Hemen Arayın

Böbrek hastaları oruç tutabilir mi?

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Yalçın İlker, Ramazan ayından önce böbrek hastalarının ilaç uygulamalarının gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Böbrek hastaları oruç tutabilir mi?
Böbrek hastalarının uyması gereken diyet kısıtlamalarının, Ramazan aylarında yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Hastaların, iftardan sahura kadar olan sürede sık aralıklarla ve eksiklerini karşılayacak şekilde sıvı ve besin almaları gerekiyor. Tüketilen sıvı ve besinlerin miktar ve çeşit olarak kaydedilmesi, sahurda aç karnına tartılarak vücut ağırlığının not edilmesi de öneriliyor.  

Böbrek taşı sorunu olanlar en az 2 litre sıvı almalı  

Oruç, böbreklerdeki taşın büyümesine ve sayıca artmasına neden olabilir. Böbrek taşı düşürmüş ya da böbreğinde taşı olanların iftar ile sahur arasında mutlaka en az 2 litre sıvı almaları gerekiyor. Böbrek hastaları için en tehlikeli uygulamalardan biri, sadece akşam saatlerinde beslenip sahura kalkmadan oruca başlanması. İdrarla ve sıcak havalarda ter ile çok fazla tuz kaybedildiğinden, böbrek hastaları ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Ayrıca böbreklerinde aşırı tuz kaybı olan hastaların kontrollerini yaptırarak tuz açıklarını gidermeleri gerekiyor.     

Böbrek hastalarının ilaç kullanımı hekim kontrolünde olmalı  

Böbrek hastalarının hemen hepsinde yüksek kan basıncı da bulunuyor. Ramazan ayı boyunca daha uzun etkili tansiyon ilaçlarının kullanımı bir ölçüde yeterli kontrol sağlayabiliyor. Ancak yine de sık aralıklarla tansiyon ilacı kullanan hastaların konuyu hekimlerine danışmaları gerekiyor. Bağışıklık sistemi bozukluklarına bağlı böbrek hastalıkları olan ve böbrek nakli yapılmış hastalarda da bazı ilaçların saatinde alınması doğru oluyor. İlaçların azaltılması veya dozlarının atlanması sonucunda böbrek hastalıkları alevlenebiliyor veya nakledilmiş olan böbrek redde uğrayabiliyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play