Hemen Arayın

Boyun ağrılarına ne sebep olur? Nasıl geçer?

okuyabilirsiniz.

İnsanların yaklaşık olarak %10'unun hayatının bir döneminde karşılaştığı boyun ağrıları, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları içerisinde bel ağrılarından sonra en sık görülen ikinci ağrı çeşididir. Genellikle boyun bölgesinde hareket kısıtlılığı ile gözlemlenen bu rahatsızlıkta ağrının ortaya çıkmasına neden olan probleme göre omuz ağrısı veya boyun düzleşmesi gibi çeşitli semptomlar görülebilir.Büyük oranda hareket kısıtlılığına ve günlük yaşamın zorlaşmasına neden olan boyun ağrıları özellikle 40-50 yaş üzeri kadınlarda ortaya çıkan ve kişinin bireysel bağımsızlığını fazlasıyla olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir. 

Boyun ağrıları nedenleri nelerdir?

  • Boyun ağrılarının yaklaşık olarak %90'ı mekanik kaynaklı nedenlere yani kas iskelet sisteminin yapısal veya işlevsel bozukluğuna bağlı olarak gelişir. Bunlar arasında en sık karşılaşılan neden, osteoartrit olarak da bilinen dejeneratif eklem hastalıklarıdır. Boyun eklemlerinde gelişen dejenerasyon (yıpranma) arttıkça omurlar arası mesafe azalır ve bu bölgede inflamasyon gözlenir. Mekanik ağrılar genellikle kronik olarak seyreden ve boyun bölgesine ek olarak sırtın üst taraflarında veya omuzlarda da hissedilebilen ağrılardır. 
  • Boyun fıtığı ve travmalar da sıklıkla boyun ağrısına neden olan mekanik rahatsızlıklar içerisinde yer alır. 
  • Osteomyelit ve menenjit gibi infeksiyöz rahatsızlıklar kas iskelet sistemi üzerinde bozukluğa ve dolayısıyla boyun ağrısı şikayetlerine neden olabilir. 
  • Romatoid artrit, miyofasiyal ağrı sendromu gibi infamatuar hastalıklar; brakial pleksus nöriti gibi nörolojik problemler ve angina pektoris gibi göğüs ağrısı şikayetleri de boyun bölgesinde ağrı problemine ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. 

Boyun ağrısı şikayetinin pek çok rahatsızlığın göstergesi olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve özellikle 40 yaş üzeri kişilerde görülen boyun ağrıları detaylı fiziksel muayene ile tanılanmalıdır. 

Boyun ağrısına ne iyi gelir? 

Detaylı fizik muayenesi ve röntgen, mr (manyetik rezonans), bt (bilgisayarlı tomografi) gibi tetkikler sonucu ağrıya neden olan etmenin belirlenmesi ve bu doğrultuda fizik tedavi veya benzer yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Doktor tarafından planlanan tedavi uygulanırken bu süreçte yakınmaları hafifletmek için belirli yöntemlere başvurulabilir. 

  • Yumuşak boyunluk kullanmak özellikle boyun fıtığı gibi hareketle artan mekanik kaynaklı ağrı şikayetlerinde sıklıkla tercih edilir. Kullanılan bu boyunluk sayesinde boyun bölgesindeki kas ve eklemler dinlenir, kas sıkışmaları azalır ve ağrı şikayeti hafifler. 
  • Ağrının en yoğun ve şiddetli hissedildiği bölgeye 10-15 dakika süre ile sıcak veya soğuk uygulama yapmak da kas spazmını azaltarak ağrı şiddetinin hafiflemesini sağlar. 
  • Boyun ağrısı şikayetini azaltmak ve rahatsızlığı gidermek için en sık tercih edilen yöntemlerden bir diğeri egzersiz veya fizik tedavi yöntemidir. Uzman bir fizyoterapist eşliğinde yapacağınız düzenli egzersizler sayesinde hem boyun ağrısını kontrol altına alabilir hem de diğer kas iskelet sistemi problemlerinin önüne geçebilirsiniz. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.