Hemen Arayın

Daha estetik dişler için yeni teknolojik yöntemler

okuyabilirsiniz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, insanları etkilemenin gülümsemekten geçtiğini gösteriyor. Gelişen teknolojik yöntemlerle, dişe zarar vermeden, daha etkileyici bir gülümsemeye kavuşmak için kısa sürede büyük değişiklikler yapmak mümkün. Anadolu Sağlık Merkezi hekimleri, güzel bir gülümseme için diş estetiği yöntemlerini paylaşıyor.  

Daha estetik dişler için yeni teknolojik yöntemler

 

American Academy of Cosmetic Dentistry’nin (AACD) yaptığı araştırmaya katılanların %45’i ETKİLEYİCİ gülümsemenin yaş gözetmeksizin ilk izlenim bırakmada en önemli özellik olduğunu belirtiyor. Araştırmaya katılan 50 yaş üzerindeki katılımcıların %54’ü ve 18-49 yaş aralığındaki katılımcıların %39’u gülmenin zamana karşı koymada en önemli özellik olduğunu düşünüyor. Yani hangi yaşta olursanız olun, insanların üzerinde kalıcı bir etki yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey güzel gülümseme. Beyaz dişler yaparken doğal görünmesi için özel efektler büyük etkiler bırakıyor. Işık geçirme özelliği olan porselenler, estetik vizyonu olan başarılı diş hekimi ve diş teknisyenlerinin ellerinde sanat eserine dönüşüyor.

 

Diş tedavileri sosyal hayatınızı etkilemesin

 

Çapraşık ve aralıklı dişler için ilk önerilen tedavi diş teli tedavisi (ortodontik tedavi)’dir. Erişkin hastalar sosyal ve iş yaşamları nedeniyle uzun süreli diş teli tedavilerine yanaşmıyorlar. Fakat yaprak porselen uygulamaları, diş yüzeyinde hiç aşındırma yapılmadan uygulanan ince porselenler (prepless laminalar) ve kompozit dolgu uygulamaları, diş teli tedavisinin bu eksiğini kapatıyor.

Diş teli çeşitlerinde yeni teknolojiler ile artık diş teli tedavileri de belli olmayacak şekilde yapılabiliyor. Seramik ve şeffaf diş telleri eski metal tellerin yerini almış durumda. Ayrıca, invisalign tedavisi ile hastada sadece şeffaf plaklar kullanarak dişleri düzeltmek de mümkün. İnvisalign tekniğinde, hastadan alınan hassas ölçüler, laboratuvar ortamında taratılarak çene modeli oluşturuluyor. Bilgisayar yazılımı ile dişlerin hareket etmesini istediğimiz yönde hareketini sağlayacak şeffaf plaklar tasarlanıyor ve üretiliyor. Hasta kendisine verilen plakları sırasıyla her ay değiştirerek, günde 20 saat takmak koşuluyla kullanıyor. Tedavi sonunda hasta sosyal ve iş hayatı etkilenmeden düzgün dişlere sahip olabiliyor. Bu tedavilerin dışında kırık, kısalmış, aşınmış veya ileri derecede antibiyotik renkleşmesi olan dişlerde yaprak porselen, e-max porselen ve zirkonyum porselen uygulamalarından biri öneriliyor.

 

Diş sıkma ve gıcırdatma çene ekleminde hasar bırakabilir

 

Diş sıkma ve gıcırdatma kısa dönemde kontrol altına alınmazsa, çene ekleminde kalıcı hasarlara ve diş kayıplarına sebep olabiliyor. Bu hareketler, ağızda var olan porselen restorasyonlarını ve kişinin kendi dişlerinin kırılmasını da beraberinde getirebiliyor. Diş gıcırdatma ve diş sıkma, implant çevresi kemik erimelerine, hatta implant kayıplarına bile neden olabiliyor. Bu etkilerden ise iki şekilde korunmak mümkün: Birincisi; kişinin geceleri kullanacağı silikon plaklar yapmak (gündüzleri de bu hareketleri yapanlar için yetersiz kalan bir yöntemdir), ikincisi ise; sağ ve sol çenede bulunan çiğneme kaslarına (masseter kası) uygulanacak botulinumtoksin enjeksiyonu yapmak. Ağrısız ve çok kısa sürede uygulanabilen bu enjeksiyon sayesinde, kişi 4-6 ay süresince parafonksiyonel hareketleri yapamadığı için, dişlerini ve eklemini korumuş olur.

 

Diş sorunlarına estetik çözümler

Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimleri, sık görülen diş problemleri için uygulanabilecek estetik yöntemleri paylaşıyor:

  • Kırık veya çarpık dişler: Bonding uygulamaları veya laminalarla düzeltiliyor.
  • Dişler arası boşluklar: Prepless laminalar veya kompozit uygulamalarla kapatılıyor.
  • Koyu renkli dişler: Diş beyazlatma  (bleaching) ile birkaç ton açılıyor.
  • Eksik dişler: İmplant uygulaması ile tamamlanıyor.
  • Dişeti renkleşmesi (pigmentasyonu): Lazer uygulaması ile yok ediliyor.
  • Gülerken dişetinin çok görünmesi (gummy smile): Lazer ile veya botulinumtoksin enjeksiyonu uygulamaları ile kolayca düzeltiliyor.
  • Dişetlerinde çekilme: Dişeti grefti operasyonları ve dermal dolgular uygulanarak dişlerin arasında oluşan dişeti kayıpları dolduruluyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.