Hemen Arayın

COVID-19 Salgını Hakkında Bilgilendirme

okuyabilirsiniz.

Değerli Hastalarımız, 

Bildiğiniz gibi Coronavirus (Covid-19) salgını hem sağlıklı kişiler hem de hematolojik onkoloji ve kemik iliği nakli hastalarımız için risk oluşturmaktadır.

BU RİSKİ AZALTMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ KURALLARA UYMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ: 

1. Herhangi bir yere (mobilya, elbise, kapı kolu gibi) dokunma sonrası ellerinizi en az yarım dakika sabun ve su ile yıkayınız. Sabun ve su bulamazsanız alkol bazlı dezenfektanlarla ellerinizi temizleyiniz. Bu amaçla kolonya da kullanabilirsiniz. 

 

2. Burnunuza, gözünüze, ağzınıza ellerinizle dokunmayınız. Çünkü dokunduğunuz bir yerden ellerinize bulaşan virüsün vücuda bu şekilde girmesine yol açarsınız. 

 

3. Ailedeki kişiler, arkadaşlar, sokaktaki kişiler ile temas etmeyiniz. Aranıza 1-1,5 metre mesafe koyunuz. Öksürme ve hapşırma yoluyla enfekte kişilerden size hastalık bulaşabilir. 

 

4. Kapalı ve hava sirkülasyonu az olan alanlarda maske kullanınız. Standart maske yeterlidir ancak çok riskli iseniz farklı maske kullanımınız konusunda hekiminize danışın.

 

5. Seyahat etmeyiniz. 

 

6. Bol su içiniz, egzersizi ihmal etmeyiniz. 

 

7. İyi uyuyunuz. İyi uyumak bağışıklık sistemini sağlıklı tutar. 

 

8. Meyve yemek bağışıklık sistemine faydalıdır. 

 

9. Öksürük, ateş, nefes darlığı olursa mutlaka doktora başvurunuz. 

 

10. Otolog nakil olan hastalar nakilden 6 ay geçtikten sonra, allojenik nakil olan hastalar nakilden 1 yıl geçtikten sonra ve aşıları yapıldıysa riskleri sağlıklı kişiler kadardır. 

 

11. Siklosporin, prograf, kortikosteroid, imuran gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanıyorsanız virüse yakalanma riskiniz artar. 

 

12. Graft versus host hastalığınız ve mukozitiniz varsa virüse yakalanma riskiniz artar. 

 

13. Nötrofilleriniz, lenfositleriniz, immunglobulinleriniz düşük ise riskiniz artar. 

 

14. Sigara içmemek gerekmektedir. 

 

15. Tansiyon, şeker kontrol altında tutulmalıdır. 

 

ANADOLU SAĞLIK MERKEZİ - HEMATOLOJİK ONKOLOJİ VE KEMİK İLİĞİ NAKLİ DEPARTMANI 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.