Hemen Arayın

Çocuklar COVID-19 aşısı olmalı mı?

okuyabilirsiniz.

COVID-19 vaka sayıları dünyada 1 milyonu, ülkemizde de 2.4 milyonu aştı. Ocak 2021’de yayınlanan Amerikan Çocuk Akademisi’nin güncel raporunda pandeminin başlangıcından itibaren 2.3 milyon çocuğun COVID-19 testinin pozitif olduğunu ve tüm vakaların yüzde 12.5’ini çocukların oluşturduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Atıcı, “Tartışmalı konulardan biri de enfekte çocukların virüsü yetişkinlere benzer şekilde bulaştırıp, bulaştırmadıkları sorusudur. Lancet isimli tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada 10 yaşından küçük çocukların enfekte olma olasılıklarının yüksek olduğu, ancak ciddi semptom oranlarının düşük olduğu bulunmuştur. Bu sonuç çocukların hiç dikkat çekmeyecek şekilde hastalığı bulaştırabileceklerini düşündürdü. Ancak daha sonra yayınlanan aile çalışmalarında çocukların hastalığı bulaştırma konusundaki endişeleri azaltacak veriler paylaşıldı. Hatta çocukların COVID-19’u daha az bulaştırdığına dair çalışmalar da bulunmaktadır. 15 yaş üstü çocuklar için enfekte olma ve bu hastalığı bulaştırma oranlarının yetişkinlere benzer olduğu gözükmekte” dedi. Peki çocuklar COVID-19 aşısı olmalı mı? İşte Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Atıcı’nın COVID-19 aşıları ve çocuklarla ilgili verdiği bilgiler...

Çocuklar COVID-19 aşısı olmalı mı?

Amerikan Çocuk Akademisi’nin raporunda çocuk vakalarının yüzde 0.2-3.1 gibi düşük bir bölümünün hastaneye yattığı, tüm hastaneye yatırılanlar arasında çocukların oranının da yüzde 1.2-2.8 olduğu açıklandı. Çocuk hastalardaki ölüm oranı da yüzde 0-0.2 olarak bildirilmiştir. Sağlık Bakanlığı bilgilendirme sayfasında Ekim 2020’de yayınlanan raporda 15 yaş altı çocuk hasta oranı yüzde 6.4 olup, maalesef 15 yaş altı 17 çocuğun da kaybedildiği bildirilmiştir. Ülkemizde yüzbinlerce, dünyada da milyonlarca COVID-19 çocuk vakasının (iyileşen vaka sayıları da dahil) olduğunu söyleyebiliriz. 1 yıllık deneyimler ve bilimsel veriler göstermiştir ki ACE2 reseptör sayısı, bağışıklık sistemi yapısı gibi bazı pediatrik faktörlerin etkisi ile çocukların büyük bir kısmı bu hastalığı asemptomatik (belirtisiz) ya da hafif bulgular ile atlatmaktadır...

Şu an çocuklara uygulanabilecek COVID-19 aşısı yok

Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede COVID-19 aşılarının yapılmaya başlanması ile birlikte aileler, çocukluk yaş grubu-COVID-19 aşıları ilişkisi hakkında birçok sorunun cevabını merak ediyorlar. Acil onay alarak kullanıma giren COVID-19 aşılarından BioNTech-Pfizer aşısı 16 yaş üstüne, diğer aşılar da 18 yaş üstü kişilere yapılmaktadır. Şu an için çocuklara uygulanabilecek COVID-19 aşısı yoktur. Ancak BioNTech-Pfizer grubu Ekim 2020’de 12 yaşından büyük çocuklarda, Moderna da 12-17 yaş arasındaki çocuklarda aşı çalışmalarına başladığını duyurdu. Bilim dünyası tarafından önümüzdeki aylarda bu çalışmanın verilerinin paylaşılması ve 2021 sonlarına doğruda pediatrik COVID-19 aşılarının kullanıma girmesi bekleniyor. 

