Hemen Arayın

Bu ameliyatlar annelerin yüzünü güldürüyor

okuyabilirsiniz.

Gebelik sürecinin tamamlanmasından sonra kadınlarda özellikle meme ve karın bölgelerinde ortaya çıkan fizyolojik deformasyonlar, günümüz cerrahi teknikleri sayesinde, alanında uzman ekiplerin doğru planlamalarıyla gideriliyor.

 

Bu ameliyatlar  annelerin yüzünü güldürüyor

Gebelik süreci kadınların hayatında duygusal ve fiziksel açıdan kuşkusuz çok önemli bir dönem. Yeni bir bedene can verebilmek adına değişen hormonların etkisiyle kadınların vücudunda pek çok geçici ve kalıcı değişiklikler, bu çok özel dönemde ortaya çıkıyor. Ancak özellikle doğum sonrasındaki fiziksel deformasyonlar, pek çok kadın için önemli bir soruna dönüşebiliyor. Ancak hepsinin bir çözümü var. Doğum sonrası estetik ameliyatlara dair kadınların en çok sorduğu soruların cevaplarını Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil İbrahim Canter verdi... Prof. Dr. Halil İbrahim Canter’in verdiği bilgilerle zihinlerdeki soru işaretlerini kaldırıyoruz…

Anne Olma Sürecinde Vücutta Neler Değişiyor?

Pek çok anne adayı, doğuma kadar gelişme sürecini devam ettiren bebeğini daha iyi besleyeceğini düşünerek artan iştahının da etkisiyle bilinçsiz beslenip gereksiz kilo alabiliyor. Ancak bununla da bitmiyor. Doğum sonrasında da, annenin sütü gelsin diye geleneksel olarak önerilen ve neredeyse tamamı yüksek kalorili besinlerin tüketimiyle, gebelikte alınan fazla kilolar kalıcı hale geliyor. 

Meme yapısındaki değişiklikler

Gebelik sürecinde östrojen ve prolaktin gibi pek çok hormonda artış söz konusudur. Çünkü bu hormonlar gebeliğin sürdürülebilmesi için hayati bir fonksiyon üstleniyor. Gelişen bebeğin anne karnında ana rahmine tutunabilmesini ve gebelik sonrası dönemde bebeği besleyecek olan sütün gelmesini onlara borçluyuz. Ancak tabii bu süreçte hacmi artan ve yapısal değişikliklere uğrayan meme dokusu gebelik sonrası normale dönen hormonların desteğini kaybettiğinde hızla hacim kaybedip sarkabileceği gibi, kimi zaman da sütü üreten süt bezleri küçülürken yerlerini yoğun yağ dokusuna bırakabilir. Bu da, hacmini kaybetmeyen ancak çok büyümüş ve sarkmış meme yapıları anlamına gelir. Ayrıca gebelikte değişen hormonların etkisiyle, meme başlarının renginde de değişiklik olabilir. Her iki durum da estetik olarak gebelikten önceki görünümünden çok uzak meme şekliyle sonlanır. 

Göbek bölgesindeki değişiklikler

Anne karnında büyüyen bebek, karın ön duvarındaki esnek olan kas tabakasını ve esnekliği çok sınırlı olan fasya tabakasını gevşetir. Doğum sonrası dönemde kas gücü yüksek olan kadınlarda gerginliği artan kas tabakası göbek bölgesindeki aşırı sarkıklığı engellese de ilerleyen yaşlarda kas gücü azaldıkça özellikle karın alt kesiminde sarkmalar gelişir. Ayrıca ne kadar dikkat edilirse edilsin yapısal olarak bir grup kadında gebelik sırasında gerilen ciltte çatlakların oluşması engellenemeyebilir. Küçük bir grupta ise hızla genişleyen karın bölgesinin orta kısmında kaslar birbirlerinden ayrılarak geniş bir fıtıklaşmaya neden olabilir. 

Kadınlar Tarafından En Çok Sorulan 5 Soru Ve Cevapları

Doğum sonrası estetik işlemler ne zaman yapılabilir? 

Anne ve bebeği arasında göbek bağıyla oluşan fiziksel bağ, doğumun bitimiyle kesilse de, anne süt verdiği sürece fiziksel bağ, süt bağı devam eder. Bu süreçte annenin alacağı hemen her ilaç bebeğine de geçer. Ayrıca süt üretimini destekleyen hormonlar da yüksek kalır. Bu sebeple süt veren annelerin meme yapıları farklıdır. Emzirme döneminde annenin yaşayacağı fiziksel ve ruhsal stres, laktasyonu olumsuz etkileyebileceği için de mümkün olduğunca emzirme döneminde cerrahi girişimlerden kaçınılması gerekir. 

İkinci gebelik düşünülüyorsa planlama nasıl olmalıdır? 

