Hemen Arayın

Cildi soğuktan korumanın yolları

okuyabilirsiniz.

Cilt sorunları içinde en sık karşılaşılan problemlerden biri olan cilt kuruluğu, özellikle kış aylarında daha da artıyor. Ancak bunun önlemini almak mümkün...

Cildi soğuktan korumanın yolları

Cilt sorunları içinde en sık karşılaşılan problemlerden biri olan cilt kuruluğu, özellikle kış aylarında daha da artıyor. Çünkü soğuk hava, cildin nemini azaltan en önemli faktör. Kış aylarında cildin açık alanlarında kızarıklık ve pullanma sık görülebilirken, kuruluk kaşıntıyı da artırıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, konuya dair merak edilenleri ve yapılması gerekenleri anlatıyor...

Cilt kuruluğu özellikle kış aylarında artışa geçer. Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması sıklaşır. Çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olarak  kuruluk problemini oluşturmakta veya artmasını sağlamaktadır.

En sık nerelerde görülür?

Kuruluk  en sık kol ve bacaklarımızda görülmekle beraber gövdemizin her yerinde oluşabilir. Kuruluk tek başına olabilir. Ancak kış aylarında şiddetin artması sıklıkla  kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getirir. Aşırı kuruluk, balık pulu görünümü başka deri hastalıklarını da düşündürür.

Kuruluğa eşlik eden diğer problemler şunlardır:

 • Kaşıntı: Kuru cildin  en önemli özelliği kaşınmasıdır.
 • Deri kalınlaşması: Cilt kaşındıkca kalınlaşır ve renk değişiklikleri olur
 • Kızarıklıklar-sulantılar: Derinin kuruması ve kaşınması deride ekzemalara neden olur.
 • Mikrobik enfeksiyonlar: Derinin kuruması ve kaşınması derinin koruyuculuk görevini yapamamasına, deri bütünlüğünün bozulmasına neden olur. Bu ortamda bakteriyel ve viral etkenler kolayca hastalık yapabilmektedir.

Kuruluğu önlemek için cildimize nasıl bakmalıyız?

Kış aylarında temel cilt bakımımızda bazı değişiklikler yapmalıyız. Cilt kuruluğuna yol açmamak için şunlara dikkat etmeliyiz:

 • Sıcak su cilt kuruluğunu arttıran en önemli faktörlerden birisidir. Sıcak su ile yıkanmamalıyız.
 • Yıkanırken  kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanmalıyız.
 • Her banyo sonrası özellikle cildimiz çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini vücudumuza uygulamalıyız.
 • Yaşadığımız ortamlarda nem oranını arttıracak önlemleri almalıyız.
 • Bol su içmeliyiz.
 • Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenmeliyiz.
 • Kış aylarında bile güneşe çıkmadan önce güneş koruyucularını uygulamalıyız. Aşırı güneşte kalma durumunda ise uygun nemlendiricileri kullanmalıyız.

Soğuk hava neden cildi yıpratır?

Vücudumuzun tamamını kaplayan derimiz, bedenimizi enfeksiyon oluşturabilecek mikroorganizmalardan, zararlı kimyasal madde ve toksinlerden, mor ötesi ışınlardan, sıcak ve soğuktan koruyabilen müthiş bir organdır. Derimizin bunca yaşamsal işlevi yerine getirebilmesi için yapısal ve fonksiyonel anlamda sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı bir cildin optimal nemde olması gerekir. Cildin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktördür. Cildin doğal nemlendircileri hylüronik asid, seramidler vb. deri hücrelerinde bulunan maddelerdir. Yaşla birlikte bu maddelerin ciltte miktarı azalır.

Doğal nem faktörü, hücrelerin içinde bulunduğu üretim ihtiyacına göre değişen bir faktördür. Kuru iklim ve kış ayları gibi ortam nemi azaldığında doğal nem faktörü üretimi artar. Bu artış günler içinde yavaşça kendini gösterir. Birçok kişinin kış aylarında ellerinde kuruma, kızarma ve çatlak oluşmasının nedenlerinden biri de doğal nemin yeteri kadar hızla artamamasıdır.

Derimizde bulunan yağ katmanı da cildimizin nemini sağlayan etkenlerden biridir. Çeşitli yağ asitleri, seramid ve kolesterolden oluşan bu yağ katmanı dengeli ve yeterli miktarda olduğu sürece çok iyi bir su tutucudur. Deri yüzeyini bir manto gibi kaplayarak nem kaybını engeller.

Soğuk havaların cilde ne gibi zararları vardır? Soğuk hava ne gibi cilt hastalıklarına yol açar? Tetiklediği bazı hastalıklar var mı?

Soğuk hava cildin nemini azaltan en önemli faktördür. Kış aylarında cildin açık alanlarında kızarıklık ve pullanma sık görülür.  Bu kuruluk kaşıntıyı arttırır. Ellerin üst kısımlarında irritant dermatit dediğimiz ellerin sık yıkanıp yeterli nemlendirilmemesi sonucu ekzema tablolarına  oldukça sık rastlanır. Yüz ve saçlı deride seboreik dermatit denilen cildin yağlı kısımlarında görülen dermatit soğuk havanın irrite edici etkisi ile şiddetlenmektedir.