Hastalığın kontrol altına alınabilmesi için çocukların da aşılanması önemli

Aşıların özellikle riskli gruplarda hastalığa karşı kişinin bireysel sağlığını korumada önemli olup aynı zamanda toplum sağlığını korumada ve pandeminin kontrol altına alınmasında önemli olduğunu söyleyebiliriz. Henüz çocuklar için bir aşı geliştirilmedi ancak sadece yetişkinlere aşı yapmak pandemiyi bitirmek için yeterli olmayabilir. Çünkü çocuklar da enfekte olmakta ve bir rezervuar gibi virüsü çevresine bulaştırabilmektedir. Bu bulaşın kırılıp, hastalığın kontrol altına alınabilmesi için çocukların da aşılanması gerekmektedir. Aynı zamanda astım, doğuştan kalp hastalığı, immünyetmezlik, kanser gibi kronik hastalığı olan, COVID-19 açısından riskli çocukların sağlıkları için de aşılama çok önemli. 

Farklı yaş gruplarındaki çocukların aşılara bağışıklık yanıtı değişiklik gösterebiliyor

Peki neden şu an yetişkinlere uygulanan COVID-19 aşısı çocuklara uygulanamıyor? Çünkü çocuklar yetişkinlerin küçültülmüş formu değiller, dolayısıyla bağışıklık sistemleri de yetişkinlerden çok farklı. Hatta çocuklar arasında bebeklikten, ergenliğe kadar farklı yaş gruplarında aşılara karşı bağışıklık yanıtları da değişmektedir. Bu nedenle 16 yaş üstü için hazırlanmış COVID-19 aşılarının daha küçük yaştaki çocuklarda çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Başta etkinlik ve güvenilirlik olmak üzere çalışmalardan başarılı şekilde geçen aşılar gerekli kurumlar tarafından onay aldıktan sonra çocuklara uygulanabileceklerdir. 

Moderna’nın 12-17 yaş arası 3000 çocukla yapacağı çalışmada da yetişkin takvimi kullanılarak 4 hafta ara ile yapılan 2 doz aşı test edilecek. Çalışma sonuçları bu sorunun cevabını belirleyecek olup, Influenza aşısı örneğindeki gibi çocuklardaki aşı takviminin de yetişkinlerdeki gibi olması bekleniyor. 

Aşı sınırlı olursa önce kronik hastalığı olan çocuklar aşılanmalı

İdeal olan, aşı yapılması için engeli olmayan tüm çocukların COVID-19 aşısı ile aşılanması. Eğer aşı sınırlı olursa yaş grubuna bakılmaksızın ilk olarak riskli çocukların belirlenerek aşılanması gerekir. COVID-19 için risk grubunda olan çocuklar; astım, diyabet, doğumsal kalp hastalığı, kanser, metabolik hastalık, orak hücreli anemi, kronik böbrek yetmezliği, kistik fibrozis, immünyetmezlik gibi kronik hastalığı olanlar, down sendromlu çocuklar, obez çocuklar, iyi beslenemeyen, malnütre çocuklar ve 1 yaş altı bebekler...

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dr. Serkan Atıcı
Doktorun Biyografisini Gör

Uzm. Dr. Serkan Atıcı 2007 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesindeki uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayarak 2012 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu. Marmara Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalındaki üst ihtisas (yan dal) eğitimini de başarıyla tamamlayarak Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları alanında da uzman oldu. 2015 yılında ABD-Philadelphia’da bulunan CHOP (Children’s Hospital of Philadelphia) Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde klinik gözlemci olarak bulundu. Bu eğitimi sırasında aralarında Rotavirüs aşısı bulucularından (co-inventor) ve Vaccine kitabı yazarlarından Prof. Dr. Paul Offit gibi saygın hocalar ile çalıştı. Aynı yıl ABD-Ohio’da bulunan Nationwide Çocuk Hastanesi’nde (Nationwide Children’s Hospital) hem klinik eğitim aldı, hem de misafir araştırmacı statüsü ile moleküler araştırma faaliyetlerinde bulundu. Araştırma çalışma sonuçları New Orleans-Los Angeles da yapılan IDWeek bilimsel toplantısında sunulup, PLOS ONE tıp dergisinde de bilimsel makale olarak yayınlanmıştır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları-Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları alanında görevini sürdürmektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.