Emzirme süreci tamamlandıktan sonra estetik kaygılarla başvuran anneler ile planlama yapılırken ilk konuşulması gereken konu, annenin başka gebelik düşünüp düşünmediği olmalıdır. Her ne kadar gebelik sürecinde annelerin vücudundaki estetik kayıplar günümüz ameliyat teknikleri ile düzeltilebilse de ikinci bir gebelikle elde edilecek tüm estetik kazanç yeniden kaybedilecektir. Dolayısıyla kesin kural olmamakla beraber bu tür girişimlerin başka gebelik planlamayan kadınlarda yapılması hasta için daha faydalıdır. Bu sayede hastalar mükerrer ameliyatlardan kurtarılabilir. 

Doğum sonrası çatlaklar için de işlem yapılabilir mi?

Gebelikte oluşan çatlaklar için en kesin ve kalıcı çözüm çatlakların da en fazla olduğu göbek altındaki alt karın derisinin karın germe ameliyatıyla çıkarılmasıdır. Ayrıca bu ameliyatta gerginleştirilen karın ön duvarı derisinde kalan çatlaklar da gergin bir ciltte daha az göze batar hale gelir ve bikini bölgesine taşınır. Çatlakların daha az olduğu beyaz tenli kadınlarda lazer tedavileri de mevcut durumun düzeltilmesi için bir seçenek olarak hastalara sunulabilir. 

Meme estetiği, sonraki gebeliklerde süt vermeyi engeller mi? 

Bu soruya tam cevap verebilmek için meme estetiği için planlanan ameliyatın ne şekilde yapılacağına bakılması gerekir. Gebelik sonrası küçülen ve sarkan memelere, meme alt çizgisinden yapılan bir kesi ile silikon meme protezi konulacaksa, hastanın sonraki dönemde emzirme sürecinde hiçbir değişiklik olmayacaktır. Diğer taraftan meme küçültme veya dikleştirme ameliyatı yapılan bir hastada ne kadar meme dokusu çıkartılacağı veya kalan meme dokusundaki süt kanallarının meme başı ile bağlantılarının ne kadar korunacağı, sonraki gebeliklerde annenin süt verip veremeyeceği konusunda belirleyici olacaktır. 

Doğum sonrası estetik ameliyatların başarı oranları nedir? 

Gebelik sonrası olan değişiklerin giderilmesi için yapılan estetik ameliyatlar çoğu zaman yüksek hasta memnuniyetiyle sonuçlanıyor. Ancak burada başarı sadece güzel bir ameliyat sonucu almakla sınırlı tutulamaz. Ameliyattan önce anneler ile yapılacak görüşmeler, fikirlerinin alınması, neyi nasıl istediklerinin öğrenilmesi ve buna uygun bir planlama yapılması da başarıda önemli bir faktördür. Her ameliyatın riskleri, iyileşme süreci ve elde edilecek maksimum estetik kazanımların neler olacağı anneler ile tartışılmalı ve sürece beraber karar verilmesi gerekir. 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Halil İbrahim Canter
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Halil İbrahim Canter, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden 1996 yılında mezun olmuş, aynı üniversitenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünde 2003 yılında uzmanlık eğitimini, 2008 yılında İleri Plastik Cerrahi doktora programını tamamlamıştır. 2006-2007 yıllarında ABD’de Klinik fellow olarak Kraniofasiyal cerrahi alanında çalışmıştır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki ihtisası haricinde Ağız Çene ve Yüz Cerrahisi ihtisası ve El Cerrahisi üst ihtisas mevcuttur. 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör unvanlarını almıştır. 10 sene süre ile Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Ayrıca iki farklı Kraniofasiyal Konseyine danışman öğretim üyesi olarak katkı sağlamaktadır.  Bugüne kadar dünyanın ileri gelen uluslararası tıp dergilerinde elliden fazla yayını olup Aesthetic Plastic Surgery, Burns, International Journal of Dermatology, Lasers in Medical Science gibi ondan fazla dergide hakemlik görevi yapmakta olup The Cleft Palate-Craniofacial Journal dergisinin yayın kurulundadır. Yaptığı çalışmalar ile Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin ulusal kongresinde 4 sefer birincilik ödülü, bir sefer de ikincilik ödülü almıştır. En son 2017 yılında American Society of Plastic Surgeons derneği tarafından 2016 yılındaki yayınına ‘‘En İyi Yayın’’ ödülü verilmiştir. Ayrıca distraksiyon osteogenez konusunda tanımladığı bir cihazın patentini almıştır. Türkiye ve Avrupa Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi yeterlilik belgelerine sahiptir. Mesleki alanda Türkiye’de pek çok ulusal derneğin yanı sıra uluslararası The American Society of Plastic Surgeons, The European Society of Craniofacial Surgery, The American Cleft Palate-Craniofacial Association ve The International Confederation for Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery derneklerinin üyesidir. Yarık damak dudak onarımları için yurtdışındaki sosyal sorumluluk projelerine de katılmaktadır. Dr. Canter, 2019 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahisi uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.