Soğuk havalar ayrıca soğuk ürtikeri dediğimiz tablolarıda tetikleyebilmektedir. Ellerde, yüzde (soğuğa maruz kalan bölgeler) kızarıklık, ödemli kabarıklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. Soğuk ürtikeri en sık görülen fiziksel ürtiker tipidir. Otozomal dominant geçiş gösterebilir. Fakat en sık yaşamın ileri yaşlarında bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben spontan olarak ortaya çıkar. Kadınlar daha sık etkilenir.

Soğuk hava vücudun uç kısımlarında görülen ve damarlarda vazokonstrüksiyon ile ortaya çıkan Raynauld hastalığını da tetikleyebilmektedir. Vücudun uç kısımlarında soğuğa maruz kalındıktan sonra deride beyazlama, ardından morarma ve kızarıklık oluşur. Kızarıklık evresi ağrılıdır. Raynaud hastalığı hiçbir nedene bağlı olmayacağı gibi bazı bağ dokusu hastalıklarına (Sistemik Lupus vb.), nörolojik, hematolojik, vasküler hastalıklara  eşlik edebilir. Bazı ilaçlar (beta-blokerler, ergot alkaloidleri vb) bu tabloyu tetikleyebilir.

Soğuk havalarda cildi korumak için ne gibi önlemler alınmalı ve nasıl bakım yapılmalı?

 • Soğuk havanın neden olduğu kuruluğu önlemek için cildimizi nemlendirmeliyiz. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışmaktadır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturur ve derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engeller. Bu tür nemlendiriciler arasında vazelin, lanolin gibi yağlar bulunur. Etkili nemlendiriciler olmalarına karşın sürülmeleri zordur.
 • Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlarlar. Bunlara örnek gliserin ve bitkisel yağlardır.
 • Banyoda vücut temizliğinde deri PH sına yakın PH da renksiz, kokusuz duş jeli veya sabunları kullanılmalı, çok sıcak suyla yıkanılmamalı, banyoda kalış süresi kısa tutulmamalıdır. Banyodan sonra nemlendirme, cilt üzerindeki su buharlaşmadan mutlaka yarım saatlik dönemde yapılmalıdır.
 • Temizlik malzemeleri ile eldiven kullanmadan temastan mümkün olduğunca kaçınılmalı ve her el yıkamadan sonra özellikle kış aylarında ellerde bariyer özelliğinde bir nemlendiriciler kullanılmalıdır.  Kış döneminde buna yaz dönemine göre daha çok ihtiyacımız vardır.
 • Cildin nemini arttıran vitamin (A,C,E vitamin), mineraller ve vücutta yapılmayan bazı temel yağ asidlerinden (linoleik ve linolenik asid)  zengin beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Kış döneminde cildimizin nemlendirilmesi kadar yaşadığımız ortamın havasının  nemlendirilmesi de  önemlidir.

Soğuk havalarda cildin yıpranmasına neden olan halk arasında yaygın olan hatalı davranışlar nelerdir?

Soğuk havalarda ellerin çok sıcak veya soğuk suyla yıkanması cildi daha hassas hale getirir. Ellerin ve yüzün günlük temizliği ılık su ile yapılmalıdır. Alkali sabunlar veya PH’sı asidik olan temizleyiciler cilt temizliğinde kullanılmamalıdır. Her el yıkama sonrası mutlaka bariyer özelliğinde nemlendiriciler kullanılmalıdır. Cilt temizliğinde syndet tarzında yani PH’sı deri PH’sına yakın ürünler tercih edilmelidir. Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanılmalıdır. Giysilerde yün veya sentetik ürünler yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir.

Özellikle hangi cilt yapısına sahip olanlar daha dikkatli olmalı?

Kış aylarında kuru, hassas cilt yapısına sahip olanlar özellikle dikkatli olmalıdır. Atopik yapılı olanlarda kış aylarında kuruluk belirgin olarak artar. Kuruluk atopik dermatiti şiddetlendiren ekzema ataklarını arttıran en önemli nedendir.

Cildi kızarmaya pullanmaya yatkın olanlarda (kuporoze) soğuk hava pullanma ve kızarıklıkda artışa neden olur. Psoriasis (sedef hastalığı) hastalarında da kış döneminde soğuk havaciltte oluşan kuruluk, kaşıntıyı ve lezyonları arttırır.

Cildi korumak için pahalı kozmetik ürünleri almak ne kadar doğru? Ne tip ürünler tavsiye ediyorsunuz? Evde hazırlanan ballı, zeytinyağlı karışımlar ne kadar faydalı?

Cilt bakımında pahalı ürünler iyi ürün demek değildir. Cilt bakımında ürün seçerken PH’sının deri PH’sına yakın olmasına, renksiz ve kokusuz olmasına (parfümsüz), kolay sürülebilmesine, katkı maddesi (paraben, fragnencea vb.) içermemesine dikkat edilmelidir. Kuru ciltlerde krem, yağlı ciltlerde su bazlı losyon formülasyonları tercih edilmelidir. Alerjik cilde sahip olanlar mutlaka doktor tavsiyesi ile ürün almalıdır. Ürün kalitesinin ücret ile bir bağlantısı yoktur.

Cilde zeytinyağı uygulanması (özellikle bebeklerde bez bölgesinde pişik) bazı ekzemalarda ciltte yatıştırıcı olarak yararlı olabilmektedir.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.