Hemen Arayın

Corona (Korona) Antikor Testi Nedir?

okuyabilirsiniz.

Ülkemizde Covid-19 ile ilgili yapılan testlerden biri de antikor testi. Peki corona antikor testi nedir, ne işe yarar, hangi durumlarda yapılır, kimlere yapılabilir? Konuyla ilgili bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Antikor testiyle Covid-19’u geçirip geçirmediğimizi anlıyoruz. Ancak 6 ay, 1 sene geçtikten sonra antikorun koruyucu olup olmadığını söyleyebileceğiz. 3 yılın sonunda ise 3 yıl koruduğunu anlamış olacağız. Yani ne kadar koruduğunu şimdilik anlamak zor. Bunu anlamak için uzun yıllar geçmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu. İşte Doç. Dr. Elif Hakko’nun antikor testiyle ilgili en çok merak edilen 4 soruya yanıtları...

Corona (Korona) Antikor Testi Nedir?

Antikor testi nedir?

Sağlıklı bir insan hastalıkla karşılaştıktan sonra 2 tip antikor geliştirir. Bir tanesi Immunglobülin M, bir tanesi de Immunglobülin G. Immunglobülin M hastalığın erken döneminde oluşturduğumuz antikordur. Koruyucu değildir, virüsle savaşmak için vardır. Dolayısıyla yaklaşık 7 gün içinde ortaya çıkar. 14’üncü günden sonra da Immunglobülin G testi pozitif hale gelir. Bu da koruyucu antikordur. Antikor testiyle Covid-19’u geçirip geçirmediğimizi anlarız. Corona belirtileri var ise antikor testinin önemi, pandemi sürecinde gün geçtikçe artmaktadır. 

Covid-19 geçirildiyse bu antikorlar bizi ne kadar süre korur?

Covid-19’a karşı bu antikorun bizi ne kadar süre koruyacağını henüz bilmiyoruz. Örneğin bazı hastalıklarda bu ömür boyuyken, bazılarında ise mevsimseldir. Mesela Hepatit B’yi geçirirseniz ya da aşı olursanız antikorunuz sizi sonsuza kadar korur. Ancak Influenza’da böyle değildir, bir sezon kadardır. Sezonu bir kez geçirirsiniz, o sezonda hasta olmazsınız. Gelecek sezon yine bağışıklığınız olmaz ve virüsle karşılaşıp hasta olabilirsiniz. Dolayısıyla her yıl tekrar aşı olmanız gerekir. Ancak Covid-19 için bunu bilmiyoruz. Antikorların bizi ne kadar koruyup korumadığını zaman gösterecek. Şimdi bu antikorları test edebiliyoruz ama bu antikor sonuçlarıyla ne yapacağımızı henüz bilmiyoruz. Farz edelim ki test pozitif çıktı. “Artık bana bulaşmaz, maskeyi çıkarabilirim” diyebilecek miyiz henüz bilmiyoruz.

Antikorların bizi ne kadar koruduğu henüz bilinmiyorsa bu test neden yapılıyor?

Bu testle Covid-19’u geçirip geçirmediğimizi anlıyoruz. 6 ay, 1 sene geçtikten sonra antikorun koruyucu olup olmadığını söyleyebileceğiz. 3 yılın sonunda ise 3 yıl koruduğunu anlamış olacağız. Yani ne kadar koruduğunu anlamak için uzun yıllar geçmesi gerekiyor.

Antikor testini kimlerin yaptırmasını öneriyorsunuz?

Antikor testi toplumdaki bağışıklığı ölçmek için kullanılabilir. Belli bölgelerdeki bağışıklık oranını ölçmek için bu testi devlet yapabilir. Fabrikalar, çalışanlarının ne kadarının bağışık olduğunu anlamak için bu testi kullanabilirler. Ancak bu testlerin kitlesel taramaları için henüz çok erken. Çok vakaların görüldüğü şehirlerde bile yüzde 20’lere ulaşılmış değil. Ancak ailesinde Covid-19 geçirmiş kişiler, “Acaba ben de belirtisiz geçirdim mi?” diye kendilerini kontrol ettirebilirler. Bir de plazma donörleri bu testi yaptırmalı.

 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Doç. Dr. Elif Hakko
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Elif Hakko, eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Hakko, halen enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.