Hemen Arayın

Burun ve meme estetiğini kontur ameliyatları takip ediyor

okuyabilirsiniz.

Estetik cerrahi uygulamalarında burun ve meme estetiğinin ilk iki sırada bulunduğunu, ardından da kontur ameliyatlarının geldiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, vücuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılan kontur ameliyatları hakkında bilgiler veriyor. 

Burun ve meme estetiğini kontur ameliyatları takip ediyor

Kontur ameliyatı nedir?  


Kontur ameliyatları boyundan ayak bileğine kadar olan bölgedeki kontur bozukluklarına yapılan girişimler anlamına geliyor. Bu girişimler, bazen basit estetik cerrahi, bazen rekonstrüktif cerrahi, bazen de her ikisinin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor. Bu ameliyatlar çoğunlukla yaşın ilerlemesiyle birlikte yağ birikiminin arttığı bel çevresi ve basen bölgesinde uygulanıyor. Daha çok kadınların ilgi gösterdiği bir tedavi şekli olarak düşünülse de son dönemde erkekler de jinekomasti (meme büyümesi) ve bel bölgesindeki yağlanma nedeniyle kontur ameliyatlarını tercih ediyor.  

Genellikle dirençli yağ birikimlerine uygulanıyor  


Ameliyat sonuçları herkeste farklı oluyor, aynı cerrahiyi geçiren başka kişilerle karşılaştırma yapılmaması gerekiyor. Kişi ideal kilosuna ulaştığı halde bazı bölgelerinde dirençli birikimler oluşabiliyor. Bu durum, kontur ameliyatları kapsamına giren liposuction ve abdominoplasti (karın germe ameliyatı) uygulamaları ile elde edilecek sonuçlar açısından ideal oluyor. Ancak bazen de kişiyi motive etmek için, kilo vermeden ya da kilo vermenin başlangıcında bu ameliyatlar yapılabiliyor.  

Kontur ameliyatlarının uygulanabildiği bölgeler  


Yüz ve boyun bölgesi Göğüs Kollar Karın bölgesi Bel bölgesi Basen bölgesi Bacaklar Sırt  

Yağ alımı kişiye göre belirleniyor  


Kontur ameliyatları; liposuction, rekonstrüktif cerrahi ya da ikisinin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor. Liposuction yöntemin; klasik, ultrasonik ve lazer olmak üzere üç türü bulunuyor. Temelde birbirinden farkı olmasa da “lazer liposuction” daha çok tercih ediliyor. İşlem öncesinde yağın alınacağı bölgeye yağların parçalanmasını artıran, kanamayı azaltan ve fazladan lokal anestezi sağlayan bir sıvı enjekte ediliyor. Ardından düzenli yağ alımının sağlanması için, hastaya göre belirlenen sayıda delikten sokulan ortalama 2-4 mm kalınlıktaki kanüllerle yağ emilimi yapılıyor. Kişi anestezinin etkisinden çıktıktan sonra hafif bir ağrı hissediyor. İşlemin ardından uygulama yapılan bölgede ödem oluşmasını engellemek için kişiye korse giydiriliyor ve yaklaşık bir ay kullanılması gerekiyor. Bu süre içinde izler de kaybolmaya başlıyor. Kesin sonuçların tam olarak ortaya çıkması için cerrahinin üzerinden en az üç ay geçmesi gerekiyor. Bazı hastalarda kişinin bir bölgesinden yağ alınırken, aynı ameliyat sırasında istenmeyen çukurlara yağ nakli de yapılabiliyor.  

Abdominoplasti (karın germe) ile birlikte uygulanıyor


Karın bölgesine liposuction uygulanan hastalarda, genellikle karın germe de gerekli oluyor. 
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Haluk Duman
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Haluk Duman, Ankara GATA Tıp Fakültesi’nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 2003 yılında yardımcı doçent oldu. Mevki Asker Hastanesi ve GATA Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalıştı.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.