Hemen Arayın

Diş Taşı Temizliği

okuyabilirsiniz.

İyi temizlenmeyen diş yüzeyinde oluşan bakteri plağının, tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonlarının etkisiyle zamanla sertleşmesi sonucu oluşan plağa diş taşı denmektedir.

Diş Taşı Temizliği
Diş taşı nedir?

İyi temizlenmeyen diş yüzeyinde oluşan bakteri plağının, tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonlarının etkisiyle zamanla sertleşmesi sonucu oluşan plağa diş taşı denmektedir. Bir bakteri plağının sertleşmesi söz konusu olduğundan, diş sağlığına ciddi anlamda zarar verir.

Diş taşının belirtileri nelerdir?
  • Diş araları ve diş etlerinin kaplanması
  • Dişlerde kanama ve kötü koku
  • Dişetlerinde iltihaplanma, şişme ve kızarıklık
  • Bazı durumlarda dişte ağrı
Diş taşı nasıl temizlenir?

Dişeti hastalıklarıyla mücadelenin temelini oluşturan diş temizliği, tartar ismi verilen diş plağı için uygulanan bir tekniktir. Diş minesinin üzerindeki tabaka alınarak ve aşındırılarak yerine gelen beyaz tabaka ışınlar ile daha da parlak hale getirilir. Acı veya ağrı yapan bir uygulama olmadığından işlem sırasında anesteziye gerek kalmaz. Oldukça pratik bir uygulama olan diş taşı temizliğinin 6 ayda bir yapılması en idealidir.

Diş taşı temizliği kaç kez yapılmalıdır?

Diş taşı temizliği daha yaygın aralıklarla yapılabilen ve neticeleri daha sağlıklı dişler ortaya çıkaran bir yöntemler bütünüdür. Her hekim tarafından oldukça pratik şekilde uygulanabilen bu yöntemin dışında diş beyazlatma için spesifik sistemler gereklidir. Bu sebeple yılda iki kez uygulanabilir. Arzuya olarak daha sık aralıklarla da uygulanabilen bu yöntem için en ideal aralık, 6 ayda bir olacak şekilde tavsiye edilmektedir.

Diş taşı temizliğinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Diş taşı temizliğinden sonra, tekrar diş taşı oluşumunun önüne geçmek için günde iki defa dişler, diş hekiminin gösterdiği şekilde fırçalanmalı ve günde bir defa diş ipi kullanılmalıdır.

Diş taşı temizliği nasıl korunur?

Ancak diş taşı temizliğinden sonraki ilk bir hafta içinde, dişlere plak giderici sıvılar temas ettirilmemeli, diş etleri hassas olduğundan kürdan, diş ipi gibi maddeler kullanılmamalı, çok sıcak ve soğuk gıdaların alımında hassasiyet olabileceğinden bu tür gıdalara ara verilmelidir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.