Hemen Arayın

Çocuklardaki orta kulak iltihabı baharla birlikte artıyor

okuyabilirsiniz.

Üç yaşına kadar olan çocukların üçte ikisi en az bir kez orta kulak iltihabı geçiriyor. Özellikle bahar aylarında artan orta kulak iltihabı, tedavi edilmediği ve uzun sürdüğü takdirde ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Çocuklardaki orta kulak iltihabı baharla birlikte artıyor

Orta kulak iltihabı nedir?  


Orta kulak iltihabı, özellikle çocukluk çağında en sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarından biri. İstatistikler, üç yaşına kadar olan çocukların üçte ikisinin en az bir kez orta kulak iltihabı geçirdiğini gösteriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, eğer bir çocuk, ilk altı ayda orta kulak iltihabı geçirdiyse, ailenin sonraki dönemlerde daha dikkatli olması gerektiğini söylüyor.  

Orta kulak iltihabı neden çocuklarda sık görülüyor?  


Çocuklardaki östaki borusunun kısa olması ve iyi çalışmaması nedeniyle genizdeki mikroplar orta kulağa daha kolay ulaşıyor. Ayrıca çocukların yatarak beslenmeleri bazı gıda maddelerinin orta kulağa ulaşmasını kolaylaştırıyor ve iltihaba neden oluyor. Bir diğer etken; üst solunum yolu enfeksiyonları, gıda ve bahar alerjileri. Bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de orta kulak iltihabının sadece ilk altı ayın değil, daha ileriki yaşların da problemi olduğu. Ayrıca anaokuluna ve kreşe giden, anne ve babası sigara içen ve bu nedenle pasif içici durumunda olan çocuklarda orta kulak enfeksiyonları daha fazla görülüyor.  

Orta kulak iltihabı belirtileri  


Çocuk sürekli kulaklarını çekiştiriyor ve kaşıyorsa; huzursuzluğu varsa, bunların yanında iştah azalması ve uykusunda düzensizlik gözleniyorsa, işitme güçlüğü, kulak akıntısı ve ateşi varsa, orta kulak iltihabından şüpheleniliyor. İltihabın uzun süre kalması durumunda çocuklarda denge bozuklukları, sık sık düşme, sakarlık, yürümede ve konuşmada gecikme ortaya çıkabiliyor. Enfeksiyonun iç kulağa yapacağı etkilerle, baş dönmesi ve kulak çınlaması da oluşabiliyor.  

Orta kulak iltihabı tedavisi  


Orta kulak, konum olarak yüz sinirine, beyne, işitme ve denge organına son derece yakın, iltihabın diğer organlara da sıçraması söz konusu olabilir. Enfeksiyon sayısıyla birlikte risk de artıyor. Senede bir enfeksiyon geçiren çocuğun bu risklerle karşılaşma oranıyla, senede 10 enfeksiyon geçiren bir çocuğun risk oranı arasında 10 kat fark bulunuyor. Orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda, o anda alınan mikrobun direncine ve çocuğun bağışıklık sisteminin durumuna göre hastalığın seyri hafif de olabiliyor. İltihapların yüzde 70`i hiçbir müdahale olmadan kendiliğinden geçiyor. Bakterilerin yol açtığı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanıyor. İleri evrede ise ancak ameliyat tedavisiyle çözüme ulaşılır. Çocuklardaki orta kulak iltihabı etkili şekilde tedavi edilirse, sorun büyümeden çözülüyor ve meydana gelebilecek işitme kaybı normale dönüyor. Bu nedenle orta kulak iltihabının belirtilerini tanımak ve gerekli tedaviyi uygulamak büyük önem taşıyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.