Hemen Arayın

Çocukları güneşten korumanın 10 yolu

okuyabilirsiniz.

Güneşten korunma bilinci ve güneş koruyucu kullanımı çocuğa erken dönemde benimsetilmeli. Alınacak basit tedbirlerle de onları güneşin zararlı etkilerinden korumak mümkün.

Çocukları güneşten korumanın 10 yolu

Çocuklar gelişim çağında oldukları için, dış koşullardan yetişkinlere oranla daha fazla etkileniyor. Çocuklar söz konusu olduğunda, sıcak yaz günlerinde güneş ışığının olumsuz etkilerine daha fazla dikkat etmek şart. İşte çocukları güneşe karşı korurken işinize yarayacak 10 öneri!  
 

  • 11.00-16.00 saatleri arasında çocuklar gölgede olmalı.
  • Güneş banyoları, sabah veya öğleden sonra güneş etkisinin azaldığı saatlerde yapılmalı.
  • Güneşte kalma süresi, bebekler için 10 dakika, büyük çocuklar için 20 dakikayı geçmemeli.
  • Çocuğun başı siperlikli bir şapka ile korunmalı, mümkünse uygun bir güneş gözlüğü takılmalı.
  • Deniz, kum ve beton zeminden yansıyan güneş ışınları da güneş yanığına sebep olabileceği için çocuk geniş şemsiye altı veya tam gölge alanlarda oynamalı, dinlenmeli.
  • Bulutlu havalarda ultraviyole ışınları bulutlardan geçerek yanık yapabilir, bu nedenle yazın öğle saatlerinde hava bulutlu dahi olsa, çocuklar açıkta uzun süre kalmamalıdır.
  • Bebek arabalarında geniş tenteli olanlar seçilmeli.
  • En etkili koruma, şapka ve giysilerle olur, öğle saatlerinde çocuklar giyimli olmalı.
  • Giysiler, pamuklu, sık dokumalı olmalı. Gözenekli kumaşlardan geçen güneş ışınları yanık yapabilir. Islak giysiler güneş ışınlarını geçirir. Bu nedenle ıslak tişörtle çocuğun denize, havuza girmesi güneş yanığına sebep olacağından, bundan kaçınılmalı.
  • Uygun güneş kremleri kullanılmalı.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.