Hemen Arayın

Çocuğunuzun okula uyum sürecinde dikkat etmeniz gerekenler

okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzun okula daha kolay uyum sağlaması için yapılacakları merak ediyorsanız Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı’nın önerilerine bir göz atmanızda yarar var...

Çocuğunuzun okula uyum sürecinde dikkat etmeniz gerekenler

1) Öncelikle anne ve baba endişelerini kontrol edip, çocuğuna güvenebilmeli. Çünkü çocuklar anne babaları yansıtırlar... 

Okulların açılmasına çok az kaldı. Bazı anne babalar çok kaygılı. “Ya benden ayrılmazsa?”, “Hiç tek başına kalmamıştı” veya “Çok utangaç ve yalnız kalınca çok ağlayacak” gibi birçok soru zihinlerde belirmeye başlamış olabilir. Ancak çocuğun okula uyum sürecinde en önemli görevin ebeveynlere düştüğünü unutmayın. Zihinlerde oluşan sorular davranışlara yansıyabileceğinden, çocuklar ebeveyn kaygısını hissedip, sanki okula başlarken sorun yaşanması gerekiyormuş gibi modelleme yapabilir.Çocuğunuzu dinleyin. Sorununu tanımlayın.

2) Çocuğun kaygısının nedenini anlamaya çalışın.

Belki yabancı bir ortama girmekten endişeleniyor olabilir. Sizin onu okulda bırakıp bir daha dönmeyeceğinizi düşünüyor olabilir. Okulda kaybolmak, servis aracının yerini bulamamak büyük bir sorun olabilir. Ya da  bazı utangaç çocuklar için tuvaleti geldiğinde öğretmene nasıl söyleyeceğini bilememek bile kaygı yaratabilir.

3) “Korkacak bir şey yok” diye yaklaşmak endişeleri daha çok artırabilir.

Endişe ve korkusunu anladığınızı davranış ve sözlerinizle gösterin. Örneğin “Seni anlıyorum, evden uzakta olmak seni korkutuyor” ya da “Yabancı bir ortamda olmak seni tedirgin ediyor olabilir. Arkadaş ve öğretmenlerine alışıncaya kadar yalnız kalacağını düşünüyorsun” gibi güven verici bir yaklaşımda bulunmak çocuğun tedirginliğini azaltacaktır.  

4) Korkunun anlaşılmaması çocuğu daha öfkeli ve gergin tepki vermeye yönlendirebilir.

Korkunun anlaşılmaması çocuğun kendini terk edilmiş ve yalnız hissetmesine yol açabilir. Tehdit içerikli davranışlar sorunun daha da artmasına zemin hazırlayabilir.

5) Okula uyum sürecinde okulların koymuş olduğu kurallara göre hareket edilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

Öğretmenin ilk günlerde önerdiği uygulamalara uymak, çocuğun okula uyumunu daha hızla sağlayabilir. Örneğin; öğretmenin söylediği bölgede beklemek gibi. Ebeveynin bu tutumu çocuğun da okul kurallarına uymasını kolaylaştıracaktır.

6) Çocuğun uyum sürecini engelleyen davranışlardan kaçınılmalı.

Ebeveynler kendi kaygılarını kontrol etmekte zorlandıkları durumlarda, çocuğu merak edip sık sık sınıf içinde veya okul bahçesinde onu görmek isteyebilirler. Ya da sınıfta kalmak isteyebilirler. Bu yaklaşım çocuğun arkadaşlarına ve öğretmenine alışmasını engelleyip, okul reddi için zemin hazırlayacaktır. 

7) Kaygısı yüksek çocuklar için okul ve aile mutlaka işbirliği içinde olmalı.

Öğretmen çocuğa istediği zaman annesini arayabileceği güvencesi vermeli, bazı durumlarda sınıftan çıkıp annesini görmesi için izin verebilmelidir. Ayrıca ebeveyn  okulun ilk günleri için çocuğun yanında aile fotoğrafı ya da çocuk için önemli bir eşyayı verebilir. Örneğin, yanında annesinin kolyesi ya da babasının anahtarlığı olan bir çocuk kendini daha güvende hissedebilir.

8) Okullar açılmadan okul ortamı çocukla birlikte keşfedilmeli.

Ailece yapılacak bir okul ziyareti bilinmeze giden çocuk için rahatlatıcı olabilir. Çocuğun sınıfını önceden görmesi, tuvalet, yemekhane, oyun bahçesi, acil durumlarda başvurabileceği kişilerin odaları mutlaka öğretilmeli. Gerekirse birkaç kere çocukla birlikte prova yapılmalıdır.

9) Okula gitme konusunda ödün verilmemeli, mutlaka okula gitmesi sağlanmalı. 

Okula gitmek çocuğun görevi. “Hadi, bugün gitmesen de olur” gibi ödünler verilmemeli. 

10) Çocuğa, okulun amacı açıklanmalı, okula gitmesi konusunda ailenin tüm fertleri kararlı ve tutarlı davranışlar sergilemeli. Okul konusunda ödün verilmemeli...

Her çocuk okula gitmektedir. Önce ebeveynler olarak çocuğun okula gideceği duygusuna büyüklerin hazır olması gerekir. Bazı çocuklar desteğe ihtiyaç duyar ve hazır hissetmeleri zaman alır. Bazıları ise daha hızlı alışır. Okula uyum süreci zorlanmayla da olsa mutlaka geçecektir; yeter ki kararlı davranalım.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play