Hemen Arayın

Deprem Bölgesinde Su Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

okuyabilirsiniz.

“Deprem bölgesinde mümkün olduğunca şişelenmiş su içilmesi önemli”

Deprem felaketi tüm ülkeyi derinden etkiledi. Hem fiziksel hem de duygusal travmaların yaygın olarak yaşandığı bu günlerde sağlığı korumak da oldukça zor. Özellikle deprem bölgesinde temiz su ve gıdaya ulaşmanın güç olmasının büyük sıkıntı olduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Deprem bölgelerinde şebeke suyu ve yüzeyel yer altı sularının kirlenmesi söz konusu olabileceği için mümkün olduğunca kapalı şişelenmiş suların içilmesi önerilir” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu sağlık konusunda en çok merak edilen sorulara yanıt verdi...

Deprem Bölgesinde Su Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzun süre enkazda kaldıktan sonra kurtarılan bir insanda vücutta ne gibi sorunlar olabilir?

Deprem sonrası enkazdan kurtarılan insanlarda sıklıkla büyük yaralanmalar, solunum sıkıntısı, kırıklar ve göçük altında sıkışan kol, bacak gibi uzuvlarda gelişen “Ezilme (Crush) Sendromu” söz konusu olmaktadır. Ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmek için kısa sürede tıbbi destek önemlidir.

Su tüketimi ne kadar önemli?

Çok önemli. Şebeke suyu ve yüzeyel yer altı sularının kirlenmesi söz konusu olabileceği için kapalı şişelenmiş suların içilmesi önerilir. Şişelenmiş su bulunamaz ise kaynatılıp soğutulmuş veya uygun şekilde klorlanmış sular içilebilir. Doğal afetler (deprem dahil) sonrası elektrik-su kesintileri nedeni ile özellikle ilk günlerde kişisel ve çevresel hijyenin sağlanması oldukça güç olmaktadır. O nedenle bu dönemlerde raf ömrü uzun olan ve uygun şekilde depolanmış tahıl, bakliyat, yüksek enerjili hazır gıdalar ve konservelerin tüketilmesi tercih edilmelidir.

Kurtarılan birine nasıl davranmak lazım? Hemen litre litre su içirmek doğru mudur?

Göçük altından çıkartılan yaralı ile ilk temas edildiğinde sesli uyaranlar ile bilinç durumu değerlendirilir. Aynı zamanda hava yolunun açık olup olmadığı, göğüs duvarı travması varlığı, oksijen düzeyi, dolaşım durumu, aktif kanama varlığı, hipotermi gelişimi, kol-bacaklarda ezilme bulguları olup olmadığı kontrol edilir. Beton blokların altında bacağı tamamen ezilmiş bir kişi bu bölgede duyusal sinirler de hasarlandığı için ağrı hissetmezken, basit küçük bir yaralanma olan bölgede çok şiddetli ağrılar hissedebilir.

Yaralıya mümkün olan en kısa süre içinde sağlam olan kolundan serum fizyolojik (tuzlu serum) solusyonu infüze edilir. Enkazdan kurtulan yaralıya verilecek olan ilk serum kesinlikle potasyum içermemelidir. Çünkü ezilme sendromu olan yaralılarda ezilmiş kas dokusundan kana çok fazla miktarda potasyum iyonu geçebilmekte ve hayati risk yaratan kalp ritm bozukluklarına yol açabilmektedir. 

Enkazdan kurtarılan yaralıya fazla miktarda normal içme suyu verilmemelidir. Çünkü bu yaralılarda susuzluk (dehidratasyon) söz konusu olduğu için sodyum içeriği yok denecek kadar az olan içme sularının vücudun su gereksinimini karşılamak için litrelerce içirilmesi kanda su oranını arttırırken sodyum (tuz) oranının düşmesine yol açabilir. Kanın sodyum düzeyinin düşmesi bayılmalara dahi neden olabilir.

Vücut ne kadar sürede kendine gelir?

Yaralanan bölgenin büyüklüğü, organ hasarının varlığı (böbrek, kalp, karaciğer, solunum yetmezliği gibi), uzuv kaybının olup olmaması, diyaliz tedavisi gerekliliği, hastanın yaşı, eşlik eden kronik hastalıkların (diyabet, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı vb.) varlığı gibi faktörlere bağlı olarak iyileşme süresi değişmektedir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Doç. Dr. Enes M. Atasoyu
Doktorun Biyografisini Gör

Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, eğitimini GATA Tıp Fakültesi’nde tamamladı. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde çalıştı. 2010 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Doç. Dr. Atasoyu, halen iç hastalıkları ve nefroloji uzmanı görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.