Hemen Arayın

COVID-19 aşısında en sık hangi belirtiler görülüyor?

okuyabilirsiniz.

Her aşıda olduğu gibi COVID-19 aşılarında da elbette yan etkiler görülebilir. Ancak bu yan etkilerin geçici olduğunu unutmayalım. Uzmanlara göre COVID-19’a yakalanmaktansa, aşının bazı geçici yan etkilerini yaşamak çok daha akılcı.

COVID-19 aşısında en sık hangi belirtiler görülüyor?

Biontech aşısının da Türkiye’ye gelmesiyle artık iki aşımız var. Diğeri de “Çin aşısı” olarak bilinen Synovac. Uzmanlar, pandemiden bir an önce kurtulmak için ikisinden birini mutlaka yaptırmak gerektiğinde hemfikirler. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, aşı olma süreciyle ilgili aklınıza en çok takılan sorulara ışık tutacak yanıtlar verdi…

COVID-19 aşısı olmadan önce yapılması gereken bir şey var mı? 

Bazı insanlar aşı olmadan önce ağrı kesici alabiliyor. Oysa uzmanlara göre bu doğru değil. Alerji veya ateş gibi yan etkileri önlemek için önceden ilaç alınmasına gerek yok. Ancak alerjik hastalıklarınız varsa, aklınıza takılan sorularınızı hekiminizle paylaşabilirsiniz. 

Aşı öncesinde yapılabilecek bir şey yok ancak dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Her iğne veya aşı olmanız gereken durumlarda dikkat etmeniz gerektiği gibi, COVID-19 aşısı olmadan önce de eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız bunu doktorunuza söylemenizde yarar var. Enjeksiyon nedeniyle ekstra kanama olmasını önlemek için ilaçlarınızı gözden geçirerek alınması gereken tedbirleri doktorunuz size söyleyecektir. 

Alerjik bünyesi olanlar da COVID-19 aşısı yaptırabilirler. Ancak aşıların içeriklerine karşı alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuza danışmanızda yarar var. 

En sık hangi yan etkiler görülüyor? 

Kolda, özellikle de aşı olunan bölgede hafif şişlik ve ağrı görülebilir. Ancak ağrı, aşının içindeki maddelerden değil, iğneden kaynaklanır ve genellikle bir gün içinde geçer. Bunun yanı sıra; baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve hafif derecede ateş gibi belirtiler de görülür. 

Aşıdan sonra hangi durumlarda doktora başvurmalıyız? 

Aşıdan 24 saat sonra yan etkiler devam ediyorsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. 

Aşıdan sonra ortaya çıkan ateşe karşı ne yapabiliriz? 

Bol sıvı tüketin, özellikle de su. Asla kalın giyinmeyin. Üzerinizi sıkmayan, terletmeyen giysiler tercih edin. 

Kolumuzdaki ağrı ve şişliğe karşı ne yapabiliriz? 

Ağrıyan bölgeye temiz, soğuk, ıslak bir bez koyun. Ağrıyan kolunuz hareketsiz kalmasın. Kolunuzu kullanın, hatta kol egzersizleri yapın. 

Aşı olduktan sonra hayat nasıl devam edecek? 

Aşı olduktan sonra da aslında hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hafif yan etkiler gördüğünüzde telaşlanmayın ve dinlenin. 2 doz aşı tamamlandıktan 2 hafta sonra korunma başlayacaktır. Bu süreçte hiç aşı olmamış gibi düşünmekte yarar var. 

AŞILARIN İÇERİKLERİNDE NE VAR? 

Aşılara dair en çok merak edilen konulardan biri de içerikleri. Bu konuda pek çok komplo teorisini de duyduk. Ancak gerçekler öyle değil. Her iki aşının içeriğinde neler olduğunu merak ediyorsanız, işte yanıtı… 

ÇİN AŞISI: CORONVAC - SYNOVAC

Etkisiz hale getirilmiş virüs (SARS-CoV-9)

Tüm silahları elinden alınmış, zararsız bir Coronavirus o. Sayesinde bağışıklık sistemimiz düşmanı önceden tanıyarak ona karşı antikor üretiyor. 

Alüminyum hidroksit

Dile kolay, bu maddenin aşı tarihinde 70 yıllık geçmişi var. Synovac’ta da olan ve adjuvan (Yardımcı) olarak kullanılan bu madde, virüse verilen yanıtın gücünü artırmakla görevli. 

Sodyum klorür 

Yani, tuz! Aşının yoğunluğunu vücudumuzdaki sıvılara göre ayarlayıp yayılmasını kolaylaştırır. 

Monosodyum ve disodyum hidrojen fosfat 

O olmasaydı aşı antijenik özelliğini kolayca kaybedebilirdi. 

Sodyum hidroksit 

Aşının uzun süre saklanabilme özelliği için gereken PH değerlerini ayarlamak onun işi. 

Su 

Aşının içeriğindeki tüm maddelerin çözülerek vücuda enjekte edilebilmesi için kullanılır. 

PFIZER - BIONTECH AŞISI

mRNA 

Virüse karşı protein oluşturulmasını ve vücudun savunma sisteminin bunu kullanmasını sağlar. Görevini bitirdikten sonra hücre tarafından yok edilir. 

Yağ

mRNA’nın zırhıdır. Çevresini bir tabaka halinde sararak onu korur. 

Tuz 

Aşının pH düzeyini ayarlar ve vücut pH değeriyle dengeler. 

Şeker 

Dondurulma aşamasında kullanılır. Dondurulan aşı onun sayesinde molekül yapısını bozulmalara karşı korur. 

Su

Aşıdaki tüm içeriğin çözülerek vücuda taşınması için vardır. 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Doç. Dr. Elif Hakko
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Elif Hakko, eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Hakko, halen enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.