Hemen Arayın

Çocukların kışın hastalanmaması için neler yapmalıyız?

okuyabilirsiniz.

Kış aylarında hastalıklara karşı en dirençsiz grup: Çocuklar. Özellikle okul, kreş gibi toplu ortamlar bulaşıcı hastalıkların yayılması için en uygun ortamı hazırlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer kışın çocukları hastalıklardan korumanın yollarını anlatıyor.

Çocukların kışın hastalanmaması için neler yapmalıyız?
Kış aylarında, çocuklarda en fazla virüsler ve bakteriler yoluyla bulaşan hastalıklar görülüyor. Çünkü virüsler, enfekte damlacıkların havada asılı kalması ve bunların solunum yolu ile alınması sonucu, bir çocuktan diğerine ya da bir erişkinden çocuğa kolayca bulaşabiliyor. Bazen aksırık, hapşırıkla çevreye yayılan, içinde virüs bulunduran damlacıklar, çevredeki cisimlere tutunuyorlar. Diğer çocuklar da bu cisimleri alıp ağzına götürdüklerinde virüsü kapabiliyorlar. Kış aylarında daha çok damlacık enfeksiyonu ile çocuktan çocuğa bulaşan hastalıklar görülüyor.  

Kışın çocukları bekleyen solunum yolu hastalıkları nelerdir?  


 • Nezle 
 • Grip 
 • Boğaz enfeksiyonu 
 • Zatürre 
 • Bronşiolit ve bronşit 
 • Orta kulak iltihabı 
 • Boğmaca  

Kışın bulaşan döküntülü hastalıklar  

 • Kızamıkçık 
 • Kızamık 
 • Su Çiçeği 
 • Altıncı Hastalık  

Hangi çocuklar daha çok risk altında?  


Hem viral, hem de bakteriyel hastalıklar açısından kalabalık ortamlara giren çocukların daha çok risk altında olduğu biliniyor. Ancak solunum yolu hastalıkları açısından astımı ve alerjisi olan çocuklar, kalabalık ailelerdeki çocuklar, küçük bebekler, okula giden çocukları olan ve bir de küçük bebeği olan ailelerde, bebek risk grubunda bulunuyor. Çünkü o bebeğin okuldan ağabey veya ablasının getireceği enfeksiyonları kapma riski taşıyor. Diyabetli çocuklar grip hastalığını daha ağır geçiriyor. Doğuştan bağışıklık sistemi bozuk olan ya da kanser tedavisi gören çocuklar da risk grubunda bulunuyor.  

Risk grubundaki çocukları bu hastalıklardan nasıl korunmalı?  


Risk grubundaki bütün çocukların, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı aşılanması gerekiyor. Grip aşısı ile bütün gribal enfeksiyonların ve grip sonrasında çocukların karşılaşacakları ortakulak enfeksiyonlarının, hatta zatürre gibi daha ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilir. Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklarda grip aşısını rutin aşı takvimine koydu. Çocuklarda ilk üç yaşına kadar bir ay arayla 2 doz yapılıyor. Daha sonra her yıl bir doz yapılıyor.  

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırın  


Kreşlerde, okullarda gerekli temizlik önlemlerinin alınması, oyuncakların, yüzeylerin uygun şekilde temizlenmesi ve her şeyden önce çocukların küçükten itibaren hijyen kuralları konusunda eğitilmesi çok önemli. El temizliğine özellikle dikkat edilmeli. Çocuklara ellerini uygun sürede su ve sabun kullanarak yıkamaları gerektiği öğretilmeli.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Ebru Gözer
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Ebru Gözer, Ankara Üniversitesi Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde bir yıl hekim olarak çalıştı. 2004 yılında Ankara Dışkapı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim-Araştırma Hastanesi’nde ihtisasını tamamlayarak uzman oldu. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Gözer, halen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.