Hemen Arayın

Bu yıl Babalar Günü’nde maneviyat ön planda

okuyabilirsiniz.

19 Haziran Babalar Günü’ne sayılı günler kaldı. Pandemiyle birlikte hayatın kıymetinin daha iyi anlaşıldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Özellikle bu dönemde sağlığımızın önemini, bizi ve sevdiklerimizi gerçek anlamda neyin mutlu edeceğini deneyimlemiş olduk. Bu süreçte maneviyatın önemi arttı. Babalar Günü keyifli, eğlenceli ve özlenen aktivitelerle kutlanabilir. Birlikte vakit geçirmek pahalı bir hediyeden çok daha değerli” açıklamasında bulundu. Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan konuyla ilgili önemli bilgiler verdi...

Bu yıl Babalar Günü’nde maneviyat ön planda

Pandemi dönemi; sağlığın, sevdiklerini görebilmenin, iletişimin ve sosyal yaşamın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Güzel hediyeler, hoş jestler belirli dönemlerde olabilir, ancak her zaman gerekli değildir. Pandemiden sonra, hediyeler almanın veya restoranlara gitmenin her şey olmadığını bir kez daha fark ettik. Özellikle aile ilişkilerinde bizi ne mutlu eder, babamı ne mutlu eder diye düşünebiliriz. Sosyal kimliklerimiz konusunda da farkındalık içinde olmalıyız. Baba olarak neyim, oğul olarak neyim veya benim çocuğum ileride ebeveyn olduğunda nasıl olmalı gibi sorular üzerinde düşünerek hareket etmek yeni bir bakış açısı kazanmak gerekebilir.

Babanın anneye yaklaşımı, kız çocuğunun erkek modelini; babanın oğluna yaklaşımı ise erkek çocuğun nasıl bir baba olacağını ve babanın kızına yaklaşımı da o kızın nasıl sevilmek istediğini belirler. Babalık alınanlarla değil yapılanlarla ve yapılmayanlarla kendini belirler.

Babalar Günü sadece hediye vermekten öteye gitmeli

Özel günlerin hediye vermekten veya babamızı özel bir restorana götürmekten daha fazla anlam içermesi gerekiyor. Babalar, çocuklarının hayatlarında aktif bir rol oynamalı. Ancak bu şekilde sağlıklı bir ilişkileri olur. Ayrı evlerde yaşamaları da hayatlarında aktif rol almayacakları anlamına gelmez. Ne yazık ki boşanmış veya boşanmayı düşünen babaların en büyük korkusu bu. Baba ve çocuklar eğer sadece özel günlerde birbirlerinin hayatlarında oluyorlarsa sağlıksız bir ilişkileri var demektir.

Hem baba hem de oğul olan babalar için öneriler

Sosyal statüsü hem baba hem de bir oğul olan kişilere de önerilerde bulunuyor Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan. Uzun zamandır paylaşmadığınız kadar anıyı ve duyguyu hatırlamaya çalışmak önemli. Tabii bu durumu bir hesaplaşma ortamına çevirmeyin. Baba-oğul ilişkinizi gözden geçirdikten sonra birlikte keyifli, eğlenceli ve özlenen aktiviteler düzenleyin. Baba rolünüzün neresinde olduğunuzu ve kendi babalık rolünüzle babanızın babalık rolünü hep birlikte konuşup gülebileceğiniz bir ortam sağlayın.

Babalar günü için aktivite önerileri

  • Fotoğraf/videolar çekmek veya çekilmiş olanlardan albüm, kısa film vs hazırlamak
  • Birlikte maça, konsere, sergiye gitmek
  • Babanız için özel bir yemek hazırlayıp onun sevdiği şarkılardan oluşan bir play list döndürmek
  • Eskilerden, anılardan konuşmak, gülmek
  • Sarılmak ve onu sevdiğinizi söylemek
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Psk. Selin Karabulut Hızlan
Doktorun Biyografisini Gör

Psikolog Selin Karabulut sırasıyla; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Acıbadem Mobil, ARM Psikiyatri / Psikoterapi ve çeşitli özel okul ve özel kurumlarda çalıştı. 2014 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Uzm. Psk. Karabulut, halen psikolog olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.