Hemen Arayın

Cyberknife M6: Radyocerrahide Yeni Dönem

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Hale Başak Çağlar Cyberknife'ın yeni modeli Cyberknife M6'yı anlatıyor...

Cyberknife M6: Radyocerrahide Yeni Dönem

Cyberknife’ın yeni modelinden bahsedebilir misiniz?

Cyberknife’ın yeni modeli Cyberknife M6. Cyberknife M6, eski Cyberknife’a göre biraz daha farklı değişiklikleri olan bir cihaz. Cyberknife’tan biraz bahsedecek olursak; sadece Radyocerrahi yapmak üzere tanımlandırılmış bir cihaz. Radyocerrahi belirli grup hastalarda belirli endikasyonlarda çok yüksek radyasyon dozlarını çok sınırlı bir bölgeye odaklayarak tamamen tümörlü odağı öldürüp çevredeki sağlam dokuları korumayı hedefleyen bir cihazdır. Cyberknife M6, 2015 itibariyle yeni olarak üretildi ve piyasaya sürüldü. Bu bir robotik radyocerrahi cihazı. Robot tamamen yenilendi, bunun dışında içine de birtakım yeni eklentiler yapıldı. Çok daha geniş alanları ya da çok daha farklı endikasyonları tedavi edebilmek adına çok detaylı teknik farklılıklar oldu.

 

Cyberknife M6’nın en önemli özelliği, avantajları nedir?

Cyberknife M6’nın önemli özelliği sadece radyocerrahi yapabilmesi. Ama bunu vücudun her bölgesinde; beyinden pelvik bölgelere kadar tüm organlarda radyocerrahi yapabiliyor. Aynı zamanda özellikle batın ve toraks içerisindeki nefes ile ve bilinemeyen başka nedenlerle hareketli tümörleri takip edebilmesi ve ışınlama sırasında da ışını kesmeden hareketi takip ederek ışınlamayı hareketle birlikte yapabilmesi Cyberknife M6’nın diğer radyocerrahi cihazlarına göre en önemli üstünlüğü. Cyberknife’ı uzun yıllar kullanan bir hekim olarak Cyberknife M6’nın eski cihaza göre çok majör avantajlarının olduğunu söyleyebilirim. Kullanımı daha kolay, hastalar için de çok büyük avantaj çünkü tedavi süreleri çok kısaldı ve hedefi çok daha kesinlikte sabitleyebiliyoruz.

Hastaların içeride uzun süreli tedaviler nedeniyle öngörülemez hareketlerini engelleyerek çok daha kısa zamanda cihazdan tedavilerini alarak çıkmalarını sağlayabiliyoruz. Tabii hekim ve ekip olarak en büyük avantajı ise hastayı tedaviye hazır hale getirebilmek için tedaviden önceki o mutfak dönemi dediğimiz uzun hazırlama dönemleri de çok kısaldı. Çok daha kısa zamanda hastayı tedaviye hazır hale getirebiliyoruz. Cyberknife M6 daha önce de bahsettiğim gibi bir dedike radyocerrahi cihazı. Dolayısıyla radyocerrahi endikasyonu olan ya da stereotaktik radyoterapi endikasyonu olan hastalar Cyberknife M6 teknolojisinden faydalanabilir. Bunun kararını vermek kolay değil. Bu konuda tecrübeli hekimlerin akıllarına getirmeleri ve bu işi yapan radyasyon onkologlarının hastaları refere etmeleri gerekiyor. Tabii bu da yeterli değil, bu konuda tecrübeli radyasyon onkologlarının kendi ekibiyle birlikte tedavi edilecek hedefin bu radyocerrahi teknolojisine uygun olması, daha önce bu bölgenin mümkünse radyocerrahi almamış olması, yanında bu tedaviden zarar görecek riskli organın olmaması gerekiyor ama tabii ki bunun kararını kesinlikle bu işlemi uygulayan tecrübeli ekibin karar vermesi gerekiyor.

Ortalama tedavi süresi nedir?

Tedavi seanslarının ortalama süreleri tedavi edilen bölgeye, tedavi edilen bölgeye verilen doza, bu bölgenin çevredeki sağlıklı organlarla komşuluğuna göre değişmekle birlikte ortalama bir hastanın seans boyunca cihaz içinde kalma süresi özellikle yeni Cyberknife M6 ile 15 ile 30 dakika arasıdır. Eski cihazlarda bu süreler genellikle 30 dakika ile 90 dakika arası değişiyordu. Cyberknife M6 bu anlamda çok büyük avantaj getirdi.

Radyocerrahinin yan etkileri var mı?

Her tedavinin olduğu gibi Radyocerrahinin de birtakım yan etkileri var. En önemli yan etkiler tedavi alanı içerisine giren normal organların radyasyon almasına bağlı olarak görülen yan etkilerdir. Dolayısıyla yine tedavi edilen bölgeye, o bölgenin çevresindeki sağlam dokulara ve tedavi verilen doza göre değişir. Genellikle uzun dönemde hayat kalitesini etkilemeyen yan etkiler yaratmaya çalışırız hastalarda. Zaten Radyocerrahinin diğer konvansiyonel radyoterapi tedavisine göre en önemli avantajı budur.

Radyasyon Onkolojisi ekibinden biraz bahsedebilir misiniz?

Biz Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi ekibi olarak 3 doktor, 3 fizikçi, 1 dozimetrist ve 7 teknisyenle tedavi vermekteyiz. Bu ekip radyocerrahi konusunda son derece tecrübeli bir ekiptir. Sadece Cyberknife M6 ve Cyberknife M6 platformu değil, diğer cihazlarla uygulanan radyocerrahiler konusunda da oldukça tecrübeli bir ekiptir. Bizler Cyberknife’ın resmi eğitim merkezi olmak üzereyiz. Bu konuda Ulusal ve Uluslararası birçok eğitim sempozyumumuz gerçekleşmiştir. Dolayısıyla Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi ekibinin Cyberknife M6 tecrübesine ve bu tedavilerle gelecek sağlığa gözünüz kapalı güvenebilirsiniz.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Hale Başak  Çağlar
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Hale Başak Çağlar, 29 Mart 1975 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1981-1992 yılları arasında TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Tıp eğitimini 1992-1998 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, uzmanlık eğitimini ise 1998-2003 yılları arasında Marmara Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda, “Acute skin and pulmonary radiation toxicities in breast cancer patients treated with radiotherapy in the adjuvant setting” isimli teziyle tamamladı. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyasyon Onkolojisi Departmanı’nın Brakiterapi Ünitesi’nde; 2003-2009 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyasyon Onkolojisi Departmanı’nda; 2006-2007 yılları arasında Dana Farber Kanser Enstitüsü / Brigham ve Kadın Hastanesi, Harvard Üniversitesi, Harvard Ortak Komitesi’nde çalıştı.   2008-2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin; 2010-2013 yılları arasında ise Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Radyasyon Onkolojisi Departmanlarında doçent olarak çalıştı. 2013-2015 yılları arasında Medipol Üniversitesi, Tıp Fakültesi  Radyasyon Onkolojisi Departmanı’nda Başkan ve Program Direktörü olarak görev yaparken, aynı üniversitede  2017 yılına kadar Başkan, Program Direktörü ve Profesör olarak çalıştı.   2017 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Çağlar, radyasyon onkolojisi uzmanı ve radyasyon onkolojisi direktörü olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.