Hemen Arayın

Böbrek Kanseri

okuyabilirsiniz.

Böbreklerden köken alan birçok kanser tipi bulunuyor. Erişkinlerde en sık “böbrek hücreli kanser” tipi görülüyor. Bu kanser tipi böbreğin kanı filtre eden ve idrarı oluşturan dokularından kaynaklanıyor. Ancak unutulmamalıdır ki, erken dönem böbrek kanserlerinde hiçbir belirti olmayabiliyor. Bu nedenle hekime başvurmak için yukarda bahsi geçen belirtilerin ortaya çıkması beklenmemelidir. Zira erken dönemde yakalanan böbrek kanserlerinin tedavi başarısı ve buna paralel olarak da tedavi sonrası yaşam süresi çok daha yüz güldürücü oluyor.

Böbrek Kanseri
Böbrek kanseri sigara içen kişilerde beş kat daha fazla görülüyor.
 
Belirtileri nelerdir?
 
Böbrek kanserleri erken dönemlerinde sıklıkla herhangi bir belirti veya şikâyet oluşturmuyor.
 
Böbrek kanserinin büyümesiyle birlikte bazı belirtiler ortaya çıkabiliyor. Bunlar; idrarda kan varlığı, gözle görülebilen kanama veya sadece idrar tahlilinde görülebilen mikroskobik kanama şeklinde olabiliyor. Böbrek bölgesinde muayenede ele gelen kitle, iştahsızlık, kilo kaybı, tekrarlayan ateş, devamlı olabilen yan ağrısı, genel halsizlik ve kendini kötü hissetme, kan basıncı yükselmesi, kan değerlerinde normalin altına inme (kansızlık) de böbrek kanserlerinde görülebiliyor.
 
Bu belirtiler böbrek kanseri dışındaki hastalıklarda da gözlenebiliyor. Dolayısıyla bu tür yakınmaları olan kişilerin doğru tanı ve tedavi için en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurmaları son derece önem taşıyor.
 
Erken tanı koymak mümkün müdür?
 
Erken dönemde hiçbir belirti vermeden sinsice gelişebiliyor. Bu nedenle düzenli aralıklarla hekim kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin.
 
Tanı nasıl konur?
 
Hekiminiz genel sağlık durumu hakkında sorular yöneltip fiziki inceleme yapar. Ardından genel sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla kan ve idrar örnekleri alır. Böbrek ve çevre organların değerlendirilmesi için de çeşitli radyolojik incelemelerden yararlanabilir. Bunlar arasında; ultrasonografi, IVP (intravenöz piyelografi), bilgisayarlı tomografi, MRI gibi incelemeler yer alır. Böbrek kanseri, ön tanısı konulduktan sonra hekiminiz hastalığın yayılım derecesini anlamak amacıyla ek incelemeler isteyebilir.
 
Hastalığın tedavisi nasıl yapılır?
 
Böbrek kanserlerinde birinci basamağı cerrahi yöntemle mevcut kanserli dokunun tamamen çıkarılması oluşturuyor. Ancak unutulmamalı ki cerrahi yöntemle tam tedavinin sağlanabilmesinde kanserin derecesi ve evresi büyük önem taşıyor. Erken saptanabilen böbrek kanserlerinde cerrahi ile tam tedavi sağlama şansı oldukça yüksektir.

 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.