit ameliyathane, gelişmiş tıbbi görüntüleme sistemleri ve tıbbi cihazların aynı anda bir arada kullanılabildiği yeni konsept ameliyathane odaları için kullanılan bir kavram. Hem cerrahlar hem de hastalar için daha güvenli bir ortam sunan hibrit ameliyathanelerde özellikle beyin ve sinir cerrahisinin en komplike ameliyatları minimum risklerle gerçekleştiriliyor. Çünkü ihtiyaç duyulabilecek tüm ileri teknolojik cihazlar bu odada bir arada! 

Aslında mobil röntgen cihazlarının (C-kollu floroskopi) 1970’li yıllarda ameliyat odalarında kullanılmaya başlamasıyla hayatımıza giren hibrit ameliyathaneler, bugün artık mobil bilgisayarlı tomografi (BT) ve magnetik rezonans (MR) görüntüleme cihazlarının devreye girmesini ardından, nöronavigasyon dediğimiz ameliyat hedefi belirleme ve nöromonitörizasyon cihazı (ameliyat sürecinde beyin ve sinirlerin fonksiyonlarının izlenmesi) gibi gelişmiş teknolojilerin de katılımıyla bambaşka bir boyuta kavuştu. Bugün özellikle beyin, omurilik ve omurga cerrahisinde hibrit ameliyathaneler pek çok hastalık grubu ve travma cerrahisi için kullanılıyor. Yakın gelecekte robotik cerrahinin daha çok yaygınlaşmasıyla minimal invazif cerrahileri de daha çok konuşuyor olacağız. Hibrit ameliyathaneler, özelikle yapay zeka uygulamalarındaki gelişmeleri de bünyesine katarak cerrahi tedavilerdeki müthiş evrimini emin adımlarla sürdürecek. 

Bel ağrısıyla birlikte bacağa giden sinirde bası mevcut ise, algoloji bölümü tarafından yapılan epidural veya foraminal enjeksiyonlar da tedaviye eklenebiliyor.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.