Hemen Arayın

Çocuk sağlığında doğru bilinen 8 yanlış

okuyabilirsiniz.

Geleneksel yaklaşımın yanı sıra günümüzün bilgi kirliliği de doğru bilgiye ulaşmayı engelliyor. İşte çocukların sağlığıyla ilgili annelerin doğru bildiği yanlışlar... Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı açıklıyor… 

Çocuk sağlığında doğru bilinen 8 yanlış

Bebek fazla kucağa alınmaz, alınırsa kucağa alışır  


Bebek kucağa alınır mı, bebek kucağa alışır mı? Yeni doğan bebeğinizi emzirmek, altını değiştirmek, sevmek, okşamak, konuşmak için kucağınıza almalısınız. Anne ile bebek arasında kurulacak sevgi ve güven bağı için bu çok önemlidir. İstekleri karşılanan, sevgi ve güven hisseden bebeğinizi daha ileri dönemlerde uyku, beslenme gibi durumlar için belirli bir düzene alıştırmak daha kolay sağlanıyor. Özellikle ilk üç ay bebeğinizi sık sık kucağınıza alın.  

Şişman çocuk sağlıklıdır  


Şişmanlık sağlık değil, sağlıksızlık göstergesidir. Hem çocukluk çağı hem de erişkin dönem için pek çok hastalıkla (hipertansiyon, damar sertliği, şeker hastalığı, ortopedik bozukluklar, pişik, solunum yolu enfeksiyonları, psikolojik bozukluklar) ilişkisi bulunuyor. Sağlıklı beslenen çocuklar, zayıf da olsa sağlıklı oluyor.  

Dondurma hasta eder  


Dondurma hasta eder mi diye sürekli sorulan bir soru var. Dondurma gibi serinletici içecekler, sağlık kurallarına uygun olarak hazırlandıktan sonra, üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilerek tüketilmeli. Dondurma yemeklerden sonra verilmeli, böylece hem çocuğun iştahının kapanmasına neden olmaz hem de boş midede soğuk besinin yol açabileceği karın ağrıları görülmez. Ufak ufak yalayarak yenilir ise, beraberinde su içilir ise boğaz ağrısı ve boğaz tahrişine yol açmaz.  

Çocuğu üşütmemek için kalın giydirmek gerekir.  


Çocukları üşüteceği endişesi ile kalın giydirmek, sarıp sarmalamak terlemelerine ve hastalanmalarına yol açabilir.  

Banyo yaparsa üşütür  


Çocuklar banyo yapmaktan hasta olmaz. Hasta çocuk bile banyo yaptığında tıkalı burnu açılır, vücudundan ter, toksinler vb uzaklaşır. Hastalık sırasında ise uzun süre banyo yapılmamalı.  

İştah açıcı şurup işe yarar  


Vitamin şurupların iştah açtığı hazırlayıcı firmalar tarafından sıklıkla vurgulanıyor. İyi beslenmeme nedeni ile bazı çocuklarda yeterli büyüme sağlanamıyor ise hekim önerisi ve kontrolü ile bazı vitamin ilaçlarını kullanmak gerekebiliyor. Alerji ilaçları, hormonlu ilaçlar yan etki olarak iştah artışı yapıyor. Çocuklarda bu amaçla uzun süreli kullanılmaları önerilmiyor.  


Soğuk algınlığı mı, üşütme mi?  


Soğuk algınlığı (Nezle) toplumda en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı. Sıklıkla hava değişim dönemlerinde görülen bu hastalığa neden olan 100 den fazla virüs var. Hasta kişilerin hapşırıp–öksürmesi ile havaya karışan mikroplar, sağlam kişilere burun, ağız ve göz aracılığı ile bulaşıyor. Yuva, kreş, okul çocuklarında salya, sümük ile temas etmiş eller, oyuncaklar, yüzeylere dokunma yolu ile de bulaşma oluyor. Açık havada, rüzgarda kalıp üşütmek ile ilgisi yok.  

Midesini üşüttü diye kusuyor  


Mide ve bağırsak hastalıkları virüs ya da bakterilerle oluşuyor. Soğukta kalma sonucu oluşmuyor. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, gaz çıkarma gibi belirtilerle seyrediyor.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı
Doktorun Biyografisini Gör

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda pediatri ihtisasını tamamladı. 2003 yılında Çocuk Nefrolojisi üst ihtisasını Marmara Üniversitesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı’nda yaptı ve 2007 yılında doçent oldu. 2009 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Doç. Dr. Bıyıklı, halen çocuk nefrolojisi ve genel pediatri uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.