Hemen Arayın

Çocuklarla mutfağa girmenin tam zamanı

okuyabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin yollarını anlatan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, tatil için özel bir tatlı tarifi de veriyor...

Çocuklarla mutfağa girmenin tam zamanı

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir yarıyıl tatilinde çocuklarla “mutfağa girmeyi” öneriyor. “Burakın mutfak kirlensin” diyen Ulaş Özdemir’in önerilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz...

SÖMESTIRDA ÇOCUĞUNUZLA MUTFAĞA GİRMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Çocuklarınızın tablet veya bilgisayar başında geçireceği zamanı, onunla birlikte mutfakta harcayın. Hem kaliteli bir zaman geçirmiş hem de ona sağlıklı beslenme bilinci vermiş olursunuz. Mutfakta meyveleri, sebzeleri, mevsimlerini tanıtırken çocuklarınızın kendi tabaklarını hazırlamasına izin verin.

Günümüzde yapılan son bilimsel çalışmalar, derslerdeki akademik başarı ile beslenme arasında oldukça güçlü bir orantı olduğunu gösteriyor. Yine aynı şekilde rakamsal olarak ülkemizdeki her 10 obezite hastasının 7’si çocuk ve bu rakam hızla artmakta… Obezitedeki artışın sebepleri: hareketsizlik, düzensiz beslenme ve zamansız yemek. Bu yüzden okul döneminde nasıl beslenildiği, hem gelişim ve sağlıksal açıdan hem de akademik açıdan oldukça önemli. Peki, bu noktada sağlıklı beslenme nasıl olmalı? Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Çocuklarınızın hayat boyu doğru bir beslenme alışkanlığı edinmelerini sağlamak istiyorsanız, okul çağında onlara destek olmalısınız” diyor ve okul çağı çocukları olan ebeveynler için hem sağlıklı öneriler sunuyor hem de yarıyıl tatili için sağlıklı bir tarif veriyor...

YEMEK SAATLERİNİ BELİRLEYİN

Ortalama her gün düzenli olarak öğün saatleri belirlemek hem oluşacak tatlı krizlerinin hem de kötü beslenmenin önüne geçecektir. Uzun süre aç kalan çocuklar okul sonrası hipoglisemi ile birlikte tatlı veya rafine karbonhidrat grubuna eğilim gösterirler. Bu da zamansal olarak düzensizliklere ve tabii obeziteye yol açabilir.

ÖĞÜN İÇERİKLERİNİZ DOĞRU MU?

Bir öğün tek tip olmamalıdır. Her besin grubundan aynı gün içinde tüketmek genel sağlık tablomuz açısından oldukça önemlidir. Örneğin, sadece sossuz bir makarna tüketimi yerine porsiyonu daha az tutulmuş; ancak kıymalı-cevizli bir makarna, hem protein hem de yağ kaynağı açısından daha doğru bir tercihtir.

SU İÇMİYORLAR!

Özellikle son 5 yılda yapılan çalışmalarda okul çağı çocuklarda su tüketiminin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Günde ortalama 1.5-2 litre su tüketim alışkanlığı kazanımı çocuklar için çok faydalıdır.

MEVSİMİNDE BESLENME EĞİTİMİ

Çocuklarımıza hangi sebzenin veya meyvenin hangi mevsimde olduğunu öğretmek ve mevsiminde beslenme eğitimini vermek oldukça önemli. Katkı maddelerinin olmadığı veya en az miktarda olduğu dönemlerde istenilen besinlerden tüketmek en doğrusudur.

BESLENME ÇANTASI

Okul çağındaki çocuklarımız kaç yaşında olursa olsun vücutlarına devamlı yakıt koymak gerekir. Bu yüzden her yaşın özel bir beslenme çantası olmalıdır. Çocuklarımız, acıktıkları zaman herhangi bir katkı maddesi konulmamış çiğ badem / fındık gibi kuruyemişler ile sevdikleri 1 çeşit meyveyi yanlarından ayırmamalılar. Bu düzende oluşturulan bir beslenme sistemi, abur cubur ve paketli gıda ürünlerine yönelimi de azaltacaktır.

Örnek Beslenme Çantası

  • 1 kutu süt veya 200 gr yoğurt

  • 1 elma veya 4 kuru kayısı
  • 1 avuç çiğ fındık

PRATİK ULAŞ TATLISI

Çocuğunuzla çok hızlı ve pratik yapacağınız bir tatlı:

Malzemeler

4 hurma

5 gün kurusu

1 çay bardağı kadar çiğ kuruyemiş (kaju/badem/fındık) sevilen kuruyemiş ağırlıklı

1 tatlı kaşığı kakao

1/ 2 muz

4 yemek kaşığı yulaf ezmesi veya kepeği

Yapılışı: Karışımı blenderdan geçirin ve ardından ceviz büyüklüğünde toplar halinde buzdolabına koyun. Ortalama 3-4 saat dolapta beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dyt. Ulaş Özdemir
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Ulaş Özdemir, Yeditepe Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Staj dönemimi GATA, Okmeydanı SSK Hastanesi, Memorial Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nde Beslenme/Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet polikliniklerinde stajını tamamladı. Sporda Beslenme ve Supplement kullanımı alanında çalışmalar yürüttü ve tezini bu alanda bitirdi. Ardından Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışırken onkoloji beslenmesi alanında eğitimler aldı.  Sonrasında Alarko Holding Hillside City Club Etiler ve İstinyepark bünyesinde iki yılı aşkın süre poliklinik hizmetleri verdi.   2017 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dyt. Özdemir, beslenme ve diyet uